Afrykańska Liga Mistrzów. Zagrają bez kibiców

W 2012 ROKU POJECHAŁEM NA FINAŁOWY MECZ AFRYKAŃSKIEJ LIGI MISTRZÓW POMIĘDZY ESPERANCE TUNIS, A AL-AHLY.

Dopiero co za nami mecze w eliminacjach Pucharu Narodów, a w weekend kolejne ważne spotkania. Gra afrykańska Liga Mistrzów. W półfinałach Entente Setif zmierzy się z TP Mazembe, a AS Vita Club z CS Sfaxien.

Będzie ciekawie, bo po raz pierwszy w historii klubowych afrykańskich rozgrywek może się zdarzyć, że w finale spotkają się dwie drużyny z tego samego kraju. Zobaczymy jednak czy ekipom z DR Konga uda się pokonać duet zespołów z Afryki Północnej. Wszystko się może wydarzyć.

Jutro algierski Entente Setif mierzy się z czterokrotnym klubowym mistrzem Afryki TP Mazembe. Mecz odbędzie się bez udziału publiczności. Tak zdecydowały futbolowe władze. To efekt złego zachowania kibiców z niespełna 300 tysięcznego Setif we wcześniejszych spotkaniach. W ostatnim czasie w Algierii są niestety ogromne kłopoty z kibicami. Wystarczy tylko przypomnieć co stało się niespełna miesiąc temu. ZOBACZ TEKST ZABILI SWOJEGO PIŁKARZA.

W niedzielę AS Vita Club podejmuje CS Sfaxien. Faworytem wydają się Tunezyjczycy, którzy wygrali rozgrywki w grupie B.

Z kwartetu zespołów grających o najcenniejsze klubowe trofeum w Afryce, najbardziej utytułowany jest klub z Lubumbashi. „Wrony” bo taki jest przydomek TP Mazembe, aż cztery razy zwyciężały w rywalizacji. Ich obecnym rywalom z Algierii ta sztuka udało się raz. W 1988 roku pokonali nigeryjski Iwuanyanwu National (0:1, 4:0). Z kolei CS Sfaxien raz grało dotychczas w finale African Champions League w 2006 roku, ale ulegli tam Al-Ahly (1:1, 0:1).

PÓŁFINAŁY AFRYKAŃSKIEJ LIGI MISTRZÓW

Sobota: Entente Setif (Algieria) – TP Mazembe (DR Konga) 2:1. Younes 55., Ziaya 89. – Arroussi 52. samobójcza

Niedziela: AS Vita Club (DR Konga) – CS Sfaxien (Tunezja) 2:1. Ndombe 37., Luvumvu 54. – Maaloul 69.

Rewanże

27 września (sobota): CS Sfaxien – AS Vita Club

28 września (niedziela): TP Mazembe – Entente Setif

LISTA ZWYCIĘZCÓW PUCHARU MISTRZÓW AFRYKI

1964 – Oryx Douala (Kamerun), 1966 – Stade Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1967 – TP Mazembe (DR Konga), 1968 – TP Mazembe, 1969 – Ismaily SC (Egipt), 1970 – Asante Kotoko (Ghana), 1971 – Canon Yaounde (Kamerun), 1972 – Haifa Conakry (Gwinea), 1973– AS Vita Club (Zair), 1974 – CARA Brazzaville (Kongo), 1975 – Haifa Conakry, 1976 – MC Algiers (Algieria), 1977 – Haifa Conakry, 1978 – Canon Yaounde, 1979 – Union Douala (Kamerun), 1980 – Canon Yaounde, 1981 – JE Tizi-Ouzou (Algieria), 1982 – Al-Ahly (Egipt), 1983 – Asante Kotoko, 1984 – Zamalek (Egipt), 1985 – FAR Rabat (Maroko), 1986– Zamalek, 1987 – Al-Ahly, 1988 – ES Setif (Algieria), 1989 – Raja Casablanca (Maroko),1990 – JS Kabylie (Algieria), 1991 – Club Africain (Tunezja), 1992 – Wydad Casablanca (Maroko), 1993 – Zamalek, 1994 – Esperance Tunis (Tunezja), 1995 – Orlando Pirates (RPA), 1996 – Zamalek

LISTA TRIUMFATORÓW AFRYKAŃSKIEJ CHAMPIONS LEAGUE

1997 – Raja Casablanca, 1998 – ASEC Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1999 – Raja Casablanca, 2000 – Hearts of Oak, 2001 – Al-Ahly, 2002 – Zamalek, 2003 – Enyimba Aba (Nigeria), 2004 – Enyimba Aba, 2005 – Al-Ahly, 2006 – Al-Ahly, 2007 – Etoile du Sahel (Tunezja), 2008 – Al-Ahly, 2009 – TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly

ONI WYGRYWALI NAJCZĘŚCIEJ

8 – Al-Ahly (Egipt)

5 – Zamalek (Egipt)

4 – TP Mazembe (DR Konga)

3 – Haifa Conakry (Gwinea), Raja Casablanca (Maroko), Canon Yaounde (Kamerun)

2 – Asante Kotoko (Ghana), Enyimba Aba (Nigeria), JS Kabylie (Algieria), Esperance Tunis (Tunezja)

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Wrzesień 19th, 2014 o 07:00 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

34 odpowiedzi dla “Afrykańska Liga Mistrzów. Zagrają bez kibiców”

  1. Maximax napisal(a):

    Urbus, zobacz kto wszedł na nasze forum.

  2. Urbus napisal(a):

    @Maximax – domyślam się, kto to jest. Niejaki Ed, znany ze spamowania na stronach o piłce południowoamerykańskiej. Nie wiem po co to robi, bo oprócz tego pisze całkiem fajnie i do rzeczy.

    Co do LM to liczę na finał Sfaxien – Mazembe i tym samym rewanż za zeszłoroczny finał Pucharu Konfederacji. Vita gra ciekawą piłkę, ale wykonawców, nie ma co ukrywać, posiada zdecydowanie słabszych. Natomiast ES Setif na tle tych drużyn mnie nie przekonuje, choć trzeba im oddać, że w przeciwieństwie do innych drużyn z ligi algierskiej nie osłabiło się w letnim okienku.

    Oby nie zabrakło emocji, bo to najbardziej liczy się w kontekście promocji afrykańskiej piłki.

  3. Maximax napisal(a):

    Urbus, to nie możesz, go wywalić?

  4. Urbus napisal(a):

    PNA 2019 – Kamerun, PNA 2021 – Wybrzeże Kości Słoniowej, PNA 2023 – Gwinea. Eh, Zambia ma takie fajne stadiony, a tu trzy mistrzostwa kontynentu pod rząd w Afryce Zachodniej (no, Kamerun jest teoretycznie liczony jako Afryka Środkowa). Powodzenia organizatorom :)

  5. Biker napisal(a):

    Jeśli chodzi o gospodarzy P.N.A. od 2019 do 2023…w to mi graj :-) Zimbabwe też aspirowało
    aby zorganizować wraz z np. Zambią turniej. Nie udało się.
    @Urbus
    Kamerun przynależy geograficznie do Afryki Środkowej tak jak np. Gabon i ciężko z tym polemizować. Ale fakt, jakby człowiek się uparł to można powiedzieć, że to Afryka Środkowo- Zachodnia.
    Najwyższa pora wybrać też gospodarza turnieju w 2017…ciekawe, może wspomniane przezemnie kraje z południa – Zimbabwe i Zambia.

  6. Urbus napisal(a):

    @Biker Masz rację, ale co chwila w mediach piszą o Kamerunie jako państwie zachodnioafrykańskim i tak mi weszło w krew ;)

    Zimbabwe aspirowało tylko do współorganizacji w 2017, ale Zambia nie zgodziła się na propozycję. Podobno ci drudzy niestety nie mają już ochoty na kandydowanie do PNA 2017, a szkoda, bo byliby głównym faworytem. Tak naprawdę to z tej piątki tylko Algieria i Zambia mają gotowe stadiony, i jak na złość to te federacje nie zostały wybrane. W Algierii są ostatnio duże problemy z kibicami (choć wiadomo, że liga to co innego), ale czemu nie wybrali Zambii?…

    Świetny mecz w Setif, mimo że bez kibiców. Ziaya dał gospodarzom minimalne zwycięstwo, ale Mazembe u siebie będzie faworytem. Nie takie straty już odrabiali.

  7. Urbus napisal(a):

    @Biker A, zapomniałem dodać – termin wyboru gospodarza PNA 2017 jest już dawno ustalony. Do 30 września można składać aplikacje, potem krótka weryfikacja wszystkich kandydatur i w połowie stycznia poznamy organizatora.

  8. Michal Zichlarz napisal(a):

    Gol samobójczy na wagę awansu “Wron”? oby. Ja życzę im 5 triumfu w kontynentalnej rywalizacji, pamiętając też o klubowych mistrzostwach świata w grudniu, gdzie przecież tak dobrze grali cztery lata temu. http://afrykagola.pl/?p=1024

  9. Biker napisal(a):

    @Urbus
    Dobrze mówisz – jest termin do końca tego miesiąca i ciekawe kogo wybiorą….
    Algieria nie, zdecydowanie, choćby ze względu na ,,kibiców,, a poza tym Maroko teraz jako przedstawiciel północy organizuje turniej. Mnie zastanawia jaka będzie frekwencja na trybunach- pewnie taka sobie i słaba nie licząc meczów gospodarzy.
    @Michał
    Mazembe musi wygrać i tyle! :-)

  10. Urbus napisal(a):

    Jeżeli Sfaxien będzie grać to co grało w swoich najlepszych dotychczasowych meczach to nie obrażę się, jeśli właśnie oni wygrają :) Ale nie odbierajmy szans Vicie i ES Setif, to też są dobre drużyny.

    Wydaje mi się, że frekwencja w Maroku będzie wyższa niż w Gabonie&Gwinei Równikowej czy RPA, ale opieram to tylko na kilku własnych spostrzeżeniach, pewności nie ma żadnej.

    Jeszcze wracając do Mazembe to myślę, że dobrze by im zrobiło ściągnięcie jakiegoś w miarę znanego nazwiska, a na pewno ich na to stać. Transfer Ben Youssefa mógł być odpowiedzią na moje “żądania”, jednak wiadomo było, że jest niemal niemożliwy do przeprowadzenia. Najprościej byłoby chyba ściągnąć jakiegoś Kongijczyka z Europy. Kumbela, Sami czy Lomana LuaLua powinni być w ich zasięgu, ale widocznie Katumbi woli nie odchodzić nawet minimalnie od swojej wizji budowy zespołu.

  11. Michal Zichlarz napisal(a):

    @Biker
    he he… widzę, że życzymy dobrze Mazembe obaj. Ale Urbus ma rację, na tym etapie trudno przewidzieć kto wygra, bo tutaj już słabych nie ma. Zwracam uwagę, że ostatnie trzy edycje African Champions League wygrała Afryka Północna. Teraz czas na Czarną Afrykę.

  12. Urbus napisal(a):

    Al-Hilal Omdurman na zimowe okienko szykuje budżet w wysokości 4 mln $. Zamalek w letnim wydał na transfery 4,4 mln $. Czołówka DR Konga, Angoli i RPA też nie biednieje, a wręcz przeciwnie. W kilku krajach, gdzie piłka do niedawna była teoretycznie półamatorska pobito rekordy transferowe. W przyszłym roku za wygranie LM CAF będzie można ponoć dostać już nie 1,5 , ale 3 mln $.

    Oczywiście można twierdzić, że w piłce nie powinno się obracać dużymi sumami pieniędzy, powinny iść na ważniejsze cele, i ja się z tym poniekąd zgadzam, ale stety niestety taki jest dzisiejszy futbol, bez większych nakładów finansowych pewnego poziomu się nie przeskoczy. Te kwoty rzecz jasna są nadal dalekie od czołowych lig, ale afrykańskie kluby mogą już skutecznie konkurować na rynku transferowym z niektórymi rozgrywkami.

    Jeszcze na koniec ciekawa informacja – Club Africain jest blisko pozyskania Mounira El Hamdaoui. Właściwie to miał już przyjść w sierpniu, ale nowego klubu nie znalazł sobie znany wam na pewno z MŚ Abdelmoumene Djabou i CA w takim wypadku przekroczyłoby limit obcokrajowców. Niemniej szczegóły zimowego transferu są już dopracowywane i jest szansa, że dojdzie on do skutku :)

  13. Urbus napisal(a):

    CAF w końcu ma nową stronę internetową. Wygląda całkiem przyjemnie :)

  14. Maximax napisal(a):

    @ Urbus, a jaki jest ten limit obcokrajowców?

  15. Biker napisal(a):

    @Michał
    @Urbus
    Nieważne kto jest faworytem i kto jakie ma możliwości oraz aktualną formę. Najważniejsze
    wierzyć w zwycięstwo ,,swoich,, :-) I to jest istota bycia kibicem. Urbus opisał finanse i możliwości danych klubów. Faktycznie jest mały problemik moralny- inwestować w sport i jego wysoki poziom czy jednak przeznaczać te większe kwoty na cele społeczne. Chleba czy igrzysk? W zasadzie człowiek potrzebuje i tego i tego….bo nie samym chlebem żyje człowiek.
    Zgadza się, budzetów klubów europejskich i afrykańskich nie ma co porównywać w ogólnym rozrachunku. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i trzezwa ocena sytuacji. Ja coraz bardziej odchodze od komercyjnej, europejskiej piłki. Powiedzcie mi co warty byłby taki Real Madryt jak miałby budzet przeciętnej drużyny z ligue1. Kto by tam pozostał jakby pensje tym gwiazdorom kilkakrotnie obniżyli? Ehehe :->

  16. Urbus napisal(a):

    @Maximax Z tego co kojarzę to tak jak w Egipcie – trzech w składzie meczowym.

    @Biker Dokładnie, nie można przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę. Zresztą jakby się tak przyjrzeć dokładniej to w Afryce pieniądze na sport łożą częściej prywatni inwestorzy niż rząd i samorządy, te mają pilniejsze wydatki i tak to powinno wyglądać (wg mnie w Polsce zbyt dużą część budżetu klubów pokrywają miasta).

    Porównywać z największymi nie można, nawet tymi z Azji czy Ameryk, ale już np. z europejskimi średniakami jak najbardziej. Te najzamożniejsze afrykańskie kluby wydają już więcej pieniędzy niż polskie czy czeskie.

  17. Urbus napisal(a):

    Lewy obrońca reprezentacji Etiopii Abebaw Butako w przyszłym tygodniu zostanie nowym piłkarzem Al-Hilal. Etiopczycy nie dość, że mocno zainwestowali w swoją ligę i infrastrukturę sportową, to jeszcze zaczynają wysyłać coraz więcej swoich piłkarzy do porządnych zespołów/lig. Jeszcze niedawno wydawało się, że to futbolowa pustynia, a dziś trzeba się już z nimi liczyć.

    Najważniejsi etiopscy piłkarze występujący za granicą:
    Saladin Said (Al-Ahly, Egipt)
    Getaneh Kebede (BidVest Wits, RPA)
    Addis Hintsa (Al-Ahly Shendi, Sudan)
    Abebaw Butako (Al-Hilal, Sudan)
    Oumed Oukri (Ittihad El-Iskandary, Egipt)
    Shimelis Bekele (Petrojet, Egipt)
    Youssuf Saleh (Syrianska/IK Sirius, Szwecja)

    Ta liczba powinna niedługo znacznie wzrosnąć.

  18. Biker napisal(a):

    @Urbus
    Saladin Said to dla mnie postać numer 1 w Etiopskim futbolu. Napisze Ci pewną rzecz w kontekście ich występu podczas zeszłorocznego. P.N.A. w Południowej Afryce. Rzecz będzie o ich pierwszym meczu na tym turnieju z Zambią. Chodzi o nasze komentarze i opinie na ,,starym,, Igol. Tematem zainteresował się kolega o nicku @bajer, który przez nasze posty dowiedział się, że taki turniej jak P.N.A. jest wogóle transmitowany. Koleś grał swego czasu w niższych ligach okręgowych i piłke zna z doświadczenia.
    Napisał krótki komentarz do tego meczu ( Etiopia – Zambia ) i opisał sposób zachowania linii obrony Etiopskiej po odzyskaniu/odebraniu piłki przeciwnikowi znajdującemu się w obrębie/w pobliżu pola karnego. Zwrócił uwagę na sposób wyprowadzania piłki- mądry i spokojny, a przede wszystkim konstruktywny. Podobało mu się to, że Etiopscy futboliści nie wykopywali piłki ,,oby dalej,, i w byle jakim kierunku. Tak właśnie bylo, a ta ekipa w tym meczu mogła się naprawdę podobać…no i widać po tym co przedstawiłeś, że zależy im na sukcesach i rozwoju na kontynencie :-]

  19. Biker napisal(a):

    No i do przerwy AS Vita Club Kinshasa prowadzi z CS Sfaxien ( Tunezyjski Juventus :-) ) 1 : 0. Bramkę w 37′ dla ekipy z D.R. Kongo zdobył 20 letni napastnik Firmin Mubele Ndombe. Oby wygrać i najlepiej nie stracić gola na własnym terenie.
    TP Mazembe powinno odrobić bramkę straty, tym bardziej, że było 2 : 1… i wystarczy wygrać 1 : 0 u siebie.

  20. Urbus napisal(a):

    Vita gra całkiem dobrze, Mubele uwolnił się w jego stylu i jest 1-0, ale jeżeli tak się skończy to awansu Vicie nie wróżę. Historia już nie raz pokazała, że to dla nich zbyt mała przewaga.

  21. Urbus napisal(a):

    2-0, fenomenalny gol! Tuż po tym jak napisałem post. Rewelacyjne trafienie Luvumbu, brawo!

  22. Urbus napisal(a):

    I ten doping kibiców Vity :D Zawsze strasznie mi się to podobało w kongijskiej piłce, że nie dmuchają w wuwuzele, tylko wspierają zespół śpiewem.

  23. Biker napisal(a):

    Hetitier Luvumbu – zdobywca 2 bramki, też 20 letni gracz. Młodzież daje rade…

  24. Urbus napisal(a):

    @Biker Nie wiem skąd masz takie informacje, bo i Luvumbu i Mubele to rocznik 92′, ale starzy nie są ;) I tak jeszcze nie przesądzałbym wyniku meczu, bo Sfaxien to Sfaxien, a jak ktoś ogląda Vitę to wie, że na wyjeździe zamieniają się w autobus, ale dzisiaj bardzo podoba mi się ich gra.

  25. Urbus napisal(a):

    I znów gol gdy pisałem! Ja to mam wyczucie ;) Rewelacyjne uderzenie Aliego Maaloula z wolnego i jest 2-1. Mnóstwo emocji na razie fundują nam półfinałowe mecze Ligi Mistrzów i o to chodzi :) A to dopiero przedsmak rewanżów.

  26. Biker napisal(a):

    @Urbus
    Wejdz na portal Soccerway i sprawdz profile poszczególnych zawodników. Obaj w/g informacji tam zawartych ( dokładnych dat urodzenia ) to roczniki 1994.

  27. Urbus napisal(a):

    A na stronie Vity i przy powołaniach do kadry mają rocznik 92, tak o nich piszą we wszystkich afrykańskich mediach, więc na 99% taki jest właśnie ich wiek.

    Sfaxien idzie po drugą bramkę, oby jeszcze ładniejszą od tych trzech poprzednich :)

  28. Biker napisal(a):

    Zresztą w Afryce metryka urodzenia nie ma większego znaczenia ;-) Nie czuje jak rymuje.

  29. Urbus napisal(a):

    He he ;) Sfaxien nie wykorzystało swoich sytuacji pod koniec i Vita wygrywa 2-1, ale to Sfaxien będzie faworytem w rewanżu. Trzy gole, każdy piękniejszy od poprzedniego, mnóstwo emocji – Liga Mistrzów CAF w pełnej krasie :) Będzie się działo za tydzień.

  30. Maximax napisal(a):

    Według mnie bez sensu jest ten limit obcokrajowców, przecież zespół powinien móc mieć cały skład złożony z obcokrajowców. Jaka będzie kara dla klubu, jeżeli przekroczy ten limit?

  31. Urbus napisal(a):

    @Maximax Przecież w prawie każdej lidze są większe lub mniejsze limity obcokrajowców. Polska liga jest jednym z niewielu wyjątków, ale niedługo również będą wprowadzone ograniczenia. Jaka jest kara? Pojedynczy raz to pewnie walkower i kara finansowa, ale całościowo to albo same walkowery albo wykluczenie z rozgrywek, przecież nie można grać 10 obcokrajowcami gdy limit wynosi 3, bo to jest nie fair wobec innych.

    Djabou wrócił po kontuzji i już daje popis: https://www.youtube.com/watch?v=-j8At9h87q4#t=12. Świetny gracz, chciał go Trabzonspor i Olympique Marsylia, zimą odejdzie na pewno, oby do jakiegoś czołowego zespołu.

  32. Urbus napisal(a):

    Wrzucam bramki z dzisiejszego meczu gdyby ktoś nie widział http://www.youtube.com/watch?v=gmF87qaGePk :)

  33. Biker napisal(a):

    Link, który wrzucił Urbus trzeba zobaczyć. Piękne 3 gole z meczu Vita – Sfaxien…jest na co popatrzeć. Takich akcji i bramek to życzyłbym sobie na Marokańskich boiskach. Pewnie moje życzenie sie spełni :-)

  34. Gdzie kolejne Puchary Narodów? | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Afrykańska Liga Mistrzów. Zagrają bez kibiców [...]

 

Zamiesc komentarz