Mamy pierwszego trenera z Czarnego Lądu w Polsce!

EMMANUEL EKWUEME (Z LEWEJ) ZOSTAŁ TYMCZASOWYM SZKOLENIOWCEM TRZECIOLIGOWEGO KLUBU LZS PIOTRÓWKA. FOT. MICHAŁ ZICHLARZ

EMMANUEL EKWUEME (Z LEWEJ) ZOSTAŁ TYMCZASOWYM SZKOLENIOWCEM TRZECIOLIGOWEGO KLUBU LZS PIOTRÓWKA. FOT. MICHAŁ ZICHLARZ

Zawodników z Afryki na Polski boiskach nie brakowało i nie brakuje. Wystarczy tylko zerknąć na “Listę piłkarzy z Afryki w Polsce”. Co innego ze szkoleniowcami. Ci nie są doceniani nawet u siebie, nie mówiąc o zagranicy czy innych kontynentach. Parę lat temu, a konkretnie jesienią 2006 roku bliski posady w Legii Warszawa był Samson Siasia. Niewiele brakowało, a ten były reprezentant Nigerii, później selekcjoner “Super Orłów”, trenował klub z Łazienkowskiej. Odnotowała ten fakt nawet polska Wikipedia. Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Teraz jednak doczekaliśmy się wreszcie trenera z Czarnego Lądu na polskich boiskach. Kto nim jest i gdzie?

Już spieszę z informają. Chodzi, a jakże, o najbardziej afrykański klubu w polskiej piłce, LZS Piotrówka. Tymczasowym szkoleniowcem tego trzecioligowego zespołu spod Opola został Emmanuel Ekwueme! Popularny “Tolek” prowadził już drużynę w dwóch ostatnich meczach ligowych ze Skrą Częstochowa i Startem Odrą Bogdanowice. Były reprezentant Nigerii dzieli funkcję trenera z innym z piłkarzy z Piotrówki Aleksanderm Mużyłowskim.

Pierwszy mecz pod kierunkiem tego duetu Piotrówka przegrała ze Skrą 0:2, ale już w kolejnym staciu było znacznie lepiej, bo ekipa z Opolszczyzny wygrała ze Startem Odrą 2:0. “Tolkowi” Ekwueme mocno pomógł w tym… jego brat Lucky Junior Ekwueme. Zagrał od pierwszej minuty i zdobył dwie efektowne bramki.

Nawet jeżeli przygoda z ławką trenerską byłego reprezentanta Nigerii nie potrwa długo, od przyszłego tygodnia w Piotrówce ma być zatrudniony nowy szkoleniowiec z trenerską licencją, to i tak trzeba odnotować ten fakt.

Emmanuele Ifeyani Ekwueme był pierwszym piłkarzem z Afryki, który na boiskach naszej ekstraklasy przekroczył granicę 100 występów. Łącznie w barwach Polonii Warszawa, Widzewa Łódź i Wisły Płock ma na koncie 103 mecze i 5 goli. Teraz został zaś pierwszym szkoleniowcem z Czarnego Lądu w polskim klubie! Gratulacje.

PS. Mateusz Mleczak poprawił mnie, że Emmanuel Ekwueme nie do końca jest pierwszym trenerem z Afryki w Polsce. Od zeszłego roku z rezerwami i zespołem młodzieżowym Floty Świnoujście pracuje już pochodzący z Kamerunu Ferdinad Chifon. Trzeba więc na to wziąć poprawkę.

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Maj 4th, 2012 o 15:16 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Mamy pierwszego trenera z Czarnego Lądu w Polsce!”

  1. Piotrówka ma trenera z Nigerii | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] trenerów. Z młodzieżą Floty Świnoujście pracuje już znany z ligowych boisk Ferdinand Chifon. Wiosną przez kilka kolejek za to co działo się z trzecioligową LZS Piotrówka odpowiadał Emmanuel Ekwueme. Teraz „Tolek” w klubie z Opolszczyzny będzie miał swojego [...]

 

Zamiesc komentarz