Costa ostro o Polsce i naszej lidze

W czeskim „Sporcie” ukazał się w sobotę wywiad z byłym piłkarzem Zagłębia Lubin Costą Nhamoinesu. Trzeba przyznać, że zawodnik z Zimbabwe, który w naszej ekstraklasie występował przez cztery sezony, ostro mówi o naszym kraju i lidze. Oto cytat z czeskiego „Sportu”. – Rasismus w Polsku? Prisel chlap z ditetem a plivl na me”. Można to przetłumaczyć tak, że jedna z osób z dzieckiem podeszła do Costy i zaczęła na niego pluć, tylko dlatego,że jest czarny.

O całym incydencie piłkarz grający teraz z powodzeniem w Sparcie Praga mówi zresztą w samym wywiadzie. – Wszystko wydarzyło się na dworcu kolejowym. Podszedł do mnie mężczyzna z dzieckiem na ramionach i splunął na mnie. Nie rozumiem, jak coś takiego mogło mieć miejsce. Ale powiedziałem sobie, że nie dam się wyprowadzić z równowagi. Mam swój cel i do niego dążę, a życie toczy się dalej – opowiada czeskiemu dziennikarzowi Costa Nhamoinesu.

Piłkarz podkreśla też, że z rasizmem miał do czynienia na naszych boiskach. – Doświadczyłem rasizmu na polskich boiskach ze strony rywali. Musiałem się z tego śmiać. Mówiłem im wtedy, chłopie, jest 2012 rok, a ty używasz takiego języka? O co ci chodzi?! W Czechach nic takiego jak dotąd nie miało miejsca – mówi „Sportowi” Costa.

O Coście na tym blogu pisałem nie raz. Na pewno był jednym z wyróżniających się obrońców na naszych ligowych boiskach. Co do jego słów teraz… Wiadomo, że kwestia rasizmu na naszych boiskach jest obecna, jak wiele innych patologii. Piszę o tym też na blogu, bo są piłkarze z Afryki, którzy na co dzień tego doświadczają i, niechętnie, ale mówią o tym. Szkoda, że Costa Nhamoinesu nie mówił o tym głośno, kiedy grał w Polsce. Być może z takich słów wyniknełoby więcej pożytku.

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Grudzień 2nd, 2013 o 15:36 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Costa ostro o Polsce i naszej lidze”

 1. Cygan93 napisal(a):

  Nic z tym nie zrobię, ale później sobie ponarzekam – niestety, ale taka postawa Costy do niczego się nie przyczyni, a jako, że w Polsce już nie gra, to mało kto o tym usłyszy.

 2. adam napisal(a):

  Nic dziwnego. Polski footbal jak i wiekszość społeczeństwa to korupcja zascianek i zacofanie.
  adam

 3. Monisia napisal(a):

  Cześć, Na wstępie chciałbym podziękować za trud włożony w napisanie artykułu. Pomógł mi niezmiernie i pewne sprawy stały się dla mnie jasne. Szczególnie te zawarte w tym artykule. Na pewno umieszczę link na swoim Facebooku, aby moi znajomi się nim zaciekawili. A mam sporo znajomych, którzy interesują się komputerami i wszystkim co z nimi jest związane. Pozdrawiam.

 

Zamiesc komentarz