Finaliści Mistrzostw Narodów Afryki

Znamy już 14 z 16 zespołów, które na początku przyszłego roku zagrają w IV Mistrzostwach Narodów Afryki czyli African Nations Championship (CHAN). Turniej odbędzie się w dniach 16 stycznia – 7 luty 2016 na stadionach w Rwandzie.

Wczoraj porażkę u siebie z Marokiem 2:3 poniosła prowadzona przez Henryka Kasperczaka reprezentacja Tunezji. Ta przegrana była już jednak bez znaczenia, bo „Orły Kartagini” awans zapewniły sobie wcześniej wygrywając z Libią 1:0. Dzięki temu zajęły drugie, premiowane grą w finałach miejsce. Libia nie obroni więc tytułu, który niespodziewanie wywalczyła w 2014.

30 i 31 października dwa ostatnie mecze w eliminacjach, które odpowiedzą na pytanie, który z czterech zespołów zagra w Mistrzostwach Narodów Afryki. Wybrzeże Kości gra z Ghaną (pierwszy mecz 1:2), a Kongo z Kamerunem (0:0).

Przypomnę, że w African Nations Championship zespoły oparte są wyłącznie na piłkarzach, którzy grają w miejscowych ligach czy innych afrykańskich klubach. Nie ma tych najlepszych, którzy na co dzień zarabiają na chleb w Europie czy Zatoce Perskiej. Eliminacje toczą się według klucza geograficznego. I tak dotychczas awans wywalczyły:

1. Rwanda – gospodarz

2. Maroko

3. Tunezja – obie reprezentacje z Afryki Północnej

4. Mali

5. Gwinea – Afryka Zachodnia, grupa A

6. Nigeria

7. Niger

8. WKS/Ghana – Afryka Zachodnia, grupa B

9. DR Konga

10. Gabon

11. Kongo/Kamerun – Afryka Centralna

12. Uganda

13. Etiopia – Afryka Centralna i Wschodnia

14. Zimbabwe

15. Zambia

16. Angola – Afryka Południowa

POPRZEDNIE TURNIEJE

2011 – wygrana Tunezji

2014 – triumf Libii

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Październik 26th, 2015 o 10:12 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Finaliści Mistrzostw Narodów Afryki”

  1. 10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] 2015 to prawdziwy rollercoaster dla Henryka Kasperczaka. Awans do ćwierćfinały Pucharu Narodów przegrał przez… losowanie. ZOBACZ TEKST SZCZĘŚCIE DLA GWINEI. Potem przestał pracować z kadrą Mali, a był bliski objęcia posady selekcjonera Wybrzeża Kości Słoniowej. Ostatecznie na początku lipca zatrudniła go, po raz drugi w historii, Tunezyjska Federacja Piłkarska. W październiku razem z zespołem złożonym z graczy, którzy na co dzień występują w rodzimych klubach, wywalczy awans do Mistrzostw Narodów Afryki (CHAN), które w styczniu i lutym odbędą się w Rwand… [...]

  2. Dramat Henryka Kasperczaka | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Mistrzostwa Narodów Afryki, to turniej rozgrywany od 2009 roku, w którym mogą występować wyłącznie ci piłkarze, którzy na co dzień występują w rodzimych ligach. W Rwandzie nie zobaczymy więc największych afrykańskich gwiazd, jak Yaya Toure, Andre Ayew czy wybranego kilka dni temu najlepszym piłkarzem Czarnego Lądu w 2015 Pierre-Emericka Aubameyanga. Ci zagrają w przyszłym roku w kolejnym i prestiżowym Pucharze Narodów. [...]

 

Zamiesc komentarz