Piszą o książce

Recenzja książki “Afryka gola! Futbol i codzienność” ukazała się w katowickim dodatku Gazety Wyborczej. Jej autorem jest szef sportu w tej gazecie Paweł Czado.

“Ostatnie wydarzenia w pełni uświadamiają, że mit Afryki jako kontynentu, który pod względem piłkarskim musi się wiele nauczyć, upadł bezpowrotnie. Odmłodzony Kamerun daje lekcję futbolu kadrze Franciszka Smudy, nieznany wcześniej Saidi Ntibazonkiza z Burundi daje w polskiej lidze lekcję dryblingu, szybkości i widowiskowości.

Wygląda więc na to, że to my musimy się uczyć futbolu od Afryki, a nie Afryka od nas. Teraz jest dobry moment…

O piłce na Czarnym Lądzie nie powstała jeszcze żadna odrębna publikacja. Książka śląskiego dziennikarza Michała Zichlarza jest pierwsza. To efekt jego siedmiu podróży na Czarny Ląd. Mnie też zdarzyło się wędrować po Afryce, ale nigdy nie jechałem tam – to powód mojego ubolewania – w wyniku futbolowej pasji. Zichlarz był za to na trzech Pucharach Afryki (w Tunezji, Egipcie i Ghanie), w Mozambiku tropił ślady słynnego Eusebio, a w Nigerii Emmanuela Olisadebe. Z kolei w Senegalu przyglądał się pracy Henryka Kasperczaka, wówczas selekcjonera Lwów Terangi. Kasperczak napisał zresztą do książki Michała przedmowę.

Warto przeczytać”.

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Sierpień 17th, 2010 o 20:33 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz