Z Francji, przez Afrykę, do Pogoni

KRZYSZTOF ZIĘCIK PODCZAS PUCHARU NARODÓW AFRYKI W GHANIE W 2008 ROKU. FOT. MICHAŁ ZICHLARZ

Z trenerem Krzysztofem Zięcikiem po raz pierwszy spotkałem się w piątek 25 stycznia 2008 roku w hotelu Alisa w Akrze, gdzie rezydowała akurat piłkarska reprezentacja Gwinei podczas XXVI Pucharu Narodów Afryki. Był wtedy drugim szkoleniowcem „Syli Nationale” pomagając znanemu francuskiemu trenerowi Robertowi Nouzaret. To dzięki jego pomocy udało mi się wtedy porozmawiać z ówczesnymi gwiazdami narodowego zespołu Gwinei: Dianbobo Balde czy Pascalem Feinduno. Kilka lat temu był nawet, w dużej mierze za wstawiennictwem Balde, jednym z kandydatów na selekcjonera „Syli Nationale”.

56-letni Zięcik to bardzo ciekawa postać. Jest wychowankiem Pogoni Szczecin, potem grał w Stali Stocznia Szczecin, solidnym drugoligowym zespole w latach 80., żeby przenieść się na Górny Śląsk. Z powodzeniem występował w GKS Jastrzębie, z którym w 1988 roku wywalczył historyczny awans do Ekstraklasy. Po spadku GKS z ligowej elity wyjechał do Francji. Nad Sekwaną mieszka od blisko 30 lat. W Clairefontaine skończył prestiżową Akademię Trenerską. Był na roku razem ze sławnymi piłkarzami, a później równie dobrymi szkoleniowcami, znanymi z pracy na Czarnym Lądzie jak Alain Giresse czy Vahid Halilhodzić, gdzie wykładowcami byli tej klasy specjaliści co Aime Jacquet czy Raymond Domenech. Przed nim tą prestiżową szkołę skończył tylko jeden Polak, Henryk Kasperczak.

W latach 2006-08 Zięcik był drugim szkoleniowcem reprezentacji Gwinei. Prowadził też, z powodzeniem, młodzieżowy zespół z tego kraju Afryki Zachodniej. Dwa lata temu z malutkim klubikiem z przedmieść Lille – Irys Club Croix, doszedł do 1/8 Pucharu Francji. Niedawno był jednym z kandydatów do pracy w Montpellier.

Teraz, jak się okazuje, Zięcik może wrócić do Szczecina skąd przecież pochodzi. Jest jednym z kandydatów do objęcia funkcji pierwszego trenera Pogoni. W tym celu przyjechał z Francji na rozmowy z działaczami. Nie wiem czy zostanie faktycznie szkoleniowcem Portowców, ale życzę mu tego. To trener ze dobrą rekomendacją i wykształceniem, który na pewno zasługuje na to, żeby dać mu u nas szansę.

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Maj 17th, 2017 o 09:22 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

5 odpowiedzi dla “Z Francji, przez Afrykę, do Pogoni”

 1. Kartagińczyk napisal(a):

  Ciekawa i dosyć nietypowa jak na polskie realia kandydatura. Trener spoza “karuzeli”, dlatego nietypowa. Ponoć wysoko stoją w Pogoni akcje Bartoszka, ale z nim może się przenieść kilku zawodników z Korony. Z drugiej strony skoro Zięcik przyleciał do Polski to coś jest na rzeczy.

  Nie chcę nikogo obrażać, ale w Pogoni potrzebują trenera “słupa”, co za wiele wychylać się nie będzie. Pewna osoba w tym klubie bawi się na całego i co roku niemal zmienia trenera, choć pewnie sama chciałaby piastować tę funkcję. Trenerzy osiągają tam wynik ponad stan i tak to nie odpowiada komuś… Odejście Moskala z powodów osobistych to – według wielu – pic na wodę. Zobaczymy, jak się ta sprawa potoczy.

 2. zich napisal(a):

  @Kartagińczyk
  Święte słowa, nic dodać nic ująć. Jesteś na miejscu, to pewnie pewne sprawy widzisz jeszcze lepiej.

 3. Kartagińczyk napisal(a):

  Co nieco wiem, ale zawsze mogę się mylić, zawsze niektóre osoby mogą postąpić inaczej :) A trenera Zięcika fajnie byłoby zobaczyć w jakimś polskim klubie, to taka odmiana wśród tych wszystkich dobrze znanych kibicom nazwisk.

  Gratulacje dla Sandecji za historyczny awans do Ekstraklasy! Powiew świeżości, znów z Małopolski. Cieszę się również z powodu mistrzostwa dla Monaco, do którego od wielu lat mam słabość.

 4. Kartagińczyk napisal(a):

  Esperance Tunis po raz 27 mistrzem Tunezji. Przed chwilą pokonali na własnym boisku 3:0 Etoile. Przed meczem obie ekipy w tabeli dzielił tylko punkt.

  Esperance w całym sezonie przegrał tylko jedno spotkanie – w lutym z Club Africain na wyjeździe.

 5. Kartagińczyk napisal(a):

  Ponadto stracił w całym sezonie tylko 8 goli!

 

Zamiesc komentarz