Mundial po afrykańsku. Ghana. Kłótnia o trenera

Piłkarscy kibice w tak futbolowym kraju jak Ghana, czterokrotnym mistrzu kontynentu i ekipie, która na mundialu w Katarze po raz czwarty zagra z najlepszymi, mogą się w ostatnim czasie czuć, jak jadąc rollercoastarem.

Na początku roku, kiedy w Kamerunie odbywał się Puchar Narodów Afryki, to „Czarne Gwiazdy” jechały tam w roli jednego z faworytów. Tymczasem skończyło się na kompromitacji. Drużyna mając w swoim składzie takich zawodników, jak bracia Ayew, Thomas Partey czy Mohammed Kudus zajęła ostatnie miejsce w grupie C przegrywając nawet z debiutantem w PNA Komorami 2:3. Od razu oczywiście pogoniono serbskiego szkoleniowca Milovana Rajevaca, który przed 12 laty o mało co nie awansował z futbolową reprezentacją Ghany do półfinału MŚ, przegrywając dopiero po serii karnych z Urugwajem.

Kogo zatrudniono w jego miejsce? Ghana Football Association musiała działać szybko, bo za pasem, w marcu tego roku był dwumecz z Nigerią, który miał zadecydować o tym, która z dwóch silnych reprezentacji z Czarnego Lądu pojedzie na mundial do Kataru. Została nią Ghana, która u siebie zremisowała 0:0, a na wyjedzie 1:1. Ten sukces i splendor spadł na byłego reprezentanta Ghany, urodzonego w Hamburgu Otto Addo. Ten solidny zawodnik wielu niemieckich klubów, a przede wszystkim Hannover 96 czy Borussi Dortmund od lat pracuje za Odrą jako szkoleniowiec. Od 2019 roku związany jest z BVB, gdzie odpowiada za młodzież, a w poprzednim sezonie był też w sztabie Marco Rose.

Po tym, jak GFA zaproponowała mu pracę selekcjonera, to zgodził się, ale nie zrezygnował z zajęcia w Dortmundzie. Siłą rzeczy taka sytuacja budzi wątpliwości. Otto Addo został zaatakowany przez innego byłego reprezentanta kraju [Joe Addo] (zbieżność nazwisk) za tą sytuacją, ale nie tylko. – Piłkarska reprezentacja Ghany jedzie na jedną ze swoich najważniejszych imprez w historii, jaką są MŚ, gdzie zagramy po raz czwarty, a jedziemy tam ze szkoleniowcem, który nie dość, że pełni tę funkcję tymczasowo, to jeszcze wkrótce ma odejść. To jakiś żart? O co tutaj chodzi? – pytał przed kamerami Ghana One TV Joe Addo.

Selekcjoner reprezentacji Ghany już zapowiedział, że bez względu na wynik po mundialu w Katarze żegna się z pracą z kadrą i z „Czarnymi Gwiazdami”, żeby skupić się na szkoleniowej pracy w Niemczech.

Teraz jednak najważniejszy jest mundial i gra w grupie H z takimi wymagającymi rywalami, jak Portugalia (24 listopada), Korea Południowa (28 listopada) i Urugwaj (2 grudnia). Jedenastka z Afryki Zachodniej na pewno nie będzie należała do faworytów. Wskakują też na to wyniki towarzyskich gier. W czerwcu porażka 1:4 z Japonią, a niewiele ponad miesiąc temu z Brazylią 0:3. Do tego przegrana z Katarem 1:2. Nawet wiosną w eliminacjach kolejnej edycji PNA remis z Republiką Środkowoafrykańską, reprezentacją numer 132 w rankingu FIFA 1:1. Zresztą w rzeczonym rankingu Ghana jest dopiero na pozycji numer 61. To ledwie jedenasta pozycja wśród afrykańskich drużyn narodowych.

- Może się mylę, ale na mundial powinniśmy jechać z konkretnym szkoleniowcem, a nie z kimś, kto tą pracę traktuje dorywczo. Albo mamy trenera, który tej pracy się poświęca, albo nie mamy go wcale – mówi bez ogródek Joe Addo. Ghana do Kataru przylatuje 18 listopada, dzień po towarzyskim meczu ze Szwajcarią, który rozegrany zostanie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi.

ONI REPREZENTOWALI AFRYKĘ NA MŚ

1934 Włochy – Egipt (I runda)

1970 Meksyk – Maroko (I runda)

1974 RFN – Zair (I runda)

1978 Argentyna – Tunezja (I runda)

1982 Hiszpania – Kamerun, Algieria (I runda)

1986 Meksyk – Maroko (1/8 mundialu), Algieria (I runda)

1990 Włochy – Kamerun (ćwierćfinał), Egipt (I runda)

1994 USA – Nigeria (1/8 mundialu), Kamerun, Maroko (I runda)

1998 Francja – Nigeria (1/8 mundialu), RPA, Kamerun, Maroko, Tunezja (I runda)

2002 Japonia, Korea Południowa – Senegal (ćwierćfinał), Kamerun, Nigeria, RPA, Tunezja (I runda)

2006 Niemcy – Ghana (1/8 mundialu), Angola, WKS, Togo, Tunezja (I runda)

2010 RPA – Ghana (ćwierćfinał), RPA, Nigeria, WKS, Kamerun, Algieria (I runda)

2014 Brazylia – Nigeria, Algieria (1/8 mundialu), WKS, Ghana, Kamerun (I runda)

2018, Rosja – Senegal, Egipt, Maroko, Nigeria, Tunezja (I runda)

2022, Ghana, Senegal, Kamerun, Tunezja, Maroko

PODSUMOWANIE

Kamerun – 8 razy w finałach

Nigeria, Tunezja, Maroko – 6 razy

Algieria, Ghana – 4 razy

RPA, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Senegal – 3 razy

Zair/DR Konga, Angola, Togo – 1 raz

Łącznie 13 reprezentacji

Afrykańskie eliminacje MŚ 2022.

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Listopad 3rd, 2022 o 19:07 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Mundial po afrykańsku. Ghana. Kłótnia o trenera”

  1. Biker napisal(a):

    Czarno to widzę :-D ;-)

 

Zamiesc komentarz