Odmówili wjazdu młodym piłkarzom z Nigerii i Senegalu

W sobotę w Bemowskim Ośrodku Piłkarskim w Warszawie przy ulicy Obrońców Tobruku 11 futbolowe święto. Z okazji 90-lecia klubu RKS Sarmata odbędzie się mecz czarnoskórych piłkarzy grających w naszym kraju z warszawskim zespołem. W imprezie, która rozpoczyna się o godzinie 10 rano, miały też wziąć udział dwa młodzieżowe zespoły z Afryki. Drużyna Canal Prod z Dakaru i ekipa AACC Lagos. Niestety, konsulowie pełniący za granicą funkcję przedstawicieli rządu RP odmówili młodym chłopcom z Nigerii i Senegalu, wjazdu na nasze terytorium.

Mirosław Skorupski nie kryje swojego oburzenia.

Swojego zdenerwowania i wzburzenia nie kryje z tego powodu organizator imprezy w Warszawie Mirosław Skorupski. – To skur…. – nie przebiera w słowach znany piłkarski menedżer ze stolicy, który jest też prezesem integracyjnego stowarzyszenia kultury fizycznej „Daj Szansę”.

- Z Senegalu miało do nas przyjechać 18 chłopaków, a z Nigerii 15. Tym młodym piłkarzom odmówiono jednak wjazdu do Polski. Konsulowie napisali w uzasadnieniu, że „nie mają pewności czy wrócą z powrotem do kraju”. To działanie według zasady nie bo nie. Nie potrafię tego zrozumieć. Sprawa jest dla mnie jeszcze bardziej bulwersująca z tego powodu, że konsulat RP w Rabacie, gdzie swoje wnioski składali piłkarze z senegalskiego klubu, dwa razy pobrał od nich opłaty po 60 euro od osoby. Za pierwszym razem, kiedy wydano odmowną decyzję, i za kolejnym razem, kiedy wnioski zostały uzupełnione. Z tego co się orientuję, to wbrew jednemu z artykułów Wspólnotowego Kodeksu Wizowego. Mówi on, że od osób poniżej 25 roku życia, które biorą udział w seminariach czy imprezach sportowych o niekomercyjnym charakterze nie pobiera się opłat – tłumaczy Mirosław Skorupski.

Faktycznie, mówi o tym artykuł 16, punkt 4, dotyczący opłat wizowych:

„Opłatę wizową znosi się względem osób ubiegających się o wizę należących do jednej z następujących kategorii:

d) przedstawiciele organizacji niekomercyjnych w wieku do lat 25 uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne.”
Mirosław Skorupski nie ma zamiaru puścić sprawy płazem. Już poskarżył się posłom z Sejmowej Komisji Sportu. Pikanterii całej sprawie dodaje jeszcze fakt, że honorowy patronat nad sobotnim turniejem w Bemowskim Ośrodku Piłkarskim, a teraz już tylko jednym meczem, bo przecież zabraknie na nim młodych futbolistów z Lagos i Dakaru, objęła Elżbieta Radziszewska – pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania.

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Lipiec 13th, 2011 o 15:02 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Odmówili wjazdu młodym piłkarzom z Nigerii i Senegalu”

  1. Ambasadzie RP w Abudży: nie dla piłkarzy z Afryki | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] [...]

 

Zamiesc komentarz