W Nigerii zaczynają płacić
Być może w końcu przed mundialem skończą się dyskusje i kłótnie o pieniądze, a piłkarze będą mogli się spokojnie skoncentrować na grze, a nie na dyskusjach o premiach.
Aliko Dangote to nigeryjski magnat finansowy i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Forbes szacuje jego majątek na 25 miliardów dolarów. Daje mu to 23 miejsce wśród najbogatszych na świecie. Rok temu, kiedy „Super Orły” w świetny stylu wywalczyły swoje trzecie w historii mistrzostwo Afryki obiecał publicznie, że zespół otrzyma premię w wysokości miliona dolarów. Czas uciekał, a pieniędzy nie było. Pomógł jednak apel kapitana reprezentacji Vincenta Enyeamy, który publicznie przypomniał o pieniądzach.
Bogaty biznesmen, który ma plantacje trzciny cukrowej czy zakłady cementowe w wielu afrykańskich krajach zreflektował się i zapowiedział, że wkrótce obiecana kasa wyląduje na kontach futbolistów i trenerów. A że nie jest dobrze w tym względzie, to mówił mi o tym niedawno selekcjoner Nigeryjczyków Samson Siasia. Teraz ma się to zmienić.
Wkrótce piłkarz mają też otrzymać… akty własności ziemi. Po zdobyciu Pucharu Narodów w 2013 zapowiedział to gubernator prowincji Calabar. Obdarowywanie ziemią to nic nowego w Afryce. Nasz Henryk Kasperczak za awans z reprezentacją Mali do półfinału PNA w 2002 roku też otrzymał kawałek ziemi w stolicy kraju Bamako.
Na koniec jeszcze jedna dobra informacja dla zawodników z Nigerii. Za zdobycie mistrzostwa świata mają otrzymać 7,2 mln dolarów. Odpowiednią ustawę w tej sprawie ma przyjąć nigeryjski parlament. Do tego wyznaczono też premie za grupowe mecze na mundialu w Brazylii, gdzie rywalami „Super Orłów” są Argentyna, Bośnia i Hercegowina oraz Iran. Za zwycięstwo w meczu grupowym każdy zawodnik otrzyma 10 tys. dolarów. Wygrana w 1/8 to 12 tys.dol., w ćwierćfinale 15 tys. zielonych, a w półfinale i samym finale, to odpowiedni 20 i 30 tys. dolarów. Do tego każdy piłkarz otrzyma kieszonkowe na każdy dzień trwania MŚ w wysokości 200 $.
Marzec 17th, 2014 at 17:12
Taki prosty schemat i odwieczny problem – zle opłacany pracownik i to w dodatku zwodzony nigdy nie da z siebie wszystkiego co najlepsze. Wydobędzie z siebie góra 70-80%…..Porównajmy zarobki reprezentantów Nigerii,a. np. Anglików. Mówię teraz o ,,ojczyznach futbolu,, gdzie tradycje piłkarskie są od lat kultywowane,bo dobrze kiedyś powiedział Kazimierz Górski,że jakby pieniądze decydowały o sukcesach w futbolu to Arabia Saudyjska zdobyła by Mistrzostwo Świata….
Wracając do Nigerii to mam nadzieje,że wszystkie sprawy finansowe zostaną załatwione ! Już na Pucharze Konfederacji był dym w tej sprawie…..
A rok 1998 i mundial we Francji….
W fazie grupowej ,,Super Orły,, ogrywają wielką Hiszpanię,a w 1/8 jako faworyci meczu z Danią ulegają jej 4 : 1. Wielu zdziwionych,zaskoczonych i rozczarowanych……a poszło o ,,kasę,, i przedmeczowe ,,negocjacje,, o premie itp. za ewentualne zwycięstwo,a na piłkę nożną ,,zabrakło czasu,,
Marzec 17th, 2014 at 19:57
@Michał Zichlarz
Kiedy dokładnie będzie losowanie grup eliminacyjnych do Pucharu Narodów Afryki 2015 w Maroku ? Pozdrawiam
Marzec 17th, 2014 at 20:38
Losowanie ma się odbyć 27 kwietnia w Kairze, bo tam siedziba CAF. Chyba, że ze względów bezpieczeństwa, przeniosą ceremonię do Maroka. Zobaczymy.
Marzec 17th, 2014 at 21:38
Dzięki Tak właśnie pamiętałem, że to kwiecień,ale nie zapamiętałem dokładnej daty.
Nieważne w sumie gdzie będą losować-ważne wyniki…..Ciekawe czy Republika Środkowoafrykańska przystąpi do rywalizacji o możliwość zagrania na Marokańskich boiskach…Wiesz o co mi chodzi? Wojna domowa….:-(
Marzec 18th, 2014 at 14:16
Był problem z Malawi, że nie zagrają, ale już się wyjaśniło, że wszystko jest OK. Na pewno znowu będzie ciekawie, tym bardziej, że wszystko rozstrzygnie się w parę miesięcy.
Marzec 18th, 2014 at 14:21
[...] W Nigerii zaczynają płacić [...]
Marzec 18th, 2014 at 14:56
A możesz powiedzieć co się stało,że drużyna Malawi mogła nie wystartować w eliminacjach?Jestem ciekaw…no i dobrze,ze zakończyło się to wszystko pozytywnie. Lubie Malawi,ten wioskowy kraj…… Ładnie zagrali przeciwko Algierii
podczs turnieju w Angoli 2010. Szkoda,że przy pustych trybunach,ale rozbili ,,Lisów Pustyni,, 3 : 0. Mwafulirwa, Kafoteka,Banda i inni pokazali dobry futbol,ale Malawi brak tego o czym często wspominam- piłkarskich tradycji.
Marzec 19th, 2014 at 11:57
Co do Malawi to problemem były oczywiście pieniądze. Z tego jednak co ostatnio słyszałem, nie ma już tematu i przystąpią do eliminacji we wrześniu.
Marzec 19th, 2014 at 15:33
Dzięki za info
Tak między nami- szkoda,że więcej osób się nie udziela w komentarzach…..byłoby z kim pogadać. Mam nadzieję,że podczas Mundialu coś w tym temacie się ruszy
Marzec 19th, 2014 at 15:57
To ja dziękuję Ci za ożywienie strony swoimi komentarzami! Pozdrawiam
Marzec 19th, 2014 at 16:15
Spoko
Możesz na mnie liczyć. Do następneg razu!