Triumf Młodych Faraonów i trener jakich mało

Z SELLASEM TETTEH SPOTKAŁEM SIĘ W KWIETNIU ZESZŁEGO ROKU W AKRZE. TO WYBITNY SZKOLENIOWIEC W AFRYCE.

Na stadionach w Algierii zakończyły się dzisiaj młodzieżowe mistrzostwa Afryki do lat 20. W meczu finałowym w Oranie jedenastka Młodych Faraonów z Egiptu spotkała się z ekipą Czarnych Satelit czyli Ghany. Obie drużyny grały już ze sobą w meczu grupowym. Lepsi okazali się wtedy Egipcjanie, którzy wygrali 2:1.

Dziś ponownie lepsi był zespół z Afryki Północnej. Mecz był zażarty i zakończył się rezultatem 1:1. W karnych lepsza była ekipa z Egiptu. Zespół Młodych Faraonów zwyciężył 5:4.

Szkoleniowcem Ghany na turnieju był Sellas Tetteh. To nie tylko jeden z najwybitniejszych szkoleniowców, jeżeli chodzi o szkolenie młodzież na Czarnym Lądzie, ale też i na świecie. Cztery lata temu prowadzona przez niego młodzieżowa reprezentacja Czarnych Satelit zdobyła mistrzostwo świata. W 2009 roku Tetteha ogłoszono trenerem roku w Afryce. Spod jego ręki wyszła plejada znakomitych piłkarzy.

ZOBACZ TEKST SPOTKANIE Z TRENEREM MISTRZÓW ŚWIATA

Z Sellasem Tettehem spotkałem się w kwietniu zeszłego roku przy okazji swojej wizyty w Akrze. Wtedy związany był z klubem, pewnie dalej zresztą jest Liberty Professionals, który słynie z doskonałej pracy z młodzieżą. Jak widać te efekty są dalej widoczne, a Ghana może być spokojna o swoją futbolową przyszłość.

Podsumowując finałowy turniej do lat 20 w Algierii… W meczu o trzeci miejsce Nigeria pokonała 2:1 Mali. W pierwszej czwórce znalazły się więc reprezentacje z trzech państw, które nie tak dawno dominowały na seniorskim Pucharze Narodów. Do tego doszedł Egipt. To wszystko dobrze obrazuje obecnych rozkład sił w afrykańskim futbolu.

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Marzec 30th, 2013 o 22:07 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

4 odpowiedzi dla “Triumf Młodych Faraonów i trener jakich mało”

 1. Frendzel napisal(a):

  Panie michale jak pan mysli czy po maroku eurosport bedzie nadal mial prawa do transmitowania pna?

 2. Michal Zichlarz napisal(a):

  Miejmy nadzieję, że tak. imprezę pokazują już przecież od 1994 roku.

 3. Specjalista od młodzieży | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] W Nowej Zelandii trwają mistrzostwa świata do lat 20. Kończą się właśnie grupowe eliminacje, a jednym z pierwszych zespołów, który zdołał awansować do 1/8 turnieju jest Ghana. „Czarne Satelity” od lat świetnie radzą sonie w młodzieżowych MŚ. Sześć lat temu triumfowały, a dwa lata temu skończyły z kolei na trzecim miejscu. To, że Ghana jest tak mocna w tej kategorii wiekowej, to w dużej mierze zasługa Sellasa Tetteh. Pisał o nim na blogu już kilkakrotnie. ZOBACZ TEKST TRENER JAKICH MAŁO [...]

 4. Po medale młodzieżowych mistrzostw świata? | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Osiem lat temu, podczas turnieju w Egipcie, Ghana, kierowana przez Sellasa Teteha, trenera, z którym miałem możliwość spotkać się i rozmawiać podczas wyjazdu do Akry w kwietniu 2012, triumfowała, ogrywając w finale Brazylijczyków. Co stało się z gwiazdami tamtego turnieju? [...]

 

Zamiesc komentarz