Puchar Narodów Afryki. Znamy wszystkich ćwierćfinalistów

W Gabonie zakończyły się dzisiaj mecze grupowe XXXI PNA. Do rozstrzygnięcia była kwestia tego, kto awansuje z grupy D, gdzie już wcześniej grę w 1/4 zapewniła sobie Ghana. Ostatecznie ósmym ćwierćfinalistą został Egipt. Kolejne mecze w weekend.

W ostatnich meczach grupowych Ghana grała z Egiptem o pierwsze miejsce, a Mali, wciąż mające szanse na awans, z Ugandą. „Orły z Bamako” musiały jednak liczyć na pomoc Ghany, na ich wygraną z „Faraonami”. Nic takiego nie nastąpiło. Przeciwnie, Egipcjanie szybko, bo już w 11 minucie, po kapitalnym trafieniu Mohameda Salaha z Romy z rzutu wolnego objęli prowadzenie, którego nie oddali do końca. „Czarne Gwiazdy” nie tylko straciły pierwsze miejsce, ale też rozgrywającego dzisiaj setny mecz w reprezentacji Asamoah Gyan’a. Świetny napastnik reprezentacji Ghany, z powodu kontuzji pachwiny pod koniec pierwszej połowy, musiał opuścić boisko. Nie wiadomo czy Gyan wystąpi teraz w niedzielnym spotkaniu. Tak jeszcze na marginesie, przypomnę, że obie drużyny spotkały się ze sobą w połowie listopada, w meczu w eliminacjach mistrzostw świata i Egipt pewnie wygrał u siebie 2:0… W drugim dzisiejszym meczu w grupie D, na zalanym wodą boisku w Oyem, Mali zremisowało z Ugandą 1-1.

Czyli jakie pary w ćwierćfinałach? W sobotę prowadzona przez Henryka Kasperczaka Tunezja gra z Burkina Faso (godz. 17), a Senegal z Kamerunem (godz. 20). W niedzielę DR Konga mierzy się z Ghaną, a wieczorem Egipt z Marokiem. Po siedmiu latach przerwy w czołowej czwórce znajdzie się ktoś z Afryki Północnej, a jeżeli jeszcze wygra Tunezja, to i w finale. Bo w 1/2 trafiają na siebie zwycięzcy pierwszego i ostatniego meczu ćwierćfinałowego.

XXXI PUCHAR NARODÓW AFRYKI

ĆWIERĆFINAŁY

28 stycznia, Libreville, g. 17; Burkina Faso – Tunezja (mecz nr 25)

Franceville, g. 20; Senegal – Kamerun (mecz nr 26)

29 stycznia, Oyem, g. 17; DR Konga – Ghana (mecz nr 27)

Port-Gentil, g. 20; Egipt – Maroko (mecz nr 28)

GRUPA A

14 stycznia, Libreville, g. 17; Gabon – Gwinea Bissau 1:1. Aubameyang 52. – Juary 90.

Libreville, g. 20; Burkina Faso – Kamerun 1:1. Dayo 75. – Moukandjo 34. z wolnego

18 stycznia, Libreville, g. 17; Gabon – Burkina Faso 1:1. Aubameyang 38. karny – Nakoulma 23.

Libreville, g. 20; Kamerun – Gwinea Bissau 2:1. Siani 62., Ngadeu-Ngadjui 78. – Piqueti 13.

22 stycznia, Libreville, g. 20; Gabon – Kamerun 0:0

Franceville, g.20; Gwinea Bissau – Burkina Faso 0:2. Rudinilson 11. (samobójcza), B. Traore 57.

1. Burkina Faso 3 5 4-2

2. Kamerun 3 5 3-2

3. Gabon 3 3 2-2

4. Gwinea Bissau 3 1 2-5

GRUPA B

15 stycznia, Franceville, g. 17; Algieria – Zimbabwe 2:2. Mahrez 12., 82. – Mahachi 17., Mushekwi 29. z karnego

Franceville, 20; Tunezja – Senegal 0:2. Mane 10. karny, Mbodji 30.

19 stycznia, Franceville, g. 17; Algieria – Tunezja 2:1. Mandi (samobójcza) 51. Sliti 66. karny – Hanni 90.+2

Franceville, g. 20; Senegal – Zimbabwe 2:0. Mane 9., Saivet 13.

23 stycznia, Franceville, g.20; Senegal – Algieria 2:2. Diop 43., Sow 53. – Slimani 10., 52.

Libreville, g. 20; Tunezja – Zimbabwe 4:2. Sliti 9., Msakni 22., Khenissi 36. Khazri 45. karny – Musona 43., Ndoro 58.

1. Senegal 3 7 6-2

2. Tunezja 3 6 6-5

3. Algieria 3 2 5-6

4. Zimbabwe 3 1 4-8

GRUPA C

16 stycznia, Oyem, g. 17; Wybrzeże Kości Słoniowej – Togo 0:0

Oyem, g. 20; DR Konga – Maroko 1:0. Kabananga 55.

20 stycznia, Oyem, g. 17; WKS – DR Konga 2:2. Bony 26., Diey 67. – Kebano 9., Kabananga 28.

Oyem, g. 20; Maroko – Togo 3:1. Bouhaddouz 14., Saiss 21., En-Nesyri 72. – Dossevi 5.

24 stycznia, Oyem, g. 20; Maroko – WKS 1:0. Alioui

Port-Gentil, g. 20; Togo – DR Konga 1:3. Laba 69. – Kabananga 29., Mubele 54., M’Poku 80.

Port-Gentil, g. 20; Mali – Egipt 0:0

21 stycznia, Port-Gentil, g. 17; Ghana – Mali 1:0. Gyan 21.

Port-Gentil, g. 20; Egipt – Uganda 1:0. El Said 89.

25 stycznia, Port-Gentil, g. 20; Egipt – Ghana 1:0. Salah 11.

Oyem, g. 20, Uganda – Mali 1:1. Miya 70. – Bissouma 73.

1. Egipt 3 7 2-0

2. Ghana 3 6 3-1

3. Mali 3 2 1-2

4. Uganda 3 1 1-3

NAJLEPSI STRZELCY

3 – Kabananga (DR Konga)

2 – Mahrez, Slimani (Algieria), Aubameyang (Gabon), Mane (Senegal), Sliti (Tunezja)

Pod tym linkiem kadry wszystkich reprezentacji.