Zmienili termin Pucharu Narodów

Ale numer! Działacze Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej zmienili termin rozgrywania mistrzostw Czarnego Lądu. Od 2013 roku Puchar Narodów Afryki będzie rozgrywany w lata nieparzyste. Wszystko po to, żeby rozgrywki o mistrza kontynentu nie kolidowały z mistrzostwami świata.

Decyzję o zmianie lat rozgrywania zawodów CAF podjął wczoraj. Co ona oznacza? W 2012 roku PNA odbędzie się w Gabonie i Gwinei Równikowej. Kolejny turniej miał się odbyć dwa lata później w Libii. Tak jednak nie będzie i turniej w tym północnym kraju Afryki odbędzie się już w 2013.

Taka zmiana ma pomóc  drużynom z Czarnego Lądu w jak najlepszym przygotowaniu się  do finałów mistrzostw świata. Trenerzy zespołów finalistów mundialu z Afryki, krytykują to, że w ciągu roku dwa razy muszą przygotować drużyny do dwóch wielkich imprez. Mają rację. Wyobraźmy sobie finały Euro i mistrzostwa świata w tym samym roku. Meczów o stawkę zaczyna być po prostu za dużo.

To kolejna zmiana CAF. Przypomnijmy, że niedawno zdecydowano o tym, że turnieje o mistrzostwo Afryki będą rozgrywane tylko w styczniu, zamiast w styczniu i lutym, jak miało to miejsce jeszcze do niedawna.

Nie ma na razie szans na to, żeby Puchary Narodów rozgrywano, o co apelują bossowie wielkich europejskich klubów, nie co dwa, ale co cztery lata. Według prezydenta CAF Kameruńczyka Issy Hayatou częstsze mistrzostwa pomagają w podniesieniu poziomu afrykańskiej piłki, a co najważniejsze w rozbudowie futbolowej infrastruktury.

PS. Pierwsze Puchary Narodów Afryki rozgrywano właśnie w latach nieparzystych. Tak było w Sudanie w 1957 roku, Egipcie w 1959, Ghanie w 1963 i Tunezji w 1965 roku. Od końca lat 60. turnieje rozgrywano już zawsze w lata parzyste.

Zobacz więcej w: http://pl.wikipedia.org/wiki/Puchar_Narod%C3%B3w_Afryki

Ten wpis zostal opublikowany w niedziela, Maj 16th, 2010 o 17:03 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Zmienili termin Pucharu Narodów”

  1. RPA chce mistrzostw | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] odbędzie się w Libii. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Afrykańska Konfederacja Piłkarska, zmieniła datę rozgrywania turniejów z lat parzystych na nieparzyste. Tak, żeby nie kolidowało to z [...]

 

Zamiesc komentarz