Lista piłkarzy z Afryki. Ekstraklasa i I liga

Aż o jedną trzecią. O tyle spadła liczba piłkarzy z Afryki, którzy w tym sezonie biegają po boiskach T-Mobile Ekstraklasy i I ligi. Okienko transferowe jeszcze wprawdzie trwa, do końca sierpnia, ale nie ma co liczyć nagle na to, że w polskich klubach pojawi się jeszcze ktoś z zawodników z Czarnego Lądu.

Princewill Okachi może być jednym z objawień ekstraklasy. Fot. Michał Chwieduk/Edytor.net

Dlaczego tak jest, dlaczego taki spadek? Tłumaczył to ostatnio Justin Nnorom. Ten były piłkarz Lecha Poznań, od wielu lat mieszkający w Polsce, jest obecnie licencjonowanym menedżerem FIFA. – W polskich klubach nie ma żadnej planowej, ani rozwiniętej sieci skautingu. Przecież sprowadzenie młodego, zdolnego zawodnika z Afryki często jest bardzo opłacalne, także z ekonomicznego punktu widzenia, co pokazały transfery takich zawodników do markowych klubów. Wystarczy choćby podać przykłady Kennetha Zeigbo czy Emmanuela Olisadebe – mówi Justin Nnorom.

Szkoda, że tak się dzieje, bo jak pokazały ubiegłoroczne rozgrywki, piłkarze z Afryki potrafią nadawać ton drużynom w których występują. Wystarczy podać tylko przykłady Abdou Razacka Traore czy Saida Ntibazonkizy. Obaj trafili do ekstraklasy latem zeszłego roku i obaj są teraz gwiazdami ligi.

Niestety, latem liczba piłkarzy z Afryki w elicie naprawdę mocno się skurczyła. Przed startem rundy wiosennej w kadrach polskich zespołów było 20 zawodników z Czarnego Lądu. Teraz ta liczba zmalała do ledwie 11.

Nie znaczy to jednak, że nie ma ciekawych zawodników. Myślę, że trzeba będzie zwrócić uwagę na Princewill’a Okachi. Kiedy młody Nigeryjczyk trafił do Widzewa latem, to naśmiewano się, że do Łodzi trafił z ledwie drugoligowego klubu z Malty. Tymczasem w letnich sparingach zdobywał dla Widzewiaków gola za golem. Jutro na stadionie w Zabrzu ma szansę debiutu w ekstraklasie. – Wiosną w ośmiu meczach dla maltańskiego zespołu Dingli Swallows zdobyłem sześć bramek. Teraz chcę strzelać gole w Polsce – mówił mi po jednym z letnich sparingów 20-latek.

W I lidze piłkarze mają już za sobą dwie kolejki. Tam świetnie radzi sobie Prejuce Nakoulma, który na swoim koncie ma już trzy gole, a jego klub Bogdanka Łęczna jest liderem rozgrywek. Warto też zwrócić uwagę na młodych napastników: Donalda Djousse z Kamerunu i Christiana Nnamaniego z Nigerii. W ekstraklasie i I lidze najwięcej, bo sześciu jest piłkarzy z Nigerii. Na drugim miejscu jest pod tym względem Senegal z czterema zawodnikami.

Jeśli chodzi o kluby, które najchętniej zatrudniają futbolistów z Afryki, to Widzew, Zagłębie Lubin i pierwszoligowy beniaminek Zawisza Bydgoszcz. We wszystkich tych drużynach jest po trzech piłkarzy z Czarnego Lądu.

T-MOBILE EKSTRAKLASA

CRACOVIA

Saidi Ntibazonkiza (24 lata), Burundi, pomocnik

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

El Mehdi Sidqy ((27 l.), Maroko, obrońca

LECHIA GDAŃSK

Abdou Razack Traore (23 l.), Burkina Faso, pomocnik

Fred Benson (27 l.), Holandia/Ghana, napastnik

LEGIA WARSZAWA

Dickson Choto (30 l.), Zimbabwe, obrońca

WIDZEW ŁÓDŹ

Souheil Ben Radhia (26 l.), Tunezja, obrońca

Ugochukwu Ukah (27 l.), Nigeria, obrońca

Princewill Okachi (20 l.), Nigeria, napastnik

ZAGŁĘBIE LUBIN

Costa Nhamoinescu (25 l.), Zimbabwe, obrońca

David Abwo (25 l.), Nigeria, pomocnik

Mouhamadou Traore (29 l.), Senegal, napastnik

EKSTRAKLASA: łącznie – 11 zawodników. 3 z Nigerii, 2 z Zimbabwe, po 1 z Burundi, Maroka, Tunezji, Ghany, Senegalu i Burkina Faso

I LIGA

GÓRNIK ŁĘCZNA

Prejuce Nakoulma (24 l.), Burkina Faso, napastnik

FLOTA ŚWINOUJŚCIE

Ferdinand Chifon (35 l.), Kamerun, napastnik

Christian Nnamani (22 l.), Nigeria, napastnik

KOLEJARZ STRÓŻE

Cheikh Niane (27 l.), Senegal, pomocnik

POGOŃ SZCZECIN

Donald Djousse (21 l.), Kamerun, napastnik

WISŁA PŁOCK

Matar Gueye (24 l.), Senegal, pomocnik

ZAWISZA BYDGOSZCZ

Martins Ekwueme (26 l.), Nigeria, pomocnik

Emile Thiakane (20 l.), Senegal, pomocnik

Benjamin Imeh (29 l.), Nigeria, napastnik

I LIGA, łącznie – 9 piłkarzy, 3 z Nigerii i Senegalu, 2 z Kamerunu, 1 z Burkina Faso

RAZEM (EKSTRAKLASA I I LIGA) – 20 piłkarzy z Afryki, 6 z Nigerii , 4 z Senegalu, 2 z Zimbabwe, Kamerunu, Burkina Faso 1 z Burundi, Maroka, Tunezji oraz Ghany

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Sierpień 4th, 2011 o 10:50 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Lista piłkarzy z Afryki. Ekstraklasa i I liga”

  1. mateuszmleczak napisal(a):

    Jeszcze w szerokiej kadrze GKS Bełchatowa jest Joshua Kayode, choć raczej będzie grał w Młodej Ekstraklasie

  2. Pokazali się z bardzo dobrej strony. Piłkarze z Afryki w ekstraklasie | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Kiedy liga ruszała w zeszłym roku, to w kadrach 16 naszych ekstraklasowych zespołów było 11 zawodników z Czarnego Lądu. Zimą kontrakty ze swoimi zespołami rozwiązali pochodzący z Ghany Fred Benson (Lechia Gdańsk) [...]

 

Zamiesc komentarz