Skandal w Portugalii. Marega zszedł z boiska

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa oraz premier Antonio Costa potępili w poniedziałek w oficjalnych komunikatach rasistowskie wybryki kibiców, do których doszło w niedzielę na stadionie w Guimaraes podczas meczu piłkarskiej ekstraklasy. Celem werbalnej agresji ze strony fanów Vitorii Guimaraes był malijski piłkarz FC Porto Moussa Marega.

W 71. minucie ligowego spotkania po rasistowskich przyśpiewkach kibiców Vitorii Marega na znak protestu opuścił boisko. Kilkanaście minut wcześniej zdobył, jak się później okazało, zwycięską bramkę meczu, ustalając jego wynik na 2:1 dla gości.

Poparcie dla czarnoskórego Maregi w poniedziałek rano wyraziło wielu portugalskich polityków, w tym prezydent oraz premier. Obaj wskazali, że gest niezadowolenia piłkarza był jego “obywatelską postawą”. W oficjalnym komunikacie przekazanym mediom prezydent Rebelo de Sousa przypomniał, że portugalska konstytucja “w sposób jasny potępia rasizm, podobnie jak ksenofobię oraz dyskryminację”.

“Naród portugalski wie, również z własnego doświadczenia, że rasizm, ksenofobia oraz dyskryminacja, nie tylko naruszają godność człowieka i jego podstawowe prawa, (…) ale też niszczą kulturę, cywilizację oraz ład społeczny” – napisał prezydent Rebelo de Sousa.

Z kolei szef socjalistycznego rządu Antonio Costa pochwalił Maregę za obywatelską postawę, po tym jak na znak protestu opuścił boisko. Premier w wydanym oświadczeniu zapewnił reprezentanta Mali o “swoim całkowitym poparciu” dla piłkarza.

“Wszelkie przejawy rasizmu są przestępstwem i nie można ich tolerować. Żaden człowiek nie powinien być przedmiotem tego typu upokorzenia” – napisał Costa.

Deklarację premiera w poniedziałek rano skrytykował przewodniczący prawicowej partii Chega Andre Ventura. Portugalski parlamentarzysta wskazał, że szef centrolewicowego rządu zbyt dużo uwagi przywiązuje do pojedynczych, “medialnych” przypadków agresji, zapominając o wielu grupach społecznych, padających na co dzień ofiarą przemocy.

“Oto hipokryzja premiera. Solidaryzuje się on błyskawicznie z piłkarzem, ale nigdy nie zobaczymy z jego strony podobnego gestu wobec policjantów, nauczycieli lub lekarzy bitych, obrażanych i poniżanych każdego dnia” – powiedział w poniedziałek Ventura.

Kibice Vitorii Guimaraes uznawani są za jednych z najbardziej agresywnych w portugalskiej lidze. W styczniu 2018 r. część fanów portugalskiej ekipy po serii słabych występów Vitorii pobiło na jednym z treningów zawodników swojej drużyny.

Za: Polska Agencja Prasowa

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Luty 18th, 2020 o 00:05 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

6 odpowiedzi dla “Skandal w Portugalii. Marega zszedł z boiska”

 1. Biker napisal(a):

  Festiwal żenady również w wykonaniu,, kolegów,, klubowych Moussy. Na filmach z tego meczu widać ich zachowanie, które bardziej przypomina agresję, a nie chęć pomocy i wsparcia. Na miejscu Malijczyka opuścił bym FC Porto bezpowrotnie…

 2. Biker napisal(a):

  Festiwal żenady również w wykonaniu,, kolegów,, klubowych Moussy. Na filmach z tego meczu widać ich zachowanie, które bardziej przypomina agresję, a nie chęć pomocy i wsparcia. Na miejscu Malijczyka opuścił bym FC Porto bezpowrotnie…

 3. Biker napisal(a):

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10158565727499903&id=232172299902

 4. Kartagińczyk napisal(a):

  Diafra Sakho ma przejść testy medyczne w Górniku Zabrze.

 5. zich napisal(a):

  to byłby transfer

 6. Kartagińczyk napisal(a):

  Sakho nie dla Zabrza:

  “Sakho jest już w Paryżu. Nie doszliśmy do porozumienia głównie z jednego powodu, bo piłkarz chciał grać u nas przez pół roku a my chcieliśmy podpisać z nim dłuższy kontrakt” – zdradził Artur Płatek, doradca zarządu Górnika Zabrze.

 

Zamiesc komentarz