Czy Janusz Waluś może czuć się bezpiecznie?

10 kwietnia minie dwadzieścia jeden lat od czasu, kiedy polski emigrant Janusz Waluś zastrzelił w RPA szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego. Razem z Polakiem sąd skazał też potem na karę śmierci Clive Derby-Lewisa. Był to wtedy prominentny polityk Partii Konserwatywnej, jednego z największych ugrupowań w tamtym czasie w Republice Południowej Afryki.

To właśnie Derby-Lewis razem z Walusiem stali za całym zamachem. Jeden był zleceniodawcą, a drugi wykonawcą. Cała sprawa do dziś nie jest do końca jasna, o czym piszę w książce „Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia”.

Już po tym, jak władzę w kraju w 1994 roku przejął Afrykański Kongres Narodowy, kara śmierci dla Walusia i Derby-Lewisa została zamieniona na dożywocie. Obaj odsiadują wyrok w więzieniu w Pretorii. Byłem tam w czerwcu 2010 roku. Przez lata obaj mieli spokój. Ostatnio jednak dzieje się coś niedobrego.

TO W TYM WIĘZIENIU W RPA W PRETORII KARĘ DOŻYWOCIA WIĘZIENIA ODBYWA JANUSZ WALUŚ I CLIVE DERBY-LEWIS. FOT. M.ZICHLARZ

Najpierw jednego dnia, ten sam więzień zaatakował i Walusia i Derby-Lewisa. Obaj wylądowali w szpitalu. ZOBACZ TEKST W WIĘZIENIU W PRETORII ZAATAKOWANO WALUSIA

Teraz sytuacja się powtórzyła. Tym razem ponownie zaatakowano Derby-Lewisa. O całej sprawie pisze gazeta „Sowetan”. Zdaniem władz więziennych obrażenia sędziwego już, bo 78-letniego polityka nie są groźne. Co innego mówi jednak jego prawnik Marius Coetzee. W oficjalnym oświadczeniu napisał on, że jego klient musiał przejść operację ratującą życie. Władze więzienne wszczęły postępowanie w całej sprawie.

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Kwiecień 8th, 2014 o 14:59 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Czy Janusz Waluś może czuć się bezpiecznie?”

 1. Biker napisal(a):

  Kwiecień to paskudny miesiąc. Różni ludzie,różne grupy społeczne przeżywaja jakąś traume i wracają do tragicznych wspomnień. Kwiecień – Waluś morduje Haniego
  - 20 rocznica ludobójstwa w Rwandzie
  - Śmierć papieża Wojtyły
  - 4 rocznica katastrofy Tupolewa
  - Kolejna rocznica samobójczej śmierci Kurta Cobaina,lidera Nirwany i jeszcze by pewnie można wymieniać.
  Kwiecień to dla mnie najgorszy miesiąc w roku :(

 2. Michal Zichlarz napisal(a):

  Coś z tym kwietniem faktycznie jest nie tak…

 

Zamiesc komentarz