Kto najlepszym piłkarzem Czarnego Lądu w Polsce? Lista nr 2

Piłkarski sezon 2010/11 mamy poza sobą. Warto więc pokusić się o podsumowanie dokonań zawodników z Afryki na naszych ligowych boiska. To będzie lista numer 2. Poprzednia została opublikowana w grudniu ubiegłego roku. Na pierwszych miejscach nie ma zasadniczych zmian. Bezdyskusyjnym numerem 1, przynajmniej dla mnie, jest Abdou Razack Traore. Uzasadnienie poniżej. Ale już z obsadą drugiej lokaty mam problem. Czy powinien się na niej ponownie znaleźć Charles Nwaogu, król strzelców I ligi, czy może Saidi Ntibazonkiza dzięki któremu Cracovia utrzymała się w ekstraklasie? Ostatecznie ponownie zdecydowałem się przyznać tą lokatę Nigeryjczykowi.

Abdou Razack Traore to najlepszy afrykański piłkarz na polskich boiskach. Fot. Tomasz Wantula/Edytor.net

Duże zmiany na liście w drugiej piątce. Niestety, wielu zawodników z Czarnego Lądu nie prezentowało się specjalnie na boiskach ekstraklasy, stąd miejsca dla czołowych zawodników z klubów II ligi, jak Benjamina Imeha czy Daniela Onyekachiego.

OTO CZOŁOWA DZIESIĄTKA Afrykagola.pl

1. Abdou Razack Traore (23 l.), pomocnik Lechii Gdańsk, Burkina Faso

Dwanaście goli strzelonych w ekstraklasie mówi za siebie. Lider zespołu z Pomorza, który do końca bił się o miano najlepszego strzelca ligi z Tomaszem Frankowskim. W dobrej grze na polskich boiskach nie przeszkodziły mu obraźliwe okrzyki z trybun niektórych kiboli. Urodzony w Abidżanie piłkarz z powodzeniem radzi też sobie w solidnej reprezentacji Burkina Faso. Wiosną zdobywał gole i w ekstraklasie i w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki dla jedenastki „Ogierów”.

2. Charles Nwaogu (21 l.), napastnik Floty Świnoujście, Nigeria

Runda rewanżowa nie była dla niego tak udana, jak jesień, kiedy to zdobył trzynaście goli. Trzeba jednak pamiętać o zimowych zamieszaniu związanym z jego osobą, a także o kontuzjach. Gdyby był w pełni sprawny, to z pewnością zdobyłby więcej niż dwadzieścia goli w sezonie. Próbkę swojego wielkiego talentu pokazał w ostatnim meczu z ŁKS Łódź. W meczu z najlepszym zespołem zaplecza ekstraklasy wbił rywalowi na jego boisku trzy gole. Teraz czeka na transfer do Niemiec, bądź Turcji.

3. Saidi Ntibazonkiza (24 l.), pomocnik Cracovii, Burundi

Pięć goli i bodajże cztery asysty. Bez jego świetnej gry i trafień, często bardzo efektownych, jak choćby w spotkaniu z Polonią w Bytomiu, nie byłoby utrzymania się w ekstraklasie dla „Pasów”. W każdym meczu dawał z siebie wszystko. Prezes krakowskiego klubu Janusz Filipiak nie ma co żałować, że płaci mu 315 tys, dolarów za sezon. Jedna z gwiazd naszej ekstraklasy. Podobnie jak w przypadku Abdou Razacka Traore, trafia i w polskiej lidze i w reprezentacji swojego kraju w eliminacjach Pucharu Narodów.

Bez goli Ntibazonkizy nie byłoby utrzymania Pasów w ekstraklasie. Fot. Tomasz Wantuła/Edytor.net

4. Mouhamadou Traore (25 l.), napastnik Zagłębia Lubin, Senegal

Przypomniał sobie, jak się trafia do bramki rywala. Jesienią, kiedy trenerem zespołu z Lubina był Marek Bajor, mało co grał. Zmieniło się to, kiedy trenerem Miedziowych został Jan Urban. Wreszcie odżył i w rundzie rewanżowej zdobył dla Zagłębia cztery ważne gole. Znowu też zrobiło się wokół niego głośno. Jeden z wyróżniających się zawodników lubinian w drugiej części sezonu.

5. Emil Noll (33 l.), obrońca Arki Gdynia, DR Konga

Gdyby wszyscy zawodnicy Arki grali tak jak on, to Śledzie z pewnością utrzymałyby się wśród najlepszych. Świetnie bronił, a jak trzeba było, to brał się za rozgrywanie czy nawet strzelanie goli. Wiosną aż trzy razy trafiał do siatki przeciwników! W tym dwa razy w wyjazdowym spotkaniu z Górnikiem w Zabrzu, no i w derbach z Lechią. Niestety, jego koledzy nie dostosowali się do piłkarza, który oprócz paszportu niemieckiego, ma też obywatelstwo DR Konga.

6. Dawid Abwo (25 l.), pomocnik Zagłębia Lubin, Nigeria

Do zespołu z Lubina trafił zimą. Z miejsca stał się podstawowym piłkarzem Zagłębia. Grał na tyle dobrze, że działacze postanowili wykupić filigranowego skrzydłowego z węgierskiego Lombard Papa. Za transfer zapłacono ok. 150 tys. euro. Wiosną zagrał we wszystkich ligowych spotkaniach lubinian. Zdobył jednego gola w meczu z Legią w Warszawie. Swego czasu był wielką nadzieją nigeryjskiej piłki.

7. Benjamin Imeh (29 l.), napastnik Zawiszy Bydgoszcz, Nigeria

Jesienią, ten były zawodnik Arki, Polonii Warszawa czy Śląska nie grał nigdzie. Zimą trafił do walczącego o awans do I ligi Zawiszy i w drugiej część rozgrywek okazał się kluczowym zawodnikiem bydgoszczan. Jego pięć bramek pozwoliło Zawiszy zająć drugie miejsce w II lidze i awansować. W ostatnim, decydującym o awansie spotkaniu z Czarnymi Żagań (2:1) zdobył gola i zaliczył asystę.

8. Daniel Onyekachi (26 l.), napastnik , obecnie bez przydziału klubowego, Nigeria

W całym sezonie zdobył dziewięć goli na drugoligowych boiskach. Jesienią pięć trafień dla Elany Toruń, a wiosną cztery gole dla Polonii Nowy Tomyśl. Bramek byłoby z pewnością więcej, ale na początku maja ekipa z Nowego Tomyśla wycofała się z rozgrywek. W Polsce Daniel przebywa już od sześciu lat. Chciałby teraz spróbować swoich sił w mocniejszych klubach, niż druga liga. Na swoim koncie ma pięć meczów w ekstraklasie w barwach GKS Katowice.

9. Cheikh Niane (27 l.), pomocnik Kolejarz Stróże, Senegal

Solidny pierwszoligowy zawodnik. Jesienią występował w Sandecji Nowy Sącz, a wiosną dołożył swoją cegiełkę w utrzymaniu się na zapleczu ekstraklasy Kolejarza. Nie błyszczy może w grze ofensywnej, ale odwala za kawał solidnej pracy w defensywie. Bardzo pożyteczny zawodnik. Łącznie w tym sezonie 24 mecze w pierwszej lidze i dwa gole.

10. Prejuce Nakoulma (24 l.), napastnik Widzewa Łódź, Burkina Faso

Po zeszłorocznym transferze z Górnika Łęczna do Widzewa spodziewał się na pewno więcej. Niestety, kontuzje sprawiły, że mało co grał, a tym samym nie zdobywał tyle goli co w poprzednich sezonach. Mimo kłopotów ze zdrowiem przypomniał o sobie wiosną. Zdobył gola w meczu z Polonią Bytom, a potem podbiegł do trybuny Widzewa i pokazał działaczom co o nich myśli. Teraz wraca do klubu z Łęcznej. Trudno powiedzieć, jaka będzie przyszłość reprezentanta Burkina Faso.

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Czerwiec 15th, 2011 o 13:18 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

5 odpowiedzi dla “Kto najlepszym piłkarzem Czarnego Lądu w Polsce? Lista nr 2”

  1. Pierwsze trafienie Traore. Podsumowanie ligowej kolejki | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] W weekend ostatnia tegoroczna kolejka i pora na podsumowania, a także publikację kolejnej najlepszej dziesiątki piłkarzy z Afryki w Polsce. [...]

  2. Kto najlepszym piłkarzem Czarnego Lądu? Lista numer 3 | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] o dziesięć miejsc w porównaniu z poprzednim notowaniem! Świetna pierwsza część sezonu. Zaczął jeszcze w pierwszoligowej Bogdance Łęczna, gdzie w [...]

  3. Obawiał się go sam Kolo Toure. Rozmowa z Abdou Razack Traore | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] sezonie urodzony w Abidżanie, ale reprezentujący Burkina Faso 23-letni Abdou Razack Traore był najlepszym piłkarzem z Afryki na Polskich boiskach. W tym nie jest już tak dobrze, choć ostatni ligowy mecz w Zabrzu [...]

  4. Kto najlepszym piłkarzem Czarnego Lądu? Lista numer 4 | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] z Pomorza uniknął kompromitującej degradacji. Znacznie lepsza runda niż jesienią i… powrót na pozycję numer 1 w moim [...]

  5. Kto najlepszym piłkarzem Czarnego Lądu? Lista nr 10 | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] WIOSNA 2011 [...]

 

Zamiesc komentarz