Minimalna pensja dla piłkarza

W NIGERII W PIŁKĘ GRA SIĘ WSZĘDZIE. SZACUJE SIĘ, ŻE W POŁOWIE WIEKU NIGERYJCZYKÓW BĘDZIE 400 MILONÓW! FOT. M.ZICHLARZ

W zeszłym tygodniu, przy okazji audycji prowadzonej przez Adama Kotleszkę w radiu Weszło FM „Magazyn Lig Egzotycznych”, rozmawialiśmy o Nigerii. Zdarzyło mi się tam być na ligowym meczu, lata temu. Było to w lutym 2005 roku, podczas swojego prawie miesięcznego pobytu w tym kraju. Miejscowy klub z Lagos podejmował drużynę z północy kraju Kano Pillars.

Od tego czasu sporo w tamtejszej lidze się zmieniło. Większość klubów gra na syntetycznej nawierzchni, a nie na takim klepisku, jakie miałem okazję oglądać przed laty w Lagos. Zmienił się też system gry. Ligowe zespoły nie zaczynają jak wtedy na początku roku, a jak w Europie. Wszystko dlatego, że zmienił się kalendarz grania afrykańskiej Ligi Mistrzów, gdzie wszystko wygląda jak w europejskiej Champions League jeśli idzie o terminarz (jesień – wiosna).

Moim nieocenionym skarbem wiedzy o Nigerii jest Vincent Alumona. To były dziennikarz, który był w Polsce kilka razy, a teraz w Lagos prowadzi swoją akademię o nazwie: Krakovia Sports. Nazwa nie jest oczywiście przypadkowa, bo Vincentovi Kraków bardzo się spodobał. Teraz ćwiczy tam ponad 20 zawodników.

W tym roku liga nigeryjska wyłoniła już mistrza. Rozgrywki toczyły się w ekspresowym tempem w grupach, a najlepsza została Enyimba Aba, gdzie przed laty grał świetny bramkarz Vincent Enyeama. Tak jak wtedy, tak i niestety teraz, kluby są sponsorowane poprzez poszczególne stany kraju. Rodzi to szereg nieprawidłowości, bo rządzą oficjele z lokalnych władz (skąd my to znamy?). Vincent tłumaczy, że w Nigerii wprowadzono obowiązek płacy minimalnej dla zawodników. Niedawno wynosił on 20 tys. naira, tj. około 500 euro na miesiąc. Wiele klubów przy tym oszukiwało. Jedni płacili więcej, inni mniej.

Liga ma kłopoty ze znalezieniem sponsora z prawdziwego zdarzenia. Z transmisji meczów wycofała się na przykład telewizja południowoafrykańska. Stare stadiony nie bardzo nadają się do robienia transmisji z prawdziwego zdarzenia. Trzeba też pamiętać o odległościach, bo Nigeria jest trzy razy większa od Polski. Ciężko jest tam z przemieszaniem się z miejsca na miejsce. To raz, a do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa. Ludzie z telewizyjnych załóg często byli atakowani! O co chodzi? Telewizyjny przekaz zawęża możliwość manipulacji meczami. Powiem jedno, sędziowie nie mają tam lekko… Zresztą jak to wygląda w lidze nigeryjskiej, to niedawno opowiadał mi Czesław Boguszewicz, były reprezentant Polski, który pracował tam 20 lat temu w klubie z Lagos o nazwie Nigerdock FC.

Co do bezpieczeństwa… Dziesięć lat temu mistrzem kraju był klub o nazwie Bayelsa United. Jednym z czołowych zawodników tego zespołu był Abiel Tabor. Kiedy wszyscy świętowali sukces, to kapitan drużyny został zastrzelony przez niezidentyfikowanych sprawców… Z kolei niespełna miesiąc temu zaatakowano autokar wiozący piłkarzy klubu o nazwie Ifeanyi Ubah na ligowe spotkanie. Postrzelono kierowcę, członków sztabu szkoleniowego i piłkarzy. Mecz z Jigwa Golden Stars w Kano został potem jednak rozegrany.

Ten klub FC Ifeanyi Ubah, to jedyna drużyna prywatna w najwyższej klasie rozgrywkowej. Klub założony przez Ifeanyi Ubah cztery lata temu przez tego bogatego przedsiębiorcę ma pod górkę. Sam biznesmen, który jest też senatorem, ma zresztą ostatnio kłopoty z prawem.

Rozgrywki w Nigerii z edycji 2019/20 toczą się od kilku miesięcy. Rozpoczęły się z opóźnieniem, więc teraz klubu grają co kilka dni. Jest, jak tłumaczy mi Vincent Alumona, sporo chaosu, szczególnie jeżeli mecze rozgrywane są na południu kraju. Na północy jest pod tym względem większy porządek. Po 9 seriach gier na czele Plateau United z 18 punktami na koncie. Jeśli chcielibyście posłuchać całej audycji o ligowym futbolu Nigerii, to pod tym linkiem: weszlo.fm

POSŁUCHAJ AUDYCJI

Magazyn Lig Egzotycznych – Nigeria

Magazyn Lig Egzotycznych – Algieria

Magazyn Lig Egzotycznych – Puchar Narodów

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Grudzień 21st, 2019 o 00:01 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Minimalna pensja dla piłkarza”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    transfery. info/aktualnosci/pszczoly-zaklocily-mecz-w-tanzanii-podrecznikowa-reakcja-czesci-pilkarzy/131820

  2. Michal Zichlarz napisal(a):

    Dobre, choć piłkarzom pewnie do śmiechu nie było.

 

Zamiesc komentarz