Teranga znaczy gościnny

Niedawno gościłem u siebie w domu piłkarza z Senegalu Idrissę Cisse (na zdjęciu). Tak się jakoś złożyło, że nie był to pierwszy z zawodników Czarnego Lądu, który gościł ostatnio w moich skromnych progach. W sumie nie zwróciłem nawet specjalnie na to uwagi, ale moja żona tak. Kiedy przygotowywała zastawę pod kawę Idrissa pytał czy pomóc czy coś zrobić. Drobna rzecz, ale znamienna.

Przez długi czas zastanawiałem się, co znaczy przydomek reprezentacji Senegalu: „The Lions of Teranga”. To, że lwy, to wiadomo, ale co to jest Teranga? Na miejscu w Dakarze na przełomie sierpnia i wrezśnia 2006 roku przekonałem się o prawdziwym znaczeniu tego słowa. W języko wolof, największej grupy etnicznej tego pięknego kraju Afryki Zachodniej, oznacza ono gościnność. Cechę, która świetnie oddaje charakter mieszkańców, bo Senegalczycy potrafią przychylić nieba, żeby tylko w ich kraju czuć się, jak najlepiej.

Na przykładzie Idrissy widać, że mili i gościnni potrafią być nie tylko u siebie, ale też poza granicami swojego kraju.

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Marzec 4th, 2013 o 15:08 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

5 odpowiedzi dla “Teranga znaczy gościnny”

 1. kolekcjoner2 napisal(a):

  Normalni mili ludzie :-)

 2. Kris napisal(a):

  Wzruszające. Szkoda, że Polacy tylko podobno są gościnni

 3. Ja napisal(a):

  Teche Attah Abanda rozwniez jest bardzo mily i goscinny, przekonalam sie o tym na wlasnej skorze :-)

 4. Katarzyna napisal(a):

  Potwierdzam to co napisał Pan Michał-prawda w 100%!!! Mili, gościnni i świetnie gotują!!! Pozdrawiam moich kolegów z Senegalu :) i oczywiście autora tekstu. :)

 5. Ktoś :) napisal(a):

  To jest cały Idrissa :) Miejmy tylko nadzieję że poszczęści mu się w tym sezonie. Ja za niego trzymam kciuki bardzo bardzo mocno bo to dobry piłkarz ale przede wszystkim bardzo dobry człowiek :)

 

Zamiesc komentarz