Dzień Zwycięstwa w Algierii

Przy okazji Dnia Zwycięstwa reprezentant Algierii Adlene Guedioura dał ciekawego Tweeta z interesującym obrazkiem. Widzimy tam Wieżę Eiffla, francuską flagę i strzelające w górę racę. Wszyscy się cieszą, ale jednocześnie jest napis #NEVERFORGET #SETIFGUELMA #8Mai1945 #Massacre. Na obrazie skąpani we krwi Algierczycy z nazwami miejscowości Guelma, Setif, Kherrata, gdzie tego dnia doszło do masakry.

Kiedy w Europie cieszono się z zakończenia II wojny światowej i pokonania Niemców, tam odbyła się manifestacja czy manifestacje, które przerodziły się w narodowe powstanie kosztujące życie tysięcy osób. Wszystko dobrze to uchwycił i opisał Alexis Jenni w książce „Francuska sztuka wojny”. Te majowe rozruchy przekształciły się w Algierii, będącej wtedy pod francuskim panowaniem w powstanie. Oficjalnie, według danych wojskowych zginęło 1340 osób, a sami Algierczycy szacowali, że było to aż 45 tys. ludzi i taka liczba do dziś funkcjonuje w algierskiej literaturze. Przypomniał o tym Adlene Guedioura.

Przy okazji wizyty w Algierii dwa lata temu miałem okazję poznać dalszą rodzinę 34-letniego piłkarza, który w swojej karierze występował na boiskach Francji, Belgii, Anglii, a teraz gra w Katarze. Reprezentantem był też jego ojciec Nacer. Adlene nie zapomina skąd pochodzi. Wspiera lokalne algierskie inicjatywy, a przede wszystkim rozwój Kasby w Algierze, która wcześniej nie kojarzyła się najlepiej. Teraz to miejsce zaczyna się rozwijać. Mieszka tam wielu rękodzielników czy wręcz artystów. Sam miałem okazję zobaczyć ich prace.

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Maj 14th, 2020 o 09:12 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

5 odpowiedzi dla “Dzień Zwycięstwa w Algierii”

 1. Kartagińczyk napisal(a):

  Może kiedyś ludzie na tyle zmądrzeją, że przestaną się kłócić i bić, “bo ja lubię czerwony, a ty niebieski”. Może wojny odejdą w przeszłość, człowiek nie będzie człowiekowi wilkiem… Choć to niemożliwe, trzeba mieć nadzieję.

 2. Kartagińczyk napisal(a):

  Może nie na temat, ale pewnie słyszeliście o aferze z Motorem i Hutnikiem. Co sądzicie?

 3. zich napisal(a):

  Jak dla mnie, to powinien być rozegrany dodatkowy mecz pomiędzy nimi, albo dwumecz, a tak, fatalna decyzja przy zielonym stoliku krzywdząca Hutnika. Piszę to jako postronna osoba, bo to ekipy spoza mojego regionu. Nie ma tutaj sprawiedliwości…

 4. Biker napisal(a):

  Wojny ustaną na zawsze jeśli na ziemi pozostaną tylko ludzie pokojowo usposobieni.
  Jedyny sposób na przywrócenie pierwotnego stanu Ziemi jest eliminacja ludzi siejących przemoc, fałsz i zgorszenie.
  Tak jak to było choćby podczas zniszczenia miast Sodoma i Gomora w czasach Biblijnych. Do dziś mówi się o jakichś strasznych i sprzecznych z ludzką naturą zdarzeniach – Sodoma i Gomora. A zbocznców seksualnych nazywa się Sodomitami… i słusznie, bo w tym mieście takie rozpasanie i zepsucie panowało, że nawet starcy byli rządni stosunków seksualnych z młodymi chłopcami. Bez komentarza. Dzisiaj mamy to samo i pokazuje to choćby dokument braci SEKIELSKICH,, Zabawa w chowanego,,
  Bóg zniszczył Sodomę i Gomorę, zniszczy również dzisiejszych Sodomitów – zboczeńców, ludzi chciwych, parających się okultyzmem, przemocą….
  Świat bez wojen jest realny i zbliża się. Pozdrawiam.

 5. Kartagińczyk napisal(a):

  Dla mnie też powinien być dodatkowy mecz, nawet na stadionie w Lublinie, ale wiadomo – bez publiczności.

  Florentin Pogba oficjalnie w Sochaux-Montbeliard.

 

Zamiesc komentarz