Rewolucyjne pomysły Gianni Infantino

Puchar Narodów Afryki co cztery, a nie co dwa lata oraz panafrykańska Superliga piłkarska z udziałem 20 drużyn klubowych, to pomysł prezydenta FIFA Gianniego Infantino na rozwój futbolu na tym kontynencie. Idee zaprezentował podczas seminarium w stolicy Maroka Rabacie.

- Pele powiedział kiedyś, że afrykańska drużyna powinna zdobyć mistrzostwo świata. Do dziś się to nie wydarzyło, a to oznacza, że futbol na tym kontynencie nie rozwija się tak, jak byśmy chcieli. Jesteśmy tutaj, by zmienić to i pisać nową historię” – powiedział Infantino w Rabacie.

Najbliższa edycja Puchar Narodów Afryki odbędzie się za rok (9 stycznia-6 lutego) w Kamerunie. Została przeniesiona z lata ze względu na warunki pogodowe na wniosek miejscowej federacji.

FIFA uważa, że 20-zespołowa Superliga mogłaby wygenerować w ciągu pięciu pierwszych lat trzy miliardy dolarów zysku. Kluby, które chciałyby się ubiegać o stałe miejsce musiały spełnić kilka kryteriów organizacyjnych – m.in. zainwestować w infrastrukturę i rozwój – w ciągu pięciu lat 20 mln dol. oraz łożyć fundusze na zespoły młodzieżowe oraz kobiece.

Infantino zaprezentował także plan zainwestowania przez FIFA miliarda dolarów w budowę co najmniej jednego nowoczesnego stadionu w każdej z 54 federacji tego kontynentu należących do światowej organizacji piłkarskiej.

Od 1996 do 2017 roku rozgrywki o mistrzostwo tego kontynentu (PNA) odbywały się co dwa lata (z wyjątkiem 2012 i 2013 roku, kiedy rywalizowano rok po roku), zawsze w styczniu lub lutym. Ubiegłoroczna edycja była pierwszą przeniesioną na lato i tak miało pozostać na stałe. Czerwcowo-lipcowy termin był korzystniejszy z punktu widzenia europejskich klubów, które mają w swoich składach afrykańskich piłkarzy. Dla reprezentacji z tego kontynentu bardziej przystępny wydaje się jednak rozgrywanie Pucharu Narodów Afryki zimą.

(PAP)

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Luty 3rd, 2020 o 07:00 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

8 odpowiedzi dla “Rewolucyjne pomysły Gianni Infantino”

 1. Kartagińczyk napisal(a):

  Gervinho został bezterminowo odsunięty od pierwszego zespołu Parmy.

  Fajnie, zainwestowanie w infrastrukturę. Tylko kluby afrykańskie nie dysponują takimi finansami, jak te z Europy czy z Azji…

 2. zich napisal(a):

  no dokładnie

 3. Kartagińczyk napisal(a):

  W Tunezji Esperance wygrywa 1:0 z Monastirem i ma po pierwszej rundzie 9 punktów przewagi nad tym zespołem, który plasuje się na pozycji wicelidera.

  Bilans Esperance po 13 meczach: 12 zwycięstw, 1 remis, 0 porażek, 28:6 w bramkach.

 4. zich napisal(a):

  Świetny bilans.

 5. Laki napisal(a):

  Witam – od którego roku miałby ten puchar być co 4 lata – od 2021?

 6. Urbus napisal(a):

  @Laki Niewykluczone, że od tego, w którym się dogadają ;) Co prawda znani są już gospodarze kolejnych turniejów, ale w 2019 w niczym nie przeszkodziło to przesunąć każdy z nich o dwa lata ze względu na sytuację Kamerunu.

 7. Adam6 napisal(a):

  Co sądzisz o tych pomysłach? Zwłaszcza z PNA co 4 lata.

 8. zich napisal(a):

  @Adam6
  jednak rozgrywanie tego turnieju co 2 lata ma swój urok, ale pewnie prędzej niż później, z uwagi na interesy możnych, zatriumfuje opcja co cztery lata

 

Zamiesc komentarz