AfryKamera 2011 i sport

Już za kilka dni rozpoczyna się wielki przegląd filmów o Afryce. To już szósta edycja festiwalu. Na internetowej stronie afrykamera.pl można przeczytać, że tegoroczne filmy zostały wyselekcjonowane ze 150 produkcji nadesłanych przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem “Duma Afryki”. Organizatorzy piszą na swojej stronie:

“Znużeni przedstawianiem czarnego kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, organizatorzy podjęli kroki, by zaprezentować przede wszystkim filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy, ważne postaci w historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze, wypełnione niedocenionymi bohaterami. Tym samym AfryKamera będzie miała dużo silniejszy niż zwykle rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców kontynentu.”

Cieszy to, że niepoślednią rolę odgrywają filmy poświęcone sportowi czy piłce w szczególności. Jedną z ważniejszych pozycji ma być film o tytule “Atleta“. To historia dotycząca Bikila Abebe. Etoipskiego zwycięzcy maratonu z igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.

To historia o wielkim triumfie, ale też,  jak można przeczywać w recenzji ,o wielkim upadku. Abebe zmarł w wieku ledwie 41 lat. Film bardzo na czasie. Przecież ledwie kilka dni temu tragiczną śmiercią zginął 24-letni mistrz olimpijski z Pekinu w maratonie – Kenijczyk Samuel Wanjiru. “Atleta” otrzymał kilka wyróżnien na międzynarodowych festiwalach.

Drugą pozycją która zwraca uwagę, przynajmniej jeżeli chodzi o moją osobę, jest film “Africa United!”. Niesamowita historia trójki dzieci, które nieświadome odlegości, decydują się na pieszą wędrówkę z Rwandy do RPA. Wszystko po to żeby zobaczyć mundial.

Tegoroczny festiwal AfryKamery 2011 odbywa się w kilku miastach:

Warszawa: Kinoteka 26 maja – 2 czerwca  

Poznań: Kino Muza i Kino Rialto 27 maja – 2 czerwca
Kraków: Kino Pod Baranami 30 maja – 5 czerwca
Gdańsk: Kino Kameralne 1 czerwca – 5 czerwca
Wrocław: Kino Warszawa, Sala NOT 2 czerwca – 5 czerwca

Ten wpis zostal opublikowany w niedziela, Maj 22nd, 2011 o 13:05 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz