FIFA zawiesiła Nigerię

No i doigrali się! Międzynarodowa Federacja Piłkarska zawiesiła w prawach członka Nigerię. Wszystko przez wtrącanie się rządowych urzędników, z prezydentem kraju Goodluck Johnatanem na czele, w sprawy futbolowego związku.

Przypomnijmy, wszystko zaczęło się po fatalnym występie „Super Orłów” na mundialu w RPA, gdzie zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie z jednym punktem. Zaraz po mistrzostwach świata prezydent kraju postanowił… zawiesić narodową jedenastką.

Zobacz tekst: W Nigerii powariowali?!

W końcu władze wycofały się z tego głupiego pomysłu, ale tarcia na linii NFF – rząd trwały dalej. W ostatnim czasie za korupcję aresztowano kilku członków piłkarskich władz Nigerii. Potem zmuszono do dymisji sekretarza generalnego związku, a liga rozpoczęła się bez uwzględnienia awansów i spadków za poprzedni sezon…

W końcu miarka się przebrała i na kilka dni przed drugim eliminacyjnym meczem do Pucharu Narodów Afryki, jaki reprezentacja Nigerii ma rozegrać w niedzielę z Gwineą w grupie B na wyjeździe, FIFA zawiesiła piłkarską federację tego kraju.

Nie wiadomo co będzie dalej. W przeszłości FIFA zawieszała już inne afrykańskie federacje, jak choćby Gwineę i Kenię. Na Czarnym Lądzie jest tak, że futbolowe związki dotowane są z kasy państwowej, stąd władze roszczą sobie prawo do ingerowania w to co się w nich dzieje i kto nimi rządzi.

Sam miałem się okazje przekonać przy okazji kilku wizyt na turniejach o Puchar Narodów Afryki, że oprócz działaczy związku pełno było ważnych urzędników państwowych z ministrami, a w szczególności z ministrem sportu na czele, który zawsze podejmował kluczowe decyzje.

Pamiętam, jak podczas PNA w Tunezji w 2004 roku, kilku piłkarzy z kadry „Super Orłów” postanowiło zabalować poza hotelem. Był to Victor Agali, Celestine Babayaro i Yakubu Aiyegbeni.  Ówczesny trener Christian Chukwu chciał im udzielić ostrej nagany, ale minister sportu Nigerii Musa Mohammed podjął decyzję, że cała trójka musi wracać do domu. I nie pomogły protesty oraz monity szkoleniowców i kolegów z drużyny…

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Październik 5th, 2010 o 10:37 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “FIFA zawiesiła Nigerię”

  1. Siasia czy Keshi? | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] nastąpiło, bo piłkarska federacja w Nigerii miała  (ma) inne problemy. Żeby wspomnieć tylko zawieszenie w prawach członka przez FIFA w [...]

 

Zamiesc komentarz