W Senegalu oburzają się na trenera Kasperczaka

HENRYK KASPERCZAK PRACOWAŁ Z REPREZENTACJĄ SENEGALU W LATACH 2006-08. FOT. MOR FALL

Rośnie gorączka przed pierwszym meczem mundialu z Senegalem 19 czerwca w Moskwie. W kraju naszego rywala głośno o wypowiedziach byłego selekcjonera tamtejszej reprezentacji Henryka Kasperczaka, dotyczących specyfiki pracy z „Lwami Terangi”, a konkretnie… czarów.

Były świetny reprezentant Polski, który sam w biało-czerwonych barwach wystąpił na mundialach w RFN w 1974 i w Argentynie cztery lata później, od lat związany jest z afrykańską piłką, gdzie odnosił niemałe sukcesy. Dwukrotnie był selekcjonerem Tunezji, Mali, a także narodowych jedenastek Wybrzeża Kości Słoniowej, Maroka i wspomnianego Senegalu. Z reprezentacją z Afryki Zachodniej pracował w latach 2006-08. Miał doprowadzić „Lwy Terangi” do historycznego mistrzostwa kontynentu. Tymczasem skończyło się na dramatycznym rozejściu podczas Pucharu Narodów Afryki w Ghanie w 2008 roku. Piłkarze, z takimi asami w składzie, jak El Hadji Diouf, Tony Sylva czy Papa Bouba Diop, nie myśleli o graniu i dobrych wynikach, a raczej o rozrywce. Skończyło się szybkim odpadnięciem i rezygnacją polskiego trenera po drugim przegranym meczu w grupie z Angolą.

Maści z kurczaka i krew przed bramką

Teraz w mediach w Senegalu głośno o wypowiedziach popularnego „Henriego” dla francuskiej gazety „Les Echos”, a dotyczących pracy w tym afrykańskim kraju. Co tak oburzyło tamtejszą opinię?

Kasperczak powiedział coś, co mocno wiąże się z pracą w tamtym zakątku świata. Chodzi o tzw. czarną magię. „Były selekcjoner naszych lwów ujawnia rewelacje dotyczące pracy u nas. Według niego nasz kraj to głównie mistyczne obrzędy” – pisze portal senenews.com.

Dalej cytowany jest sam trener Kasperczak. „Czarownicy odgrywają ważną rolę w selekcji graczy. Jednym ze zwyczajów jest to, że smaży się żywego kurczaka, z którego szamani zbierają potem popiół do zrobienie specjalnej maści, którą gracze przed meczami wcierają sobie w kolana i kostki” – opowiada „Henri”.

To nie wszystko. „Innym razem szaman zabił owcę, a krew zabitego zwierzęcia dostali gracze, żeby dzień przed meczem na stadionie, na którym odbywał się mecz, wykopać dziurę przed jedną z bramek i tam ją wlać. Miejscowy marabu czyli szaman powiedział, że właśnie na tą bramkę strzelimy” – ujawnia Kasperczak.

Szamani na liście płac!

Polski trener wie co mówi… Od swojej pierwszej przygody z pracą na Czarnym Kontynencie ma do czynienia z afrykańskimi szamanami. Z książki „Afryka gola! Futbol i codzienność”:

Kiedy nasz doświadczony szkoleniowiec latem 1993 roku rozpoczynał pracę na Czarnym Lądzie z ekipą Wybrzeża Kości Słoniowej, doszło do zabawnego zdarzenia. Henri otrzymał listę z wykazem, kto ile zainkasował za mecz. Na liście znalazło się kilka nazwisk, których trener Kasperczak nie znał. Okazało się, że wszyscy byli… szamanami. A przypomnijmy, że Puchar Narodów Afryki w 1992 roku wywalczyły właśnie Słonie z WKS.

Należności względem czarowników nie zostały jednak uregulowane. Kiedy po wygranym turnieju pojawili się oni w siedzibie federacji, wyśmiano ich i przegnano. Po kolejnych niepowodzeniach i porażkach czy to w Pucharze Narodów Afryki, czy w eliminacjach mistrzostw świata, przypomniano sobie o zaległym długu i w końcu do wioski pod Abidżanem udał się sam minister obrony Moise Lida Kouassi. Dwa tysiące dolarów załatwiły sprawę”.

TEKST POJAWIŁ SIĘ NA PORTALU INTERIA.PL

INNE HISTORIE ZWIĄZANE Z CZARAMI I PIŁKĄ

Wszystkiemu winne są czary

O afrykańskich czarach

Koniec z zaklęciami

Rzucała urok na piłkarza?

Z afrykańskimi czarami nie ma żartów

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Czerwiec 8th, 2018 o 08:32 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “W Senegalu oburzają się na trenera Kasperczaka”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Na razie Senegal w sparingach wygląda kiepsko. Oby na Mundialu było inaczej.

  2. Natka napisal(a):

    To fakt. Raz wygrana, raz przegrana, a to jakiś remis… Drużyna zagadka….

 

Zamiesc komentarz