Ustawione mecze Wojowników

Skandal w Zimbabwe. Specjalna komisja tamtejszej federacji piłkarskiej ustaliła szczegóły przekupstw, do jakich doszło w grudniu ubiegłego roku podczas meczów kadry „Wojowników” w Azji. Drużyna złożona z futbolistów grających na co dzień w Zimbabwe w kompromitującym stylu przegrał z Tajlandią 0:3 i Syrią 0:6. Okazuje się, że wszystko było ustawione przez bukmacherski syndykat z Azji.

Piłkarze za porażki dostali po tysiąc dolarów na głowę. Doszło nawet do tego, że w szatni odwiedzał ich przedstawiciel przestępczej grupy i instruował, w której minucie mają stracić gola! Co gorsze, w całą sprawę zamieszani są wysocy przedstawiciele ZIFA czyli Zimbabwe Football Federation. Zawieszona obecnie w prawach pełnienia członka szefowa związku Henrietta Rushwaya i Jonathan Musavengana. Wszystko działo się ponoć za ich wiedzą i przyzwoleniem, choć oboje temu zaprzeczają.

W ostatnim czasie piłkarze z Afryki, szczególnie z tych mniej znaczących futbolowo krajów, są dość mocno narażeni na różne pokusy i „oferty” bukmacherów, którzy starają się sterować wynikami piłkarskich spotkań dla jak największych zysków. Sam pamiętam co działo się w Ghanie podczas Pucharu Narodów Afryki w 2008 roku.

Z książki „Afryka gola! Futbol i codzienność”. Rozdział 4.

„Po meczu Mali z Beninem (1:0) niemiecki trener Reinhardt Fabisch wyznał zdumionym dziennikarzom, że zaproponowano mu ustawienie wyniku tego spotkania. Szkoleniowiec stwierdził, że piłkarze z Afryki, szczególnie z małych i biednych krajów, takich jak Benin, narażeni są na korupcyjne propozycje. CAF dała Fabischowi ultimatum na szybkie wyjaśnienie skandalu. Ostatecznie cała sprawa nie została do końca wyjaśniona”.

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Październik 21st, 2010 o 11:24 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

4 odpowiedzi dla “Ustawione mecze Wojowników”

 1. Upadek pani prezes | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Zobacz tekst „Ustawione mecze Wojowników” [...]

 2. Rok eliminacji w afrykańskiej piłce | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Choto powołany, po dłuższej przerwie,  do kadry „Wojowników” z Zimbabwe. No ale tam nie ma teraz kto grać, bo piłkarska federacja musi się uporać z innymi [...]

 3. Kłopoty obrońcy Zagłębia Lubin. Wielka afera w Zimbabwe i nie tylko. | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] o skandaliczne mecze podczas azjatyckich tournee reprezentacji „Wojowników”, bo taki jest przydomek reprezentacji z południa Afryki, podczas serii meczów w Azji. Drużyna [...]

 4. Spłacaj stare długi | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Ustawione mecze Wojwoników [...]

 

Zamiesc komentarz