25 lat temu na polskich boiskach zagrał pierwszy piłkarz z Afryki

Dokładnie dzisiaj mija ćwierć wieku od momentu, kiedy na naszych ekstraklasowych boiskach zagrał pierwszy zawodnik z Czarnego Lądu. Był to pochodzący z Zambii Noel Sikhosana. O jego historii, o tym jak przyjechał do Polski i kto stał za jego transferem pisałem już nieraz. Dziś polecam artykuł, który ukazał się na Interii. ZOBACZ TEKST SKĄD TEN PIŁKARZ?

Z tej okazji ogłosiłem też plebiscyt na „Afrykańskiego piłkarza 25-lecia”. Wpłynęło już kilkadziesiąt głosów, a walka o miejsca w pierwszej dziesiątce jest bardzo wyrównana. Przypomnę, że głosować można do końca kwietnia, wysyłając swoje propozycje na mojego e-maila: zich2@interia.pl, poprzez komentarz na blogu, poprzez Facebooka czy Twittera, bo takie głosy też otrzymałem. Lista wszystkich afrykańskich piłkarzy, którzy przez 25 lat grali w u nas, do zobaczenia tutaj: WYBIERAMY PIŁKARZA 25-LECIA. Zachęcam do głosowania i podania swojej dziesiątki! 

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Marzec 30th, 2016 o 10:50 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

21 odpowiedzi dla “25 lat temu na polskich boiskach zagrał pierwszy piłkarz z Afryki”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Christian Gourcuff odszedł z posady selekcjonera reprezentacji Algierii.
    Tym samym doświadczony szkoleniowiec pracę z Algierią zamknął bilansem 11 zwycięstw, dwóch remisów i trzech porażek.

    Algierię zostawia na pierwszym miejscu w tabeli Grupy J z praktycznie zapewnionym awansem do kolejnej fazy kwalifikacji do Pucharu Narodów Afryki w 2017 roku.

    60-latek zaraz po zremisowanym 3-3 wyjazdowym meczu z Etiopią miał powiedzieć zawodnikom, że ostatnie 3-4 lata przed emeryturą chciałby spędzić w klubie, co zapewniłoby mu codzienną relację z zawodnikami.

  2. Kartagińczyk napisal(a):

    Źródło – transfery.info

  3. Michal Zichlarz napisal(a):

    czyli dostał dobrą ofertę z klubu i odchodzi… coś jak Renard po wygranej z WKS w Pucharze Narodów w 2015.

  4. Kartagińczyk napisal(a):

    Jednak wydaje się, że nie wróci już do Afryki, niczym wspomniany Renard. Pewnie obejmie jakiś klub typu Bordeaux lub Montpellier i spokojnie dociągnie do emerytury. Jestem ciekawy, kto zostanie trenerem Algierczyków. Może Le Guen albo Le Roy?

  5. Radis napisal(a):

    Pytanie do was. Myślicie że Ghanie należy sie nowy stadion czy nie? http://stadiony.net/aktualnosci/2016/03/afryka_ghana_dostanie_nowy_stadion_narodowy

  6. Biker napisal(a):

    Oczywiście,dobrze jakby taki stadion powstał. Chętnych do jego zapełnienia napewno nie, zabraknie. Poza tym Ghana to kraj gdzie futbol ma duże tradycje i zawsze wielu dobrych zawodników…

  7. Kartagińczyk napisal(a):

    Przydałby się Ghanie nowy stadion, jednak może nie na 60 tysięcy osób, ale 35-40. Zanim go zbudują, to wyniknie sporo nieprawidłowości i opóźnień, bo takowych z pewnością nie zabraknie. Jednak projekt bardzo ciekawy, szczególnie położenie w pobliżu Zatoki Gwinejskiej.

  8. Radis napisal(a):

    Zawsze amerykanie wyszukają swojego interesu. Po za tym jak Kartagińczyk wspomniał pięknie wpisze się w krajobraz otoczenia pomiedzy laguną a Zatoką Gwinejską. I bardzo bym chciał aby powstał typowo piłkarski bez bieżni.

  9. Michal Zichlarz napisal(a):

    @Radis
    jak co zawsze winni Amerykanie… Pamiętam, jak w 2008 roku podczas Pucharu Narodów w Ghanie, a byłem tam, stadiony, choćby ten w Tamale, gdzie rezydowałem i gdzie grał Senegal trenera Kasperczaka, budowali… Chińczycy. Podobnie było w Angoli 2 lata później.

  10. Biker napisal(a):

    Nic w tym dziwnego,że Chińczycy w Ghanie czy Angoli budowali stadiony. Ekspansja Chin na Czarnym Lądzie to już fakt dokonany.W Kamerunie niektórzy młodzi ludzie uczą się języka chińskiego, żeby łatwiej we własnym kraju dostać pracę…Absurdalne? Tak teraz jest.Są nawet konkursy na najlepiej zaśpiewany
    utwór w języku chińskim przez rodowitych, młodych Kameruńczyków…Azjaci budują w Afryce co się da, a poza tym prowadzą różnego rodzaju działalność. Czy to na dobre wychodzi afrykanom? Różnie z tym bywa…….

  11. Kartagińczyk napisal(a):

    A co powiecie na słowa Infantino o tym, że w 2026 roku na Mundialu będzie grało 40 zespołów? Na razie jest pewne, że 1 miejsce otrzyma Ameryka Południowa, która i tak już ma 4-5 miejsc (niedługo eliminacje tam nie będą potrzebne…).

    Moim zdaniem mogłoby to wyglądać tak:

    Afryka – 2 miejsca dodatkowe
    Ameryka Północna – 1 miejsce dodatkowe
    Ameryka Południowa – 1 miejsce dodatkowe
    Azja – 2 miejsca dodatkowe
    Europa – 1 miejsce dodatkowe
    Oceania – 1 miejsce

  12. Natka napisal(a):

    Pomysł może i fajny, jednak osobiście uważam, że 40 drużyn to już za dużo.
    Albo by wydłużyli mistrzostwa o tydzień lub dwa, albo rozgrywaliby 4 mecze dziennie, albo 2 w tym samym czasie :)
    Wsumię to nawet zabrałabym ze 3 miejsca Europie :-p
    Jest to w pewnym stopniu jakaś szansa do wykazania się dla innych kontynentów bo jak i w Afryce, tak i na Karaibach jest kilka zespołów, które mogłyby coś pokazać :)
    Sama chętnie zobaczyłabym taką Panamę na przykład ;)
    Przy okazji zyskania tego dodatkowego miejsca może ktoś by obronił honoru Oceani… :W Barażach zawsze odpadali zresztą hahah )

  13. Kartagińczyk napisal(a):

    Europie raczej nic nie zabiorą, bo się jeszcze federacje zbuntowałyby. W dodatku Infantino nie tak dawno reprezentował ich interesy. Zgadzam się co do Oceanii, również temu kontynentowi należy się chociażby jedno miejsce, nawet jeśli mieliby być dostarczycielami punktów (aczkolwiek Nowa Zelandia popsuła nieco krwi Włochom i w trzech meczach zdobyła 3 punkty) :)

    Jednak ten pomysł nie sprawi, że drużyny spoza Europy i Ameryki Południowej będą dochodziły przynajmniej do półfinałów. Meksyk ma potencjał na to, jednak zawsze mu czegoś brakuje. A pozostałe reprezentacje z innych kontynentów?

  14. Biker napisal(a):

    Totalny bezsens :) Afryka poza tym nie, zasługuje na dodatkowe miejsca. Szybko zapomnieliście co się działo na ostatnim mundialu. Szczerze?????? Jakbym był obiektywny,, sędzią,, to jedno miejsce bym Afryce zabrał. Bo co taki Kamerun czy Ghana,, pokazała,, Chciwości, żenada i wstyd.

  15. Natka napisal(a):

    Mundial mundialowi nierówny. W Tamtym roku była żenada jeśli chodzi o reprezentacje ze strefy CAF to fakt , Nie oznacza to, że tak będzie na każdych kolejnych mistrzostwach!
    Może akurat w 2018 zajdzie ktoś gdzieś dalej, i nie będzie takich sytuacji jakie miały miejsce w tej Brazylii?
    Cóż: Może ja wolę się łudzić niż zostać czarnowidzem :) :)

  16. Biker napisal(a):

    Nie jestem,, Czarnowidzem,,tylko uczciwie oceniam fakty! Żądanie od rządu Ghany kasy za remis z Niemcami to już hit :-D Pieniądze wysłane w walizkach… Osiągnięcie warte wpisania do księgi rekordów Guinnessa, lol. Remis z Niemcami… Polacy pokonali ich dwiema bramkami i takiej wiochy z,, premiami,, nie było… Czarni głupieją jak poczują mamonę – trzeba im chyba to wybaczyć, hahaha :-P

  17. Kartagińczyk napisal(a):

    Faktem jest, że nikt spoza Europy i Ameryki Południowej nie jest w stanie na Mundialu zawalczyć o medal, jednak to Mistrzostwa Świata, a nie turniej dwóch kontynentów :)

  18. Biker napisal(a):

    No to niech Afryka i Azja udowodnią, że są godnymi rywalami i, że im też się należy godna reprezentacja na Mistrzostwach Świata…bo ostatnio oba wymienione kontynenty nie potrafią do siebie przekonać… Kiedyś w 1990 roku Afrykę tylko Kamerun i Egipt reprezentowały… Grali najlepiej jak mogli i za to Afryka ich kochała, a teraz… nowa fala gwiazdorów dba o swoje kieszenie, aby dogodzić tylko swoim czarnym i białym rozkapryszonym żonkom…

  19. Radis napisal(a):

    Zgadzam się mam wrażenie że reprezentowanie swojego kraju jest ponad wszystko ale gwiazdorki chcą więcej pieniedzy

  20. Michal Zichlarz napisal(a):

    @Natka, Biker
    czemu uważacie, że w 2014 na MŚ była ze strony CAF żenada. Pierwszy raz w historii 2 reprezentacje z tej strefy awansowały do 1/8 Algieria i Nigeria. Nie uważam, że było aż tak źle. Z Ghaną sytuacje też pewnie byłaby inna, gdyby nie kłopoty z kasą i działaczami…

  21. Z historii afrykańskiej piłki. Minęło 30 lat… | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] dokładnie 30 lat temu na boiskach Ekstraklasy zagrał pierwszy piłkarz z Czarnego Lądu. Pisałem o tym nie raz. Wokół tego występu narosło sporo legend. Jak było [...]

 

Zamiesc komentarz