Magazyn Lig Egzotycznych. TP Mazembe i inni

Kilka dni temu w Magazynie Lig Egzotycznych była mowa o silnej na afrykańskim kontynencie „Linafoot” czyli piłkarskich rozgrywkach w Demokratycznej Republice Konga. To silna czy bardzo silna liga, a pokazuje to ranking CAF, który sytuuje rozgrywki w tym jednym z największych krajów na świecie, na wysokim piątym miejscu, za prowadzącą Tunezją, Marokiem, Egiptem oraz Algierią. Nic dziwnego, że tak jest, bo przecież takie kluby, jak TP Mazembe z Lubumbashi czy AS Vita Club z Kinszasy co rok liczą się w kontynentalnych rozgrywkach. Zresztą ci pierwsi, to jeden z najbardziej utytułowanych klubów na Czarnym Lądzie. Więcej pucharów na koncie od „Wron” ma tylko kairski Al-Ahli.

TP Mazembe i Lubumbashi, drugiej najludniejsze miasto DR Konga po Kinszasie, to zresztą osobny przypadek. Katanga, to jeden z najbogatszych rejonów w całej Afryce. Wydobywa się tam miedź, złoto, uran, srebro, cynk, ołów czy kobalt, a Lubumbashi, dawne Elisabethville, jest stolicą prowincji. Prowincji, która ma wielkość Hiszpanii. Są tam pieniądze, są więc też silne kluby piłkarskie. W najwyższej klasie rozgrywkowej jest aż pięć drużyn z tego miasta, a TP Mazembe, kierowane od lat przez wszechwładnego Moise Katumbi, byłego gubernatora prowincji, jest najsilniejsze. Przeczytałem, że znany dziennikarz Steve Bloomfield, autor książki o afrykańskiej piłce „Africa United” pytał swego czasu Katumbi, jak jest budżet TP Mazembe. Ten miał odpowiedzieć, że 200 tys. dolarów, ale za zdobycie kontynentalnego trofeum zapłaci zawodnikom i trenerom …250 tys. dolarów do podziału.

Pieniądze są tam spore, skoro Tresor Mputu zarabiał tam 10 tys. dolarów tygodniowo. Nie opłacało mu się jechać grać do Europy, skoro na miejscu miał takie pieniądze. „Wrony” wiedzą jak działać i jak szukać dobrych piłkarzy. W 2011 pozyskali za ok. 100 tys. euro młodego napastnika Mbwanę Samattę, którego pięć lat później sprzedali z ośmiokrotnym zyskiem do Belgii. Teraz reprezentant Tanzanii wyceniany jest na 8-9 mln funtów, od początku roku reprezentuje Aston Villę, skąd przeszedł z Genku.

W świetnym programie prowadzonym przez Adama Kotleszkę wystąpił też były zawodnik Gigy Ndakiza, którego znajdziemy na listach Mateusza Mleczaka, w takich klubach, jak czwartoligowy Huragan Wołomin czy Pogoń Świebodzin. Warto posłuchać jego opowieści, bo jest niezwykła oraz świetnego polskiego. Zachęcam do posłuchanie programu!

POSŁUCHAJ AUDYCJI

Magazyn Lig Egzotycznych – Nigeria

Magazyn Lig Egzotycznych – Algieria

Magazyn Lig Egzotycznych – Puchar Narodów

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Lipiec 4th, 2020 o 00:01 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Magazyn Lig Egzotycznych. TP Mazembe i inni”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Mistrzostwa Narodów Afryki 2022 odbędą się w Algierii latem, a nie zimą, jak wcześniej planowano. Wszystko po to, aby termin nie pokrywał się z przełożonym z 2021 na 2022 r. Pucharem Narodów Afryki w Kamerunie.

  2. zich napisal(a):

    To kolejna edycja tej imprezy, z numerem 7, bo szósty turniej – planowo miał być grany w Kamerunie w kwietniu – odbędzie się w tym kraju w styczniu przyszłego roku. Spore zamieszanie z tym kalendarzem gier…

 

Zamiesc komentarz