W Kenii giną kibice

Kolejny tragiczny wypadek podczas ligowego meczu w Nairobi. W wyniku paniki siedem osób straciło życie, a kilkanaście osób jest rannych, w tym część bardzo ciężko. Wszystko wydarzyło się przed spotkaniem zespołów Gor Mahia i AFC Leopards w stolicy Kenii.

Mecz dwóch czołowych drużyn wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Cześć z kibiców była już na stadionie, a pozostali starli się tam dostać. Doszło do zamieszania, paniki i wzajemnego tratowania się setek kibiców, w wyniku czego kilka osób straciło życie. Śledztwo w sprawie zlecił premier Kenii Raila Odinga.

To nie pierwszy taki wypadek na Nyayo National Stadium. W 2005 roku w trakcie eliminacyjnego meczu do mistrzostw świata pomiędzy Kenią, a Marokiem jedna osoba poniosła śmierć, a rozgrywanie meczów na tym obiekcie zawieszono na dwa lata ze względów bezpieczeństwa. Potem pojemność stadionu zmniejszono z 35,000 na 25,000 tysięcy. Jak widać i to nie poprawiło warunków.

A jeśli chodzi o drużynę Gor Mahia, to podczas kolejnego meczu tego zespołu dochodzi do tragicznego wydarzenia. We wrześniu zginął fan tej drużyny w starciu z Kenya Commercial Bank.

Zobacz tekst „Śmierć kibica w Kenii”.

Tak na marginesie, te wypadki są w dużej mierze spowodowane fatalną infrastrukturą stadionów w Afryce. To dlatego, jak podała BBC, w ostatnich latach setki piłkarskich kibiców na Czarnym Lądzie straciło życie w wyniku paniki na stadionach czy przed nimi.

Przy tej okazji warto pamiętać, że jednym z celów rozgrywania co dwa lata Pucharów Narodów Afryki jest rozbudowa czy budowa nowych piłkarskich stadionów. Nowe obiekty sprawią, że na pewno nie będzie dochodziło do takich wypadków, jak ten w Nairobi…

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Październik 25th, 2010 o 13:59 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “W Kenii giną kibice”

  1. ZX-14 lady napisal(a):

    Nice blog. I just bookmarked you on my bloglines.

 

Zamiesc komentarz