Na narty do Ghany

To nie żart. Kwame Nkrumah-Acheampong, narciarz z Ghany, który startował na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Vancouver chce u siebie w domu wybudować sztuczny stok narciarski. Wszystko po to, aby w tropikalnym kraju Afryki Zachodniej ludzie mogli pojeździć na nartach.

Kwame Nkrumah-Acheampong to najlepszy afrykański narciarz. Urodził się w Glasgow, ale wychował w Akrze, a na nartach nauczył się jeździć podczas studiów w Wielkiej Brytanii. Dwukrotnie wystartował w alpejskich mistrzostwach świata, a ostatniej zimy wziął udział w Olimpiadzie.

„Śnieżna Pantera”, bo taki jest przydomek narciarza, jest slalomistą. Na zawodach gdzie startuje światowa elita zajmuje miejsca daleko z tyłu, ale jak może stara się reprezentować swój kraj.

Teraz 36-letni zawodnik wpadł na pomysł wybudowania sztucznego stoku w górzystej części Ghany. Całe przedsięwzięcie miałoby kosztować ok. 400 tys. dolarów, a sam narciarz już rozgląda się za darczyńcami i szuka sponsorów. Na takim narciarskim stoku młodzież do lat 16 jeździłaby za darmo.

Nkrumah-Acheampong jest pełen nadziei i wiary w swój projekt. W programie BBC Network Africa powiedział: „Udowodniłem już nie raz, że kiedy coś sobie postanowię, to realizuję to. Teraz będzie tak samo” – podkreśla.

Oby mu się udało. Kilka lat temu, kiedy Ghana była organizatorem Pucharu Narodów Afryki, to mało kto wierzył, że w leżącym na północy kraju mieście Tamale uda się zbudować nowy stadion w środku buszu. Kiedy tam pojechałem w styczniu 2008 roku miejscowy dziennikarz Alidu Zambanga sam podkreślał, że był w szoku patrząc jak Chińczycy budują obiekt o pojemności 20 tysięcy miejsce. Wtedy się udało i rozegrano tam kilka spotkań piłkarskich mistrzostw Afryki. Może i teraz uda się zrealizować ambitny narciarski projekt Kwame Nkrumah-Acheamponga?

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Grudzień 6th, 2010 o 16:58 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Na narty do Ghany”

  1. kris napisal(a):

    A to ciekawostka. Myślę, że to było by coś. Przypomina mi się film Reggae na lodzie:) Pozdrawiam autora. Powodzenia!

 

Zamiesc komentarz