Robert Mugabe i piłka

Nie sposób nie poświęcić paru zdań zmarłemu byłemu prezydentowi i dyktatorowi Zimbabwe Robertowi Mugabe, który rządził krajem przez kilka dekad, od momentu, kiedy kraj ten w 1980 roku z Rodezji przekształcił się w Zimbabwe.

Sędziwy przywódca nie był może tak zaangażowany w piłkarskie sprawy, jak były władca sąsiedniej Zambii Kenneth Kaunda, swego czasu na zespół narodowy z tego kraju wołano nawet KK XI, ale futbolowe sprawy leżały mu na sercu. Kilka lat temu utyskiwał, że rząd nie robi wiele, żeby wesprzeć piłkę w Zimbabwe, gdzie, choć piłkarskich talentów nie brakuje, to reprezentacja nie liczy się na futbolowej mapie Czarnego Lądu. Dotychczas „Wojownicy” ledwie czterokrotnie występowali w finałach Pucharu Nardów, ale bez powodzenia. Z grupy nigdy nie udało im się wyjść. Tak było ostatnio w Egipcie, tak było też w 2017 roku podczas turnieju w Gabonie.

Z drugiej strony rządzący krajem przez tyle lat Mugabe też wiele nie zrobił, żeby poprawić sytuację w tym kraju. Także jeżeli chodzi o futbol. To przecież w Zimbabwe miał się odbyć Puchar Narodów w 2000 roku, ale nie pozwoliła na to sytuacja polityczna… Z książki „Afryka gola! Futbol i codzienność”:

Dyktator kraju Robert Mugabe pod koniec lat 90. zajęty był kosztowną interwencją wojskową w Kongu, a także wywłaszczaniem białych farmerów z ich posiadłości, a nie przygotowaniami do piłkarskiej imprezy. Turniej w 2000 roku zorganizowały więc wspólnie Ghana i Nigeria”. ZOBACZ TEKST PRZEŁOŻONE PUCHARY NARODÓW

Zimbabwe póki co nigdy nie gościło najlepszych afrykańskich drużyn. Wiele lat pewnie upłynie zanim tak będzie. Co do zmarłego prezydenta, to jego pogrzeb ma się odbyć w Harare w najbliższym czasie. Dodajmy, że był on bardzo dobrym znajomym polskiego trenera Wiesława Grabowskiego, który od lat mieszka w tym kraju. Były selekcjoner „Wojowników” mieszka zresztą w stolicy Zimbabwe obok posiadłości zmarłego władcy.

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Wrzesień 14th, 2019 o 16:20 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Robert Mugabe i piłka”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Nieco z opóźnieniem – Mondher Kebaier trenerem piłkarskiej reprezentacji Tunezji.

 

Zamiesc komentarz