Recenzja książki Zabić Haniego

Dziś ukazała się recenzja książki “Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia” autorstwa znanego dziennikarza, publicysty i komentatora bieżących wydarzeń politycznych Łukasza Warzechy.

Poniżej zamieszczam treść, która ukazała się na kolumnie pana Warzechy w czwartkowym wydaniu gazety Fakt.

“Na drugim końcu świata, w Republice Południowej Afryki, karę dożywotniego więzienia odsiaduje polski emigrant Janusz Waluś. W 1993 roku – po dwunastu latach życia na emigracji w RPA – Waluś wspólnie z Clivem Derby-Lewisem dokonał udanego zamachu na lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego. Początkowo dostał karę śmierci, po jej zniesieniu w RPA zamienioną na dożywocie.

Dlaczego Polak zabił czarnego komunistę? Czy działał tylko ze wspólnikiem? Jak wyglądał proces? Dlaczego od lat bezskutecznie walczy o uwolnienie? Odpowiedzi na te pytania warto poszukać w książce sportowego dziennikarza Faktu Michała Zichlarz zatytułowanej “Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia”. Niegdyś o Walusiu było w Polsce głośno. Dziś mało kto o nim pamięta.

Zichlarz poznał nieźle Afrykę, podróżował wielokrotnie na czarny kontynent. Pracując nad “Zabić Haniego” przekopał się przez setki dokumentów, protokołów z rozpraw i przesłuchań Walusia przed Komisją Prawdy i Pojednania, a także spotkał się z samym zamachowcem. Wykonał ogromną pracę, przedstawiając nie tylko sprawę Walusia, lecz również pokazując czytelnikowi skomplikowaną rzeczywistość RPA po zniesieniu apartheidu – kraju pogrążonego w chaosie. Historia Walusia to także historia porażki nowej RPA.

Przy tym Zichlarzowi udała się sztuka nie łatwa: książka jest wynikiem rzetelnego reporterskiego śledztwa, a nie agitką przychylną dla którejś ze stron sporu. Czytelnikowi pozostaje samemu wyrobić sobie zdanie”.

Michał Zichlarz: “Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia”, Wydawnictwo Replika, 2013

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Kwiecień 4th, 2013 o 21:51 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Recenzja książki Zabić Haniego”

  1. Recenzje książki Zabić Haniego | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Łukasz Warzecha w Fakcie [...]

  2. Recenzja książki Zabić Haniego | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Łukasz Warzecha w Fakcie [...]

 

Zamiesc komentarz