Czarne Meteory w poważnych opałach

W weekend na afrykańskich boiskach walka o awans do czołowej szesnastki drużyn, które w kolejnej rundzie walczyć będą o trzy czołowe lokaty dające miejsce w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Londynie. Nieoczekiwanie w poważnych tarapatach znalazła się ekipa Ghany. “Czarne Meteory”, bo taki jest przydomek tej młodzieżowej reprezentacji, dwa tygodnie temu przegrały u siebie w Akrze z Sudanem 0-1 i teraz mają naprawdę ogromny kłopot.

Jonathan Mensah ma ratować "Czarne Meteory" w olimpijskich kwalifikacjach. Fot. zimbio.com

Dlaczego to aż taka niespodzianka? No bo przecież Ghana w kategoriach juniorskich i młodzieżowych to prawdziwa światowa potęga. Są aktualnym mistrzem świata do lat 20. Byli mistrzami w kategorii do lat 17, gdzie od lat odnoszą sukcesy.

W 1992 roku na Olimpiadzie w Barcelonie skończyli tuż za biało-czerwonymi na trzecim miejscu. Była to zapowiedź wielkich sukcesów jedenastek z Afryki na igrzyskach.  Cztery lata później w kapitalnym stylu po złote medale sięgnęła przecież niezpomoniana drużyna Nigerii z Kanu i Okochą w składzie, a w 2000 roku nie było mocnych na Kamerun.

Ghana, jako młodzieżowy mistrz świata, też może być stawiana w gronie faworytów, tymczasem “Czarne Metreory” mają nieoczekiwane problemy. Na spotkanie w Omduramie powołano pod broń zawodników mających już na swoim koncie występy w pierwszej reprezentacji. Przeciwko Sudanowi ma zagrać obrońca Jonathan Mensah czy napastnik Ransford Osei. Ciekawe czy pomoże to w odrobienu strat?

Awans do 1/8 rozgrywek w strefie afrykańskiej wywalczyły już drużyny Zambii oraz Benin. Ci pierwsi uporali się z Rwandą, a Benin skorzystał z kolei na wycofaniu się Gambii.

ZESTAW PAR 1/16 ELIMINACJI OLIMPIJSKICH  

Sudan - Ghana (w pierwszym meczu 1-0)
Tanzania - Kamerun (1-2)
Mozambik - Maroko (0-2)
Malawi - Tunezja (0-2)
Kongo - Uganda (0-1)
Angola - Senegal (0-0)
Gwinea - Mali (0-0)
DR Kongo - Burkina Faso (2-1)
Gwinea Równikowa - Nigeria (0-5)
Suazi - Gabon (1-3)
Madagaskar - Algieria (0-3)
Liberia - Wybrzeże Kości Słoniowej (0-4)
Botswana - Egipt (0-2)
Libia - RPA (2-4)  – mecz rozegrany zostanie w Bamako 

Do igrzysk w Londynie awansują trzy najlepsze jedenastki ze strefy afrykańskiej. Czwarty zespół zagra o awans z jednym z zespołów ze strefy azjatyckiej.    

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Kwiecień 8th, 2011 o 19:52 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz