Komplet finalistów Pucharu Narodów

ABDOU RAZACK TRAORE MA SZANSĘ WYSTĘPU W STYCZNIOWYM PUCHARZE NARODÓW W RPA. FOT. M.CHWIEDUK

ABDOU RAZACK TRAORE Z LECHII GDAŃSK MA SZANSĘ WYSTĘPU W STYCZNIOWYM PUCHARZE NARODÓW W RPA. FOT. M.CHWIEDUK

Po kilku miesiącach ekspresowych eliminacji znamy już wszystkich szesnastu finalistów XXIX Pucharu Narodów. Tradycyjnie najmocniej będzie reprezentowana Afryka Zachodnia. Z szesnastu reprezentacji zrzeszonych w West African Football Union, piłkarskiej organizacji zrzeszającej ekipy z tej części kontynentu, aż osiem zagra na turnieju w Republice Południowej Afryki! To Nigeria, Togo, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Burkina Faso, Mali, Niger i sensacyjna Republika Zielonego Przylądka.

Myślę, że nie tylko ja, cieszę się też z awansu przedstawiciela Afryki Wschodniej. W ostatnich latach drużynom z tej części nie udawało się zagrać w finałowych turniejach. Teraz jest rewelacyjna w tym roku Etiopia, a blisko były też „Żurawie” z Ugandy. Ledwie karnymi przegrali rywalizację z obrońcą trofeum Zambią.

Afryka Północna ma trzech solidnych reprezentantów. To Tunezja, Algieria i Maroko. Każdą z tych reprezentacji stać na awans do fazy pucharowej czy to ćwierćfinału czy półfinału PNA, o ile oczywiście dobrze przygotowują się do mistrzostw z czym w ostatnich latach były problemy.

Z południa kontynentu są gospodarze czyli RPA, jest też Zambia czy dzięki dwóm bramkom niezawodnego Manucho Angola. W styczniu na boiskach Johannesburga, Pretorii czy Durbanu zagra też DR Konga. Widać, że sukcesy w pucharowych rozgrywkach ekipy TP Mazembe nie są dziełem przypadku.

W gronie finalistów jest jeden debiutant. To Republika Zielonego Przylądka. Z kolei Etiopia zagra w finałach po trzech dekadach przerwy. Z tych wielkich zabraknie po raz kolejny, czyli drugi raz z rzędu Kamerunu oraz Egiptu. Ale o to piłkarze, trenerzy czy działacze z tych krajów mogą mieć pretensje tylko do siebie.

MECZE REWANŻOWE 2 RUNDY ELIMINACJI PUCHARU NARODÓW AFRYKI 2013

Sobota:

Malawi – Ghana 0:1. Pierwszy mecz 0:2

Botswana – Mali 1:4. Pierwszy mecz 0:3

Nigeria – Liberia 6:1. Pierwszy mecz 2:2

Uganda – Zambia 1:0, karne 8-9. Pierwszy mecz 0:1

Senegal – Wybrzeże Kości Słoniowej 0:2. Pierwszy mecz 2:4

Tunezja – Sierra Leone 0:0. Pierwszy mecz 2:2

Maroko – Mozambik 4:0. Pierwszy mecz 0:2

Niedziela:

Etiopia – Sudan 2:0. Pierwszy mecz 3:5

Kamerun – Republika Zielonego Przylądka 2:1. Pierwszy mecz 0:2

Togo – Gabon 2:1. Pierwszy mecz 1:1

Angola – Zimbabwe 2:0. Pierwszy mecz 1:3

Niger – Gwinea 2:0. Pierwszy mecz 0:1

Gwinea Równikowa – DR Konga 2:1. Pierwszy mecz 0:4

Burkina Faso – Republika Środkowoafrykańska 3:1. Pierwszy mecz 0:1

Algieria – Libia 2:0. Pierwszy mecz 1:0

Do finałowego turnieju, 19 stycznia – 10 luty 2013 w RPA, awansowali zwycięzcy dwumeczów. Stawkę uzupełnią gospodarze.

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Październik 15th, 2012 o 12:29 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Komplet finalistów Pucharu Narodów”

  1. kolekcjoner2 napisal(a):

    Zielony Przylądek awansował, ciekawe czy ugrają jakieś punkty w finałach.

  2. Michal Zichlarz napisal(a):

    Myślę, że akurat z tych maluczki w finałach oni mogą naprawdę zaskoczyć. Póki co trzeba poczekać na losowanie w Durbanie 24 października. Zobaczymy z kim będą w grupie.

  3. 10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Po raz kolejny w ostatnich latach dali o sobie znać ci, na których mało kto stawia. Po raz pierwszy w finałach Puchar Narodów zagra reprezentacja Repuliki Zielonego Przylądka. Drużyna z tego wyspiarskiego państwa, które liczy niespełna 0,5 mln ludności i zajmuje powierzchnię 4033 m kw. w eliminacjach sensacyjnie okazała się lepsza od Kamerunu!  [...]

 

Zamiesc komentarz