Maurom zabrakło pieniędzy

Ze startu w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki zrezygnowała piłkarska federacja Mauretanii. Ekipa „Maurów” miała w poprzedni weekend rozegrać mecz u siebie z Burkina Faso, ale już wcześniej działacze poinformowali CAF, że rezygnują z gry.

Według prezydenta FFRIM Mohameda Salema Ould Boukhreiss’a mauretańska federacja nie ma środków na organizację meczów i grę w eliminacjach, a pieniądze przeznaczone na występy w międzynarodowych meczach chcą lepiej spożytkować. Jak? Na rozbudowę więcej niż skromnej bazy sportowej. „Maurowie” już po raz trzeci wycofali się z eliminacji do mistrzostw Afryki. Wcześniej uczynili to w 1990, 1994 i 2000 roku.

Takie wycofywanie się z eliminacji czy nawet samych finałów mistrzostw Czarnego Lądu nie jest niczym niezwykłym. Czternaście lat temu z udziału w finałach PNA zrezygnowała reprezentacja Nigerii, która miała zresztą na turnieju w RPA bronić mistrzostwa zdobytego w 1994 roku. Jako oficjalny powód podano… troskę o własne bezpieczeństwo.

Faktycznie chodziło o coś zupełnie innego. Tu fragment z pierwszego rozdziału książki “Afryka gola! Futbol i codzienność”.

“Rządzący Nigerią twardą ręką generał Sani Abacha w 1995 roku kazał stracić pisarza i aktywistę Ken Saro-Wiwę, który walczył o prawa ludności Ogoni oraz był przeciwny rabunkowemu wydobyciu ropy naftowej w delcie Nigru. Ken Saro-Wiwa został osądzony przez wojskowy reżim i powieszony.
Na nic się zdały protesty na całym świecie, w tym donośny głos rządzącego już wtedy w RPA prezydenta Nelsona Mandeli. Nie pomogły też mediacje prezydenta FIFA Joao Havelange’a oraz szefa CAF Kameruńczyka Issa Hayatou, którzy próbowali nakłonić generała do zmiany decyzji i przysłania reprezentacji na mistrzostwa. Obrażeni Nigeryjczycy postanowili wycofać zespół z turnieju, w którym zamiast szesnastu zagrało piętnaście ekip.”

Teraz z kolei po nieoczekiwanym wycofaniu się reprezentacji Mauretanii w grupie F rywalizują zaledwie trzy zespoły: Gambia, Namibia i Burkina Faso. Z kolei w grupie K jest aż pięć reprezentacji. Tam z kolei w ostatniej chwili dokooptowano jedenastkę Togo, która wcześniej była zdyskwalifikowana za… wycofanie się ze styczniowego turnieju o Puchar Narodów Afryki w Angoli.

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Wrzesień 10th, 2010 o 16:25 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Maurom zabrakło pieniędzy”

  1. Sensacyjne powołanie dla Traore | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] przyszłorocznych finałach Pucharu Narodów na stadionach Gabonu i Gwinei Równikowej. W grupie F po wycofaniu się Mauretanii jej rywalami są Gambia i Namibia. „Ogiery” po wygraniu u siebie w zeszłym roku z Gambią 3:1 [...]

 

Zamiesc komentarz