Coraz mniej piłkarzy z Czarnego Lądu

SAIDI NTIBAZONKIZA WRÓCIŁ PO KONTUZJI DO SKŁADU CRACOVII I JUŻ STRZELA BRAMKI W EKSTRAKLASIE. FOT. M.CHWIEDUK

Może się jeszcze coś zmienić, okienko transferowe jest przecież w pełni, ale póki co nie jest najlepiej. Z roku na rok liczba piłkarze z Czarnego Lądu, którzy grają w klubach naszej ekstraklasy i jej zaplecza, zmniejsza się. Jesienią 2011 roku było ich 22, rok temu – 18, a teraz – 16.
W T-Mobile Ekstraklasie jest 12 piłkarzy z afrykańskich krajów, a w I lidze ledwie kwartet. Kluby na zapleczu ligowej elity są biedne, w większości ledwo wiążą koniec z końcem, więc niechętnie zatrudniają obcokrajowców. Wiadomo, to większe koszty.
Ekstraklasa? Tu kluby kierują się swoją polityką. Czasami mało logiczną i trudną do zrozumienia. Na przykładzie Franka Adu Kwame czy Idrissy Cisse, którzy wiosną grali jeszcze w trzecioligowej LZS Piotrówka, a teraz są w Podbeskidziu czy ROW Rybnik widzę, jak ciężko przebić się u nas zawodnikom z Afryki z niższej ligi.
Inna rzecz, że nasze kluby kompletnie nie penetrują afrykańskiego rynku. Skauting nie istnieje na naszym podwórku, a co dopiero tam. Dodam też, że nasze konsulaty na Czarnym Lądzie robią co mogą, żeby utrudnić wjazd na terytorium RP obywatelom z tamtejszych krajów. Może nie wszystkie, ale wiele tak. Choćby ten w Abudży w Nigerii. Z wieloma osobami stamtąd mam kontakt, więc wiem jak to wygląda. To wszystko przekłada się na marniejącą liczbę piłkarzy stamtąd w naszych klubach. A kto wie czy nie będzie jeszcze gorzej?

LISTA PIŁKARZY Z AFRYKI W POLSCE

EKSTRAKLASA
CRACOVIA
Saidi Ntibazonkiza, 26 lat, pomocnik, Burundi

GÓRNIK ZABRZE
Prejuce Nakoulma, 26 lat, pomocnik, Burkina Faso

JAGIELLLONIA BIAŁYSTOK
Ugochukwu Ukah, 29 lat, obrońca, Nigeria

LECH POZNAŃ
Kebba Ceesay, 26 lat, obrońca, Gambia

LECHIA GDAŃSK

Christopher Oualembo, 26 lat, obrońca, DR Konga

PODBESKIDZIE BIELSKO-BIAŁA
Frank Adu Kwame, 28 lat, obrońca, Ghana

POGOŃ SZCZECIN
Abdul Mustapha Ouedraogo, 25 lat, pomocnik, Wybrzeże Kości Słoniowej
Donald Djousse, 23 lata, napastnik, Kamerun

WIDZEW ŁÓDŹ
Hachem Abbes, 27 lat, obrońca, Tunezja
Princewill Okachi, 22 lata, pomocnik, Nigeria

WISŁA KRAKÓW
Emmanuel Sarki, 26 lat, pomocnik, Nigeria

ZAGŁĘBIE LUBIN
David Abwo, 27 lat, pomocnik, Nigeria

I LIGA

ENERGETYK ROW RYBNIK
Idrissa Cisse, 23 lata, napastnik, Senegal

FLOTA ŚWINOUJŚCIE
Charles Nwaogu, 23 lata, napastnik, Nigeria
Christian Nnamani, 24 lata, napastnik, Nigeria

KOLEJARZ STRÓŻE
Cheikh Niane, 29 lat, pomocnik, Senegal

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Lipiec 29th, 2013 o 15:06 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

4 odpowiedzi dla “Coraz mniej piłkarzy z Czarnego Lądu”

 1. mateuszmleczak napisal(a):

  W Ekstraklasie w Zawiszy Bydgoszcz jest jeszcze Bacar Balde z Gwinei-Bissau, a w I lidze w Okocimskim KS są Patmore Shereni z Zimbabwe i Sani Goringo Abubakar z Nigerii. A wczoraj w Puszczy Niepołomice zadebiutował Longinus Uwakwe, Nigeryjczyk.

  pozdrawiam

 2. mateuszmleczak napisal(a):

  a lada moment piłkarzem Zawiszy zostanie Kameruńczyk Theophile N’Tame, więc nie jest tak źle chyba w tym roku ;)

 3. Michal Zichlarz napisal(a):

  Dzięki Mateusz za uzupełnienia !

 4. marabunt napisal(a):

  W IV-ligowej Pogoni Łapy gra i strzela gole Jawad Boukili Idrissi z Maroka

 

Zamiesc komentarz