Puchar Narodów nie dla Faraonów

No i stało się! Pierwsza wielka sensacja w eliminacjach Pucharu Narodów za nami. Siedmiokrotnym triumfatorom w mistrzostwach Czarnego Lądu nie udało się zakwalifikować do drugiej i decydującej fazy kwalifikacji. Za pół roku na stadionach Republiki Południowej Afryki ponownie zabraknie najbardziej utytułowanej jedenastki reprezentacyjnej na afrykańskim kontynencie.

W zasadzie to już dwa tygodnie temu można było przypuszczać, że tak się stanie. W Kairze Republika Środkowoafrykańska, notowana na  93 miejscu w rankingu FIFA wygrała 3:2. U siebie w Bangi musiała tylko utrzymać cenną zaliczkę. I udało się.

Piłkarze Republiki Środkowoafrykańskiej prowadzili zresztą do przerwy 1:0 po strzale Foxi Kéthévoama. To piłkarz węgierskiego Keckemeti TE, który w tym roku został wypożyczony do ekipy z Kazachstanu FK Astana. Dziś jest wielkim bohaterem w swoim kraju. Dla “Faraonów” w końcówce wyrównał Emad Moteab. Na strzelenie kolejnych dwóch goli potrzebnych do awansu nie starczyło już czasu.

Wielką czkawką odbija się zawieszenie rozgrywek ligowych i skomplikowana sytuacja polityczna nad Nilem. Ma to ogromny wpływ na sytuację piłki w tym kraju, o czym zresztą nie tak dawno opowiadał mi pracujący tam polski trener Ryszard Komornicki.

Wielkie rozczarowanie przeżył też pewnie Bob Bradley. Utytułowany i mający sukcesy amerykański szkoleniowiec będzie teraz musiał jak niepyszny pakować walizki i uciekać z Kairu. Podobnie pamiętam było z Marco Tardellim. Włoch też zanotował niepowodzenie w 2004 roku i szybko pożegnał się ze stanowiskiem. Dopiero potem z sukcesami zastąpił go Hassan Shehata. Jak będzie teraz?

Losowanie drugiej i decydującej fazy eliminacji Pucharu Narodów Afryki w czwartek 5 lipca. Republika Środkowoafrykańska ma szansę na pierwszy historyczny awans. Dzielą ją od tego dwa mecze.

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Czerwiec 30th, 2012 o 20:44 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Puchar Narodów nie dla Faraonów”

  1. kolekcjoner2 napisal(a):

    Niespodzianka. ale dzięki takim niespodziankom futbol jest ciekawszy :-)

 

Zamiesc komentarz