Pieniądze wysyłane do domu

IDRISSA CISSE Z ENERGETYKA ROW RYBNIK CZĘŚĆ ZAROBIONYCH W POLSCE PIENIĘDZY WYSYŁA DO DOMU. FOT. MICHAŁ CHWIEDUK

Grający w Europie czy na innych kontynentach piłkarze z Afryki zarabiają różne pieniądze. Jedni otrzymują milionowe gaże, inni, a tych jest większość, dużo mniejsze kwoty. Jest jednak wspólny mianownik, jeśli chodzi o płace zawodników z Czarnego Lądu. Chodzi o wysyłanie przez nich pieniędzy do domu.

Kilka dni temu rozmawiałem o tym z Idrissą Cisse. Ten 23-letni napastnik z Senegalu jest objawieniem tegorocznego sezonu na boiskach pierwszej ligi. W barwach beniaminka Energetyka ROW Rybnik w 4 meczach zdobył 3 gole i zanotował jedną asystę. To w dużej mierze dzięki niemu drużyna trenera Ryszarda Wieczorka dobrze poczyna sobie na boiskach zaplecza ekstraklasy.

Idrissa wspomniał mi, że z jednej z pierwszych wypłat połowę kwoty od razu wysłał do domu, do matki. Senegalczyk nie pochodzi z najbiedniejszej rodziny. Z ośmiorga rodzeństwa część jest w Europie, wszyscy pracują. Ma jednak obowiązek wspierania swoich najbliższych. Gdyby tego nie zrobił…

- W Afryce jest tak, że często kiedy piłkarz wyjeżdża grać do Europy, to składa się na to cała wioska. Z takim wyjazdem wszyscy wiążą wielkie nadzieje. Potem taki zawodnik musi się zrewanżować wysyłając pieniądze z powrotem do domu. Jeśli mu nie wyjdzie i musi wracać, to często jest przez wszystkich odtrącany – mówił mi kiedyś trener Henryk Kasperczak, który jako szkoleniowiec prowadził pięć afrykańskich reprezentacji: Wybrzeża Kości Słoniowej, Tunezji, Maroka, Mali oraz Senegalu.

Z opowieści innych piłkarzy wiem, że są u nas piłkarze z Afryki, którzy swego czasu zarabiali w klubach spore pieniądze, ale „zapominali” podzielić się z nimi z najbliższymi. U nas to może normalne, że pensja wędruje do naszej kieszeni, ale na Czarnym Lądzie tak nie jest.

Teraz tacy delikwenci nie mają praktycznie po co wracać do domu. Nikt nie będzie ich bowiem witał z otwartymi ramionami.

ZOBACZ TEKSTY:

ILE ZARABIAJĄ PIŁKARZE W AFRYCE?

NAJLEPIEJ ZARABIAJĄCY ZAWODNIK Z CZARNEGO LĄDU

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Sierpień 22nd, 2013 o 13:33 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz