Młoda gwiazda z Burkina Faso

Dziewiąte mistrzostwa Afryki juniorów do lat 17 zakończone. W finale w Kigali gospodarze nie dali rady ekipie z Burkina Faso i przegrali 1:2. Dla gospodarzy to i taki wielki sukces, bo raczej mało kto spodziewał się gry o taką stawkę, a przy okazji udało się jeszcze awansować do finałów juniorskich mistrzostw świata, które za kilka miesięcy odbędą się w Meksyku.

Burkina Faso ma już na Czarnym Lądzie osiągnięcia w młodzieżowej piłce. Dziesięć lat temu skończyła na trzecim miejscu w finałach MŚ. Dwa razy grała też w finałach mistrzostw Afryki do lat 17 i dwa razy te finały przegrywała. W 1999 roku z Ghaną i dwa lata później z Nigerią. Teraz wreszcie się udało wygrać.

Bertrand Traore może być wkrótce wielką gwiazdą afrykańskiej piłki. Fot. lefaso.net

Gwiazdą zespołu jest ledwie piętnastoletni Bertrand Traore. To środkowy pomocnik, którego już w zeszłym roku widziały u siebie wielkie europejskie kluby z Chelsea i Manchesterem United na czele. Ostatecznie nastolatek ma trafić do „The Blues”.

To w dużej mierze dzięki niemu Burkina Faso sięgnęła po mistrzostwo kontynentu, tym bardziej, że w finale z Rwandą przyszło jej grać w osłabieniu po tym, jak jeden z zawodników wyleciał z boiska za czerwoną kartkę.

Zwraca uwagę jedno. Na turnieju w Rwandzie zabrakło reprezentacji Nigerii czy Ghany. Przypomnijmy, ci pierwsi to trzykrotni mistrzowie świata juniorów, a ci drudzy dwa razy sięgali po mistrzostwo globu. Teraz i jednych i drugich próżno szukać wśród najlepszych ośmiu afrykańskich jedenastek.

Duży wpływ na to ma fakt, że piłkarskie federacje obu krajów wydały walkę oszukiwaniu dotyczącemu manipulacji wiekiem młodych piłkarzy. Nierzadko zawodnicy dwudziestokilkuletni podawali się za nastolatków. Tak było w trakcie mistrzostw Afryki czy świata. Przykładów niestety nie brakuje.

FIFA, CAF, a także wiele federacji stara się walczyć z tymi praktykami. Póki co skutkuje to tym, że tych wielkich w afrykańskiej piłce brakuje na ważnych imprezach.

ZOBACZ TEKST KONIEC Z OSZUSTWAMI.

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Styczeń 24th, 2011 o 14:58 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

4 odpowiedzi dla “Młoda gwiazda z Burkina Faso”

 1. przemeks napisal(a):

  Ja może uzupełnię, że CAF wydał wojnę oszustwem i wszystkie ekipy muszą przechodzić testy na wiek. Stąd to chyba pierwsi mistrzowie do lat 17, co do ktorych nie można mieć podejrzeń o oszustwa wiekowe.

  Dodam też, że Bertrand Traore zadebiutował w kadrze dwa lata temu w MŚ do lat 17, gdzie jako 14-latek był najlepszym graczem drużyny.

 2. Tylko Kongo wygrało | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] przegrała 0-2 z Anglią, Wybrzeże Kości Słoniowej uległo 1-2 Australii, a mistrz Burkina Faso zaliczyła wpadkę w potyczce z Panamą 0-1. A to właśnie z tą ostatnia reprezentacją wiąże [...]

 3. Ekstraklasa rośnie w siłę | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Piłkarze z tego kraju występują w klubach z Europy czy Azji. Zwraca uwagę obecność w kadrze Bertranda Traore. To jeden z największych talentów afrykańskiej piłki w ostatnich latach. Rok temu biły się o [...]

 4. Podsumowanie dnia. Porażka Ogierów | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] “Czarnych Panter” czy 19-letni Bertrand Traore w jedenastce “Ogierów”. O tym drugim pisałem na blogu już cztery lata temu. Jeszcze dwa zdania o Gabonie. Narodowa jedenastka z tego kraju dotychczas dwa razy awansowała do [...]

 

Zamiesc komentarz