Nie zagra w Pucharze Narodów Afryki

Pomocnik Górnika Zabrze Alasana Manneh był bliski tego, żeby w styczniu zagrać w największej sportowej imprezie na Czarnym Ladzie, zaczynającym się 9 stycznia Pucharze Narodów. Nic z tego jednak nie będzie, bo w ogłoszonej przez belgijskiego selekcjonera reprezentacji Gambii Toma Saintfieta kadrze, zawodnika zabrzan nie ma.

Po raz ostatni Manneh zagrał w reprezentacji swojego kraju w marcu tego roku, kiedy ważyły się losy tego czy reprezentacja z Afryki Zachodniej po raz pierwszy zagra w finałach PNA. Ostatecznie cel udało się osiągnąć.

– Oczywiście dobrze byłoby pokazać się i zagrać w turnieju o mistrzostwo Afryki, ale tutaj wszystkie decyzje podejmuje selekcjoner. Zabierze na turniej tych zawodników, którzy będą mu potrzebni, na których stawia. Mnie nie pozostaje nic innego, jak tylko ciężko pracować i przekonać go do swojej osoby – mówi mi niedawno Manneh (na zdjęciu).

Ostatecznie jednak doświadczony belgijski szkoleniowiec Tom Saintfiet, który w swojej karierze prowadził już kilka innych reprezentacji, jak Namibię, Zimbabwe, Etiopię, Malawi czy Togo, a także Bangladesz oraz Trynidad i Tobago postawił na innych graczy.

- Mamy dobrze zbalansowaną grupę młodych i starszych graczy. Na każdej pozycji jest alternatywa. Chcemy powalczyć – mówi Saintfiet.

W 28-osobowej kadrze Gambii tylko jeden zawodnik gra w miejscowym klubie, reszta występuje w zagranicznych zespołach, w większości w Europie. Podczas Pucharu Narodów, który na stadionach Kamerunu rozpoczyna się 9 stycznia, debiutująca z Komorami w mistrzostwach Czarnego Kontynentu Gambia będzie rywalizowała w grupie F z Tunezją, Mali i Mauretanią. Faworytami są Tunezyjczycy i „Orły” z Mali, ale można też awansować z 3 miejsca w grupie. W ten sposób w 1/8 znajdą się cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc spośród sześciu ekip. Po raz drugi w PNA zagrają 24 reprezentacje.

O tym, że pomocnik Górnika Zabrze nie znalazł się w kadrze swojego kraju mogły tez zdecydować względy zdrowotne. W końcówce pierwszej części sezonu na polskich boiskach 23-letni Alasana Manneh w ogóle nie występował. Ostatnim spotkaniem w którym się pokazał było starcie ze Śląskiem Wrocław zaraz na początku grudnia. W wygranym 3-1 spotkaniu zobaczył czwartą żółtą kartkę i w kolejnej grze z Pogonią Szczecin nie mógł być przez trenera Jana Urbana brany pod uwagę przy ustalaniu składu. Nie było go też jednak również w meczowej kadrze na dwa ostatnie mecze „Górników” w tym roku z Rakowem Częstochowa tydzień temu, w zaległym meczu z 5. kolejki, a także w niedzielnym starciu z Lechem w Poznaniu. W obu tych grach z powodzeniem zastąpił go w środku pola Jean Jules Mvondo.

Dodajmy też, że rok temu Manneh nie poleciał na mecz Gambii w eliminacjach Pucharu Narodów, bo z powodu pandemicznych obostrzeń nie wyraził na to zgody Górnik. Jak mówił nam piłkarz, nie miało to jednak potem przełożenia na kolejne powołania belgijskiego selekcjonera „Skorpionów” z Gambii. – Wtedy, z powodu pandemii i wszelkich komplikacji i restrykcji związanych z podróżowaniem nie poleciałem, bo nie zgodził się na to klub. W kadrze rozumieli moją sytuację. Kiedy wywalczyliśmy awans, to byłem w reprezentacji i grałem – przypomina.

W sytuacji braku powołania na Puchar Narodów Manneh będzie miał więcej czasu na przygotowania w klubie, które w Zabrzu rozpoczną się 7 stycznia. Tydzień później Górnik leci na obóz do Turcji.

Skład Gambii na Puchar Narodów

Bramkarze: Baboucarr Gaye (Rot-Weiss Koblenz, Niemcy), Sheikh Sibi (Virtus Verona, Włochy), Modou Jobe (Black Leopards, RPA).

Obrońcy: Pa Modou Jagne (FC Dietikon, Szwajcaria), Omar Colley (Sampdoria, Włochy), James Gomez (AC Horsens, Dania), Noah Sonko Sundberg (Ostersund, Szwecja), Bubacarr Sanneh (bez klubu), Ibou Touray (Salford City, Anglia), Saidy Janko (Real Valladolid, Hiszpania), Mohammed Mbye (Solvesborg, Szwecja).

Pomocnicy: Ebrima Sohna (Fortune FC, Gambia), Dawda Ngum (Bronshoj, Dania), Sulayman Marreh (Gent, Belgia), Ebrima Darboe (AS Roma, Włochy), Yusupha Bobb (Piacenza, Włochy), Ebou Adams (Forest Green Rovers, Anglia), Musa Barrow (Bologna, Włochy), Ablie Jallow (Seraing, Belgia), Steve Trawally (Ajman, ZEA), Ebrima Colley (Spezia, Włochy).

Napastnicy: Lamin Jallow (Fehervar, Węgry), Bubacarr Jobe (Norrby, Szwecja), Assan Ceesay (FC Zurich, Szwajcaria), Muhammed Badamosi (Kortrijk, Belgia), Modou Barrow (Jeonbuk Hyundai Motors, Korea Płd.), Dembo Darboe (Shakhtyor Soligorsk, Białoruś), Yusupha Njie (Boavista, Portugalia).

PUCHAR NARODÓW AFRYKI

9 stycznia – 6 lutego 2022, Kamerun

GRUPA A

9 stycznia, Kamerun – Burkina Faso

Etiopia – Republika Zielonego Przylądka

13 stycznia, Kamerun – Etiopia

Republika Zielonego Przylądka – Burkina Faso

17 stycznia, Republika Zielonego Przylądka – Kamerun

Burkina Faso – Etiopia

GRUPA B

10 stycznia, Senegal – Zimbabwe

Gwinea – Malawi

14 stycznia, Senegal – Gwinea

Malawi – Zimbabwe

18 stycznia, Malawi – Senegal

Zimbabwe – Gwinea

GRUPA C

10 stycznia, Maroko – Ghana

Komory – Gabon

14 stycznia, Maroko – Komory

Gabon – Ghana

18 stycznia, Gabon – Maroko

Ghana – Komory

GRUPA D

11 stycznia, Nigeria – Egipt

Sudan – Gwinea Bissau

15 stycznia, Nigeria – Sudan

Gwinea Bissau – Egipt

19 stycznia, Gwinea Bissau – Nigeria

Egipt – Sudan

GRUPA E

11 stycznia, Algieria – Sierra Leone

Gwinea Równikowa – Wybrzeże Kości Słoniowej

16 stycznia, WKS – Sierra Leone

Algieria – Gwinea Równikowa

20 stycznia, WKS – Algieria

Sierra Leone – Gwinea Równikowa

GRUPA F

12 stycznia, Tunezja – Mali

Mauretania – Gambia

16 stycznia, Gambia – Mali

Tunezja – Mauretania

20 stycznia, Gambia – Tunezja

Mali – Mauretania

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Grudzień 22nd, 2021 o 16:50 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz