Henryk Kasperczak: Będzie niezłe zamieszanie

NA CZARNYM LĄDZIE HENRYK KASPERCZAK CIESZY SIĘ NIESŁABNĄCĄ POPULARNOŚCIĄ. FOT. MOR FALL

Jutro początek kolejnych meczów grupowych w eliminacjach Pucharu Narodów. W sobotę po południu prowadzona przez trenera Henryka Kasperczaka reprezentacja Tunezji gra w Monrovii z tamtejszymi „Lone Stars”. Dla Liberii, po epidemii Eboli, to pierwszy mecz u siebie od dłuższego czasu. To też gra o wszystko, bo w pierwszym grupowym spotkaniu przegrali na wyjeździe z Togo 1:2.

To też ważny mecz dla trenera Kasperczaka, który ponownie, po wielu latach objął kadrę Tunezji. Z polskim szkoleniowcem rozmawiałem kilka dni temu. Jest świadomy dużych oczekiwań, jak przed nim postawiono. Oto rozmowa z nim przed piątkowym spotkaniem.

Z kadrą Tunezją pracował pan już w latach 1994-98 zdobywając wicemistrzostwo Afryki i awansując do finałów mistrzostw świata. Jak przyjęto tam pana po 17 latach?

Henryk Kasperczak: – Jest dużo sympatii, wsparcia i życzeń dobrego wyniku. Wielu pamięta to, co było wtedy. Dla mnie ważniejsza od przeszłości jest jednak teraźniejszość. Trzeba zapomnieć o tym co było.

Jakie cele postawiono przed Henrykiem Kasperczakiem?

- Zasadnicze cele są dwa: awans do finałów Pucharu Narodów w 2017 roku w Gabonie i do mistrzostw świata w Rosji. To jednak nie wszystko. Opiekuję się też drużyną narodową złożoną z miejscowych graczy, która jest w trakcie eliminacji Mistrzostw Narodów Afryki. To zespół, w którym grają zawodnicy tylko z ligi tunezyjskiej. Przegrali pierwszy mecz z Libią i zremisowali z Marokiem. Teraz trzeba odrabiać straty. Z Libią czeka nas mecz już we wrześniu, który musimy wygrać. Podobnie jest w kolejnym spotkaniu z Marokiem.

Jak wygląda pana praca w Tunezji?

- Mieszkam w Tunisie. Oglądam dużo spotkań, bo wiadomo, trzeba wyselekcjonować silny zespół narodowy, a spora grupa graczy występuje w klubach tutaj na miejscu. Pracy więc nie brakuje.

A jak wyglądają przygotowania do meczu w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki przeciwko Liberii w piątek?

- Powołałem na to spotkanie 27 zawodników. W kadrze jest grupa zawodników miejscowych, jak i z lig zagranicznych. Najbardziej licznie reprezentowany jest Etoile du Sahel. To obecnie najlepszy klub z Tunezji. Powołałem z niego ośmiu piłkarzy. Oprócz tego są tacy gracze, jak Chermiti, Msakni, Chikhaoui, Ben Youssef czyli trzon tych, którzy byli w kadrze podczas ostatniego Pucharu Narodów. Od poniedziałku przebywamy na wspólnym zgrupowaniu.

Liberia to trudny rywal?

- W Afryce jest coraz więcej dobrze grających zespołów. Do nich należy też zaliczyć Liberię. Dobrych zawodników tam nie brakuje. My do Monrovii lecimy w czwartek. W godzinie meczu przeprowadzimy trening, a w piątek o godzinie 16 spotkanie.

Liberia była jednym z tych krajów, które najbardziej dotknął wirus Eboli. Teraz nie ma już tam problemów?

- Skoro pozwolili grać, to raczej nie. To będzie zresztą pierwszy mecz od dwóch lat w Liberii. Można się spodziewać wielu kibiców na trybunach i niezłego zamieszania.

CAŁY WYWIAD UKAZAŁ SIĘ NA PORTALU INTERIA.PL

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Wrzesień 3rd, 2015 o 20:29 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Henryk Kasperczak: Będzie niezłe zamieszanie”

  1. Puchar dla Tunezyjczyków | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] sztuka udała się CS Sfaxien i dwa Etoile du Sahel. Cieszy się na pewno trener Henryk Kasperczak. W prowadzonej przez niego reprezentacji Tunezji gro piłkarzy stanowią bowiem zawodnicy „Czerwony…. Za wygranie rywalizacji otrzymali oni od Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej czek w wysokości [...]

  2. Puchar dla Tunezyjczyków - Afryka.org napisal(a):

    [...] sztuka udała się CS Sfaxien i dwa Etoile du Sahel. Cieszy się na pewno trener Henryk Kasperczak. W prowadzonej przez niego reprezentacji Tunezji gro piłkarzy stanowią bowiem zawodnicy „Czer…. Za wygranie rywalizacji otrzymali oni od Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej czek w wysokości [...]

 

Zamiesc komentarz