Śmierć kibiców w Kinszasie

STADION TATA RAPHAEL MOŻE POMIEŚCIĆ 50 TYSIĘCY FANÓW.

Kolejny tragiczny piłkarski dramat w Afryce. Z powodu zamieszek śmierć poniosło 15 fanów. Wszystko wydarzyło się w trakcie meczu dwóch najlepszych klubowych zespołów DR Konga, a także czołowych klubowych jedenastek Czarnego Lądu, AS Vita – TP Mazembe.

Spotkania tych dwóch drużyny wywołują ogromne emocje. Tak było też i tym razem. Gospodarze przegrywali 0:1, kiedy kibice miejscowych zaczęli rzucać na boisko kamienie. Interweniowała policja, która użyła gazu łzawiącego. To spowodowało panikę na trybunach. Ludzie się wzajemnie tratowali. Władze prowadzą śledztwo w całej sprawie.

Z informacji wynika, że na stadionie był nadkomplet publiczności. Stade Tata Raphael może pomieścić 50 tys. kibiców. Można sobie wyobrazić, że było ich co najmniej o kilkanaście tysięcy więcej.

Z powodu tego co się stało, władze CAF podjęły decyzję, że niedzielny mecz afrykańskiej Ligi Mistrzów pomiędzy AS Vita, a egipskim Zamalek będzie mogło zobaczyć, ze względów bezpieczeństwa, tylko 5 tys. fanów. Tymczasem za tydzień w drugim meczu grupy A African Champions League TP Mazembe gra u siebie w Lubumbashi z AS Vita.

PIŁKARSKIE TRAGEDIE W AFRYCE

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Maj 15th, 2014 o 11:28 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Śmierć kibiców w Kinszasie”

 1. Biker napisal(a):

  PAMIĘTACIE TO WYDARZENIE, TĄ TRAGEDIĘ?
  29 marzec 2009 roku….
  Conajmniej 22 osoby zginęły w niedzielę 29 marca na Stadionie w Abidjanie (W.K.S.), gdy podczas meczu eliminacji piłkarskich Mistrzostw Świata Wybrzeże Kości Słoniowej 7 Malawi wybuchła panika. Wybuchła oba, gdy pod naporem tłumu kibiców nie posiadających biletów i szturmujących wejście zawaliła sie jedna ze ścian Stadionu Felix Houphouet- Boigny. Kibice chcący w pośpiech opuścić trybuny tratowali się nawzajem. Policja nie mogąc opanować sytuacji użyła gazu łzawiącego, co doprowadziło do jeszcze większego zamieszania. Ogromne zainteresowanie meczem było spowodowane powrotem do reprezentacji Didiera Drogby…skończyło się nieszczęściem. (notatki własne)

 2. Michal Zichlarz napisal(a):

  Zauważ, że sporo tych tragedii ma podobny scenariusz. Policja używa gazu albo strzela, panika i kibice tratują się nawzajem. Straszne.

 3. Biker napisal(a):

  @Michał
  Słuszna uwaga! ,,Stróże prawa,, zamiast rozwiązać problem i zapobiegać eskalacji przemocy lub paniki sami dolewają ,,oliwy do ognia,, Nie raz słyszałem o brutalności Afrykańskiej policji, korupcji, alkoholizmie i nadużywaniu władzy. Choćby Nigeria, gdzie sam przebywałeś. Bałagan i jak to mawia Jerzy Owsiak – ,,Róbta co chceta,, a na Czarnym Lądzie mundurowi wprowadzają dosłownie, w 100% w czyn!

 

Zamiesc komentarz