Mecz o Superpuchar
W sobotę w Lubumbashi mecz o Superpuchar Afryki. Triumfator Ligi Mistrzów TP Mazembe spotka się ze zwycięzcą Pucharu Konfederacji FUS Rabat. Zdecydowanym faworytem są “Wrony”, ale z drugiej strony jedenastka z Maroka już niejeden raz udowodniła, że trzeba się z nią liczyć.
Mecz zostanie rozegrany w Lubumbashi i już choćby z tego powodu TP Mazebe jest na mocno uprzywilejowanej pozycji. Tym bardziej, że ekipa z Rabatu podróżowała do DR Konga, jak wyczytałem na internetowej stronie “Wron”, prawie 24 godziny! Nie wiadomo czy starczy czasu na regenerację sił przed prestiżowym spotkaniem.
Jeszcze jedna istotna i ciekawa rzecz. Akurat jest w trakcie lektury książki angielskiego reportera Steve’a Bloomfielda “Africa united”. Bardzo ciekawa i fajnie się ją czyta. Autor dotarł do Lubumbashi, gdzie miał możliwość przyjrzenia się, jak funkcjonuje najlepszy obecnie klub na Czarnym Lądzie. Budżet TP Mazembe to około 3 miliony funtów. Czyli gdzieś w granicach 15 mln złotych. To kwota, jaką dysponują średnio zamożne kluby naszej ekstraklasy, jak Górnik Zabrze czy Arka Gdynia.
Jeśli chodzi o kluby z Afryki to olbrzymia kwota, która umożliwia nie tylko zatrzymanie u siebie najlepszy zawodników, jak choćby Tresora Mputu, ale również rywalizację na arenie międzynarodowej i to niekoniecznie tylko na Czarnym Lądzie.
SUKCES TP MAZEMBE W KLUBOWYM PUCHARZE ŚWIATA.
Bloomfield podaje, że dzięki tak wysokiej kwocie w budżecie piłkarze mogą liczyć na spore premie. Za wygranie ważnych spotkań, jak choćby prestiżowego Superpucharu Afryki, można zarobić 150 tys. funtów do podziału na zespół. Każdy z zawodników może więc liczyć na zarobek 8,5 tys. funtów. Przemnożone przez prawie pięć złotych daje to naprawdę wielkie pieniądze. Taka stabilna finansowa sytuacja, to jeden z głównych czynników dominacji “Wron” na Czarnym Lądzie w ostatnich latach.
Przy okazji tego spotkania taka moja dygresja. Raz miałem szansę zobaczenia meczu o Superpuchar Afryki. W lutym 2005 roku Enyimba Aba grała u siebie w finale z Hearts of Oak z Ghany. Akurat byłem wtedy w Okigwe z odwiedzinami w futbolowej akademii braci Ekwueme. To w sumie niedaleko od Aby. Nie miałem już jednak wtedy sił, żeby organizować tam jeszcze wyjazd… (Zachęcam do lektury swojej książki “Afryka gola!”. Rozdział 7 poświęcony Nigerii).
ZWYCIĘZCY SUPERPUCHARU AFRYKI
1992 rok – Africa Sports Abidjan
1993 – Zamalek
1994 – Esperance Tunis
1995 – Orlando Pirates
1996 – Zamalek
1997 - Etoile Sahel
1998 - ASEC Abidjan
1999 – Raja Casablanca
2000 – Hearts of Oak
2001 – Al-Ahly
2002 – Zamalek
2003 – Enyimba Aba
2004 – Enyimba Aba
2005 – Al-Ahly
2006 – Al-Ahly
2007 – Etoile Sahel
2008 – Al-Ahly
2009 -TP Mazembe
2010 – ?