Nominacje do tytułu Piłkarza Roku w Afryce

Władze Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej właśnie co ogłosiły listę czy listy piłkarzy, którzy są nominowani do tytułu „Piłkarza Roku”. Na liście pięciu nominowanych same znane nazwiska, ze zwycięzcą sprzed roku Pierre-Emerickiem Aubameyangiem z Gabonu i Borussi Dortmund. Z pięciu nominowanych graczy, aż trzech na co dzień gra w lidze angielskiej, w tym dwóch w zespole mistrza Leicester City. To Riad Mahrez i Islam Slimani.

Trudno wytypować, na kogo w większości będą głosować trenerzy 54 afrykańskich reprezentacji, a wśród nich także prowadzący reprezentacje Tunezji Henryk Kasperczak. Obstawiam, że tytuł sprzed roku może obronić Aubameyang. Wcześniej, cztery raz z rzędu wygrywał Yaya Toure, który teraz, w efektowny sposób wrócił do składu Manchesteru City.

W nominowanej piątce graczy, którzy na co dzień występują w klubach z Czarnego Lądu, przeważają zawodnicy niespodziewanego triumfatora tegorocznej African Champions League – Mamelodi Sundownas. W kwintecie graczy, aż czwórka zawodników klubu z Pretorii! Ucieszy się pewnie nasz kolega Biker, bo w tym zestawieniu jest ugandyjski bramkarz Denis Onyango. Kto wie czy nie wygra jednak były podopieczny Wiesława Grabowskiego Khama Billiat z Zimbabwe? Mój typ, to ten piąty, niesamowity Rainford Kalaba, Zambijczyk z TP Mazembe.

Zwycięzców poznamy na gali Glo-CAF Awards 5 stycznie w Abudży. To ledwie kilka dni przed startem Pucharu Narodów.

NOMINOWANA PIĄTKA GRACZY PIŁKARZY ROKU W AFRYCE

1. Pierre-Emerick Aubameyang (Gabon & Borrusia Dortmund)

2. Riyad Mahrez (Algieria & Leicester City)

3. Sadio Mane (Senegal & Liverpool)

4. Mohamed Salah (Egipt & Roma)

5. Islam Slimani (Algeria & Leicester City)

NOMINOWANA PIĄTKA GRACZY WYSTĘPUJĄCYCH W KLUBACH CZARNEGO LĄDU

1. Khama Billiat (Mamelodi Sundowns & Zimbabwe)

2. Keegan Dolly (Mamelodi Sundowns & RPA)

3. Rainford Kalaba (TP Mazembe & Zambia)

4. Hlompho Kekana (Mamelodi Sundowns & RPA)

5. Denis Onyango (Mamelodi Sundowns & Uganda)

PIŁKARZE ROKU W AFRYCE

1970 – Salif Keita (Mali), 1971 - Ibrahim Sunday (Ghana), 1972 – Cherif Souleymane (Gwinea), 1973 – Tshimen Bwanga (Zair), 1974 – Paul Moukila (Kongo), 1975 - Ahmed Faras (Maroko), 1976 – Roger Milla (Kamerun), 1977 – Tarak Dhiab (Tunezja), 1978 – Karim Abdul Razak (Ghana), 1979 – Thomas N’Kono (Kamerun), 1980 – Jean Manga-Onguene (Kamerun), 1981 – Lakhdar Belloumi (Algieria), 1982 – Thomas N’Kono, 1983 - Mahmoud Al-Khatib (Egipt), 1984 – Theophile Abega (Kamerun), 1985 – Mohamed Timoumi (Maroko), 1986 – Badou Zaki (Maroko), 1987 – Rabah Madjer (Algieria), 1988 – Kalusha Bwalya (Zambia), 1989 - George Weah (Liberia), 1990 – Roger Milla, 1991 – Abedi Pele (Ghana), 1992 – Abedi Pele, 1993 – Rashid Yekini (Nigeria), 1994 – Emmanuel Amunike (Nigeria), 1995 – George Weah, 1996 – Nwankwo Kanu (Nigeria), 1997 – Victor Ikpeba (Nigeria), 1998 – Mustapha Hadji (Maroko), 1999 – Nwankwo Kanu, 2000 – Patrick Mboma (Kamerun), 2001 – El Hadji Diouf (Senegal), 2002– El Hadji Diouf, 2003 – Samuel Eto’o (Kamerun), 2004 – Samuel Eto’o, 2005 – Samuel Eto’o, 2006 – Didier Drogba (WKS),2007 – Frederic Kanoute (Mali), 2008 – Emmanuel Adebayor (Togo), 2009 – Didier Drogba,2010 – Samuel Eto’o, 2011 – Yaya Toure (WKS), 2012 – Yaya Toure, 2013 – Yaya Toure,2014 – Yaya Toure, 2015 – Pierre-Emerick Aubameyang (Gabon). 2016 – ?

NAJWIĘCEJ WYRÓŻNIEŃ:

4 – Samuel Eto’o, Yaya Toure

2 – Abedi Pele, George Weah, Didier Drogba, Roger Milla, Thomas N’Kono, Nwankwo Kanu, El Hadji Diouf

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Listopad 22nd, 2016 o 13:58 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

19 odpowiedzi dla “Nominacje do tytułu Piłkarza Roku w Afryce”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Wilfried Zaha, były młodzieżowy reprezentant Anglii, myśli nad występami w kadrze Wybrzeża Kości Słoniowej…

    Co do nominowanych graczy, pewnie wygra Gabończyk, choć ja sam głosowałbym na Salaha, a w drugiej kolejności na Mahreza. Natomiast z zawodników grających w klubach afrykańskich najbardziej zaimponował mi z tej listy Dolly.

  2. Michal Zichlarz napisal(a):

    Mahrez rzeczywiście poważnie może się liczyć

  3. Biker napisal(a):

    @Michał
    To piękne wyróżnienie dla bramkarza Ugandy… miło, że wspomniałeś. Bez względu na wyniki losowania to efekt pracy wszystkich w tym kraju…i to odpowiedni czas dla Afryki Wschodniej na pokazanie się z jak najlepszej strony w przyszłorocznym PNA…

  4. Biker napisal(a):

    … Druga sprawa to niespodziewany triumf Mamelodi Sundowns. Dobre czasy takich klubie jak Orlando Pirates wróciły. Denis Onyango był głównym aktorem sukcesów swojej reprezentacji i klubu z Republiki Południowej Afryki w którym występuje na codzień. Oczywiście życzę mu zwycięstwa. Jeśli zaś chodzi o najlepszego gracza w Afryce to Pierre Emerick Aubameyang zasługuje na zwycięstwo czy ktoś gościa lubi czy nie :)

  5. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Ohh wiem,że bardzo nie lubisz Aubameyanga i Borussi Dortmund. Jednak sprawiedliwie to jemu się należy… czy ktoś chce czy nie. Uczciwie

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    @Biker

    Uważam, że jest Salah bardzo niedoceniany, dał dużo Romie punktów poprzez swoje asysty, gole, rajdy i dośrodkowania. Nie lubię Gabończyka, ale nie jestem hipokrytą – strzela gole regularnie i gdyby nie on Borussia byłaby w środku tabeli. Należy mu się ta nagroda :)

  7. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Podzielam Twoje zdanie, bo Salah to bardzo wartościowy gracz. Czy niedoceniany? Nie jest tak źle, bo przecież dostał nominację. Jeśli zaś chodzi o,, mało Afrykańskiego,, jeśli chodzi o barwę skóry Aubameyanga to też nie zaliczam się do grona jego gorliwych fanów….:)

  8. Nowy napisal(a):

    Czytam wasze komentarze i nie mogę uwieżyć nie lubicie Aubameyanga ze względu na kolor skóry jesteście rasistami??? Bo ważnym aspektem jest kolor skóry. Błagam was Aubameyanga jest zdecydowanie najlepszym afrykańskim piłkarzem. Pozdrawiam

  9. Kartagińczyk napisal(a):

    Ja nie lubię Gabończyka jedynie z powodu klubu, dla którego gra :D Chociaż teraz cwaniakuje i chce odejść, nawet jak to zrobi, nie będzie moim ulubieńcem. Nie zmienia to faktu, że należy mu się nagroda.

  10. Biker napisal(a):

    @Nowy
    Znów przesadzasz i to nie poraz pierwszy. Średnio go lubię, bo gwiazdorzy trochę i tyle, a to, że zwróciłem uwagę na jego mieszane pochodzenie to tak na marginesie :-D

  11. Biker napisal(a):

    @Nowy
    Myśl o tym co piszesz i czytaj uważniej… Pozdrawiam również

  12. Kartagińczyk napisal(a):

    @Biker

    Chodziło mi bardziej, że Salah nie jest doceniany przez kibiców w Europie, że jakoś nieczęsto się o nim pisze i mówi, choć zapewne to tylko moje błędne przekonanie :)

  13. Urbus napisal(a):

    @Nowy Spodziewałeś się na afrykagola kogoś innego niż rasistów?

    Naucz się czytać ze zrozumieniem. Kartagińczyk w tym samym poście pochwalił Dolly’ego, co już na starcie wystawia na śmieszność twoje absurdalne podejrzenia. Nie siej fermentu.

  14. Urbus napisal(a):

    W Afryce dużo mówi się o tym, że znów nikt z afrykańskich klubów nie załapał się do piątki, ale tym razem naprawdę trudno mieć o to pretensje (co innego brak nagrody parę ładnych lat temu dla Aboutrik, to był megaskandal).

    Lata kiedy nie odbywa się PNA ani MŚ zawsze wzbudzają najwięcej kontrowersji, bo piłkarze są oceniani niemal wyłącznie za postawę w Europie. Osobiście, zapominając o wszelkich sukcesach klubowych, gdyż to plebiscyt indywidualny, też wybrałbym Salaha. Najrówniejsza forma przez całych 12 miesięcy, do tego odciska ogromne piętno na swojej drużynie. Aubameyang czy Slimani nie potrafią wygrywać meczów w pojedynkę, a Mahrez trochę siadł z formą w połowie roku. Mane z kolei odwrotnie.

    Dodatkowo jest jednym z ojców wielkiego powrotu Faraonów na PNA, kapitanem i najważniejszym zawodnikiem drużyny będącej na dobrej drodze do udziału (wreszcie) w MŚ. Żaden z pozostałych nominowanych nie szaleje tak w reprezentacji.

  15. Kartagińczyk napisal(a):

    @Urbus
    Świetnie napisane, nic dodać, nic ująć! Zgadzam się w stu procentach :)

    A tak na marginesie – Eto’o grozi nawet do dziesięciu lat więzienia i 14 mln euro grzywny za niepłacenie podatków w czasach gdy grał w Barcelonie.

  16. LOLO napisal(a):

    35-letniemu Kameruńczykowi, który obecnie jest grającym trenerem tureckiego zespołu Antalyaspor, grozi także grzywna w wysokości blisko 15 mln euro. Afrykański piłkarz jest oskarżony o to, że w latach 2006-2009 ukrywał dochody i nie zapłacił hiszpańskiemu fiskusowi 3,9 mln euro. Podobna kara grozi także jego ówczesnemu agentowi Jose Marii Mesallesowi Macie.

    A Aubameyang jest spoko! Najlepszy piłkarz z czarnego lądu w tej
    chwili bezapelacyjnie.

  17. Nowy napisal(a):

    @ Nie wiem o co Ci chodzi TP ty czytaj ze zrozumieniem

  18. Michal Zichlarz napisal(a):

    @Nowy
    moja prośba, odpuść sobie złośliwe komentarze i denerwowanie ludzi. Każdy ma prawo do swojego zdania, ale są jakieś granice.

  19. Nowy napisal(a):

    @ Wyjaśniłem sprawę z Biker i Kartaginczykiem a on dalej ciągnie temat. Moje ostatnie zdanie na ten temat. Miłego dnia

 

Zamiesc komentarz