Polscy trenerzy nad Nilem
Od kilku tygodni były reprezentant Polski Ryszard Komornicki razem z młodym trenerem Dawidem Kołodziejczykiem pracuje w Egipcie. Są odpowiedzialni za grupy młodzieżowe w El Gouna FC. Oto jak wygląda ich praca w tym klubie.
- Zaczęliśmy 2 stycznia. Moja obecne zajęcie polega na obserwacji drużyn młodzieżowych trenujących w El Gouna FC. Pierwsze dwa tygodnie spędziłem w Kairze na obserwacji drużyny młodzieżowej klubu do lat 21. Po tym czasie udałem się do El Gouny, gdzie obserwuję z kolei drużynę siedemnastolatków. Jestem w trakcie tworzenia raportu dotyczącego szkolenia młodzieży w naszym klubie – opowiada jedyny obecnie polski szkoleniowiec pracujący w Afryce.
Nasi szkoleniowcy mają też okazję do oglądania w akcji innych zespołów. Także tych występujących w egipskiej Premier League. Klub w którym pracują po pierwszej części rozgrywek zajmuje dwunastą lokatę w tabeli z piętnastoma punktami na koncie i czeka go trudna walka o utrzymanie.
Właściciel Samih Sawiris, potentat z branży budowlanej, nie szczędzi jednak pieniędzy na rozbudowę El Gouna FC. Sprowadzenie trenerów z Europy ma pomóc w zbudowaniu solidnych podstaw funkcjonowania klubu założonego osiem lat temu.
ZOBACZ W JAKI SPOSÓB TRENER KOMORNICKI ZNALAZŁ SIĘ W EGIPCIE
- Poprzez obserwacje staram się znaleźć optymalną koncepcję szkolenia w El Gouna FC – podkreśla Komornicki. 20-krotny reprezentant Polski, były świetny pomocnik wielkiego Górnika Zabrze z lat 80., zadowolony jest z pierwszego etapu pracy nad Nilem.
- Nastawienie Egipcjan do nas jest bardzo przyjazne i widać, że zależy im na wprowadzeniu nowego systemu szkolenia. Warunki do trenowania są bardzo dobre, a baza treningowa w stałym rozwoju. W Kairze budowany jest kompleks sportowy gdzie będzie znajdować sie m in. sauna, sala konferencyjna, siłownia. Sprzęt sportowy jest o standardzie europejskim i wszelkie potrzebne przyrządy treningowe są dostępne.W El Gounie podobnie. Powstaje piękny kompleks i zawodnicy oraz trenerzy mają komfortowe warunki pracy. Warunki mieszkalne są znakomite. W Kairze mieszkaliśmy w Sheratonie, w El Gounie mieszkamy w Hotelu Captain’s Inn w porcie nad Morzem Czerwonym, gdzie cumują imponujące jachty – opowiada popularny „Koko”, który wcześniej jako szkoleniowiec pracował w takich klubach, jak FC Zurich, FC Aarau czy Górnik Zabrze.
W pracy pomaga mu Dawid Kołodziejczyk. Komornicki grał z jego ojcem Grzegorzem w GKS Tychy na początku lat 80.
Czy wszystko w takim razie jest idealne? – No cóż, żeby nie było tak pięknie to można wspomnieć o tym, że często sprawy są tu załatwiane na przysłowiowe „tomorrow”, czyli z lekkim opóźnieniem i to przede wszystkim nad dyscypliną i organizacją będę musiał w pierwszej fazie popracować. System szkolenia i pracy jest tutaj zdecydowanie inny niż w Europie. W tym względzie czeka nas sporo roboty – podkreśla Komornicki.
Styczeń 27th, 2011 at 14:11
Przydał by się w Zabrzu taki Samih Sawiris idealna osoba do wybudowania bazy treningowej z prawdziwego zdarzenia dla Górnika.
Ciekawe czy infrastruktura jest rzeczywiście na tyle dobra żeby mogły się tam przygotowywać w przerwie zimowej zespoły z Europy i czy temperatura by w tym nie przeszkodziła?
Styczeń 27th, 2011 at 15:17
Uważam, że nie byłoby problemów z wyjazdami w tamten rejon świata (no może akurat nie teraz z uwagi na napiętą sytuację polityczną). Plusem jest też to, że jest szansa gry z wymagającymi zespołami. Egipskie zespoły klubowe należą przecież do najlepszych w Afryce. Może dzięki trenerowi Komornickiemu uda się komuś od nas nawiązać taką współpracę?
Styczeń 27th, 2011 at 15:44
Dokładnie, można grać z zespołami z Azerbejdżanu czy Uzbekistanu to czemu nie wykorzystać tego, że w Egipcie pracuje Ryszard Komornicki!
Zauważyłem, że w el Gouna byli niedawno piłkarze FC Luzern. To pewnie nie przypadek.
Styczeń 27th, 2011 at 19:53
Właściciel klubu prowadzi interesy w Szwajcarii, stąd piłkarze stamtąd, no i trener Komornicki, który przecież od ponad dwudziestu lat mieszka pod Alpami.
Styczeń 27th, 2011 at 20:40
Witam!
Chciałem zaprosić wszystkich miłośników piłki nożnej w Afryce na pierwszą polską stronę o tej tematyce.
http://afrykanskapilka.npx.pl
Zapraszam!