Mundial po afrykańsku. Ghana. Kłótnia o trenera
Piłkarscy kibice w tak futbolowym kraju jak Ghana, czterokrotnym mistrzu kontynentu i ekipie, która na mundialu w Katarze po raz czwarty zagra z najlepszymi, mogą się w ostatnim czasie czuć, jak jadąc rollercoastarem.
Na początku roku, kiedy w Kamerunie odbywał się Puchar Narodów Afryki, to „Czarne Gwiazdy” jechały tam w roli jednego z faworytów. Tymczasem skończyło się na kompromitacji. Drużyna mając w swoim składzie takich zawodników, jak bracia Ayew, Thomas Partey czy Mohammed Kudus zajęła ostatnie miejsce w grupie C przegrywając nawet z debiutantem w PNA Komorami 2:3. Od razu oczywiście pogoniono serbskiego szkoleniowca Milovana Rajevaca, który przed 12 laty o mało co nie awansował z futbolową reprezentacją Ghany do półfinału MŚ, przegrywając dopiero po serii karnych z Urugwajem.
Kogo zatrudniono w jego miejsce? Ghana Football Association musiała działać szybko, bo za pasem, w marcu tego roku był dwumecz z Nigerią, który miał zadecydować o tym, która z dwóch silnych reprezentacji z Czarnego Lądu pojedzie na mundial do Kataru. Została nią Ghana, która u siebie zremisowała 0:0, a na wyjedzie 1:1. Ten sukces i splendor spadł na byłego reprezentanta Ghany, urodzonego w Hamburgu Otto Addo. Ten solidny zawodnik wielu niemieckich klubów, a przede wszystkim Hannover 96 czy Borussi Dortmund od lat pracuje za Odrą jako szkoleniowiec. Od 2019 roku związany jest z BVB, gdzie odpowiada za młodzież, a w poprzednim sezonie był też w sztabie Marco Rose.
Po tym, jak GFA zaproponowała mu pracę selekcjonera, to zgodził się, ale nie zrezygnował z zajęcia w Dortmundzie. Siłą rzeczy taka sytuacja budzi wątpliwości. Otto Addo został zaatakowany przez innego byłego reprezentanta kraju [Joe Addo] (zbieżność nazwisk) za tą sytuacją, ale nie tylko. – Piłkarska reprezentacja Ghany jedzie na jedną ze swoich najważniejszych imprez w historii, jaką są MŚ, gdzie zagramy po raz czwarty, a jedziemy tam ze szkoleniowcem, który nie dość, że pełni tę funkcję tymczasowo, to jeszcze wkrótce ma odejść. To jakiś żart? O co tutaj chodzi? – pytał przed kamerami Ghana One TV Joe Addo.
Selekcjoner reprezentacji Ghany już zapowiedział, że bez względu na wynik po mundialu w Katarze żegna się z pracą z kadrą i z „Czarnymi Gwiazdami”, żeby skupić się na szkoleniowej pracy w Niemczech.
Teraz jednak najważniejszy jest mundial i gra w grupie H z takimi wymagającymi rywalami, jak Portugalia (24 listopada), Korea Południowa (28 listopada) i Urugwaj (2 grudnia). Jedenastka z Afryki Zachodniej na pewno nie będzie należała do faworytów. Wskakują też na to wyniki towarzyskich gier. W czerwcu porażka 1:4 z Japonią, a niewiele ponad miesiąc temu z Brazylią 0:3. Do tego przegrana z Katarem 1:2. Nawet wiosną w eliminacjach kolejnej edycji PNA remis z Republiką Środkowoafrykańską, reprezentacją numer 132 w rankingu FIFA 1:1. Zresztą w rzeczonym rankingu Ghana jest dopiero na pozycji numer 61. To ledwie jedenasta pozycja wśród afrykańskich drużyn narodowych.
- Może się mylę, ale na mundial powinniśmy jechać z konkretnym szkoleniowcem, a nie z kimś, kto tą pracę traktuje dorywczo. Albo mamy trenera, który tej pracy się poświęca, albo nie mamy go wcale – mówi bez ogródek Joe Addo. Ghana do Kataru przylatuje 18 listopada, dzień po towarzyskim meczu ze Szwajcarią, który rozegrany zostanie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi.
ONI REPREZENTOWALI AFRYKĘ NA MŚ
1934 Włochy – Egipt (I runda)
1970 Meksyk – Maroko (I runda)
1974 RFN – Zair (I runda)
1978 Argentyna – Tunezja (I runda)
1982 Hiszpania – Kamerun, Algieria (I runda)
1986 Meksyk – Maroko (1/8 mundialu), Algieria (I runda)
1990 Włochy – Kamerun (ćwierćfinał), Egipt (I runda)
1994 USA – Nigeria (1/8 mundialu), Kamerun, Maroko (I runda)
1998 Francja – Nigeria (1/8 mundialu), RPA, Kamerun, Maroko, Tunezja (I runda)
2002 Japonia, Korea Południowa – Senegal (ćwierćfinał), Kamerun, Nigeria, RPA, Tunezja (I runda)
2006 Niemcy – Ghana (1/8 mundialu), Angola, WKS, Togo, Tunezja (I runda)
2010 RPA – Ghana (ćwierćfinał), RPA, Nigeria, WKS, Kamerun, Algieria (I runda)
2014 Brazylia – Nigeria, Algieria (1/8 mundialu), WKS, Ghana, Kamerun (I runda)
2018, Rosja – Senegal, Egipt, Maroko, Nigeria, Tunezja (I runda)
2022, Ghana, Senegal, Kamerun, Tunezja, Maroko
PODSUMOWANIE
Kamerun – 8 razy w finałach
Nigeria, Tunezja, Maroko – 6 razy
Algieria, Ghana – 4 razy
RPA, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Senegal – 3 razy
Zair/DR Konga, Angola, Togo – 1 raz
Łącznie 13 reprezentacji
Listopad 3rd, 2022 at 19:57
Czarno to widzę