Korespondencja z Tunezji. Finał nie dla kibicówPEŁNE TRYBUNY STADIONU RADES PODCZAS FINAŁU PUCHARU NARODÓW 2004 TUNEZJA - MAROKO. FOT. M.ZICHLARZ

FINAŁ TUNEZJA - MAROKO W PNA 2004 OBEJRZAŁO 60 TYS. KIBICÓW. TERAZ NA MECZU ESPERANCE Z AL-AHLY MA BYĆ ICH ZNACZNIE MNIEJ. FOT. M.ZICHLARZ

Piłkarze Esperance Tunis w zaciszach hotelu Ramada w Gammarth, zielonym zakątku Tunisu, przygotowują się do sobotniego finału afrykańskiej Ligi Mistrzów. Na stadionie Rades będzie ich dopingowało 31 tysięcy fanów. Piłkarze Al-Ahly mogą liczyć na setkę swoich najwierniejszych kibiców. Nie dlatego, że jest ich tak mało. Nic z tych rzeczy. Kairskie „Czarwone Diabły”, to przecież najpopularniejszy zespół w świecie arabskim. Szacuje się, że wspiera ich… 50 milionów fanów na całym świecie! Ile jeszcze klubów może się poszczycić takim powodzeniem?

- Taka była umowa między klubami. Stu kibiców Esperance w Egipcie i stu naszych w Tunisie – tłumaczy mi Emad Youssef z klubowej telewizji Al-Ahly.

Bilety na finał afrykańskiej Ligi Mistrzów kosztują 30 i 40 dinarów. Czyli około 10 i 15 euro. Nie dużo jak na nasze standardy, ale już nie mało jak na Tunezyjczyków. Tutaj po jaśminowej rewolucji wiele się zmienia. Jedni są zadowoleni, inni nie. Jedni chcą więcej religijnych zasad w życiu politycznym i społecznym, a drudzy, szczególnie ci w Tunisie , wręcz przeciwnie. Ścierają się różne siły i poglądy.

- Ale na tym właśnie polega demokracja. Teraz jest znacznie lepiej niż za czasów prezydenta Ben Ali. Teraz możesz iść i głośno powiedzieć na ulicy czy zademonstrować, że nie podoba ci się prezydent, premier czy minister. Wcześniej, przed rewolucją, poszedłbyś za to siedzieć do więzienia – mówi pochodzący z przedmieść Tunisu Nabil.

Na dzisiejszej konferencji prasowej jeden z francuskich dziennikarzy zapytał szkoleniowca Esperance o polityczny czy rewolucyjny kontekst finałowego spotkania. Oba kluby, przez to wydarzyło się w świecie arabskim w poprzednim roku, są przecież w jakiś sposób połączone.

- My koncentrujemy się na piłce i na boisku, a nie na polityce. Wiemy jakie znaczenie to spotkanie ma dla naszego klubu, kraju i nas samych. Trzeba zrobić wszystko, żeby zdobyć puchar, a nie będzie to łatwe, bo rywal jest przecież niezwykle trudny – uniknął jasnej odpowiedzi trener Nabil Maaloul.
Na sobotnim meczu oficjalnie ma być 31 tysięcy fanów. Tyle było biletów do sprzedania. Nieoficjalnie będzie ich jednak znacznie więcej…

- Nieoficjalnie kibiców będzie ze czterdzieści tysięcy, albo i więcej. Z dziesięć tysięcy biletów porozdzielanych zostało między policję. Oni przyprowadzą na mecz swoich krewnych czy znajomych – mówi Honssem Gharrad, dziennikarz magazynu Foot Plus.

Bramy stadionu, ze względów bezpieczeństwa, mogą być już zamknięte na dwie, trzy godziny przed rozpoczęciem spotkania, które zaczyna się o godzinie 18.30. Jedno jest pewne, emocji na pewno nie zabraknie!Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Listopad 16th, 2012 o 21:46 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Korespondencja z Tunezji. Finał nie dla kibiców”

  1. Kolejny tytuł dla Czerwonych Diabłów | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Dzisiejszy mecz na stadionie w Kairze obejrzało 25 tys. kibiców. Przedsięwzięto nadzwyczajne środki ostrożności. Z pewnością było jak w Tunisie dwa lata temu, przy okazji meczu Esperance z Al-Ahli w finale Afri… [...]

 

Zamiesc komentarz