Najlepsza „10” Mateusza Mleczaka

ABDOU RAZACK TRAORE WSPÓŁCZUJE UGO UKAHOWI TEGO CO SIĘ STAŁO. FOT. M.CHWIEDUK

ABDOU RAZCK TRAORE TO JEDEN Z LEPSZYCH PIŁKARZY Z AFRYKI, KTÓRZY BIEGALI PO NASZYCH BOISKACH. FOT. MICHAŁ CHWIEDUK

Dziś swoją najlepszą dziesiątkę w plebiscycie na afrykańskiego piłkarza 25-lecia, którzy biegali po naszych boiskach przedstawia Mateusz Mleczak. Mateusz jest specjalistą w tym tym temacie. Od lat przygotowuje przecież cieszącą się dużą popularnością listę piłkarzy z Czarnego Lądu, którzy biegają po naszych boiskach. Kolejna na blogu już wkrótce.

W jego zestawieniu na miejscu numer 1 Kalu Uche. Tuż za nim Emmanuel Olisadebe i Dickson Choto. Przypomnę, że głosować może każdy do końca kwietnia, wysyłając swoją „10” w komentarzy czy wysyłając mi maila na adres: zich2@interia.pl.

Pełna lista graczy znajduje się tutaj.

1. Kalu Uche (Nigeria)

Moim zdaniem najlepszy zawodnik, jaki grał na polskich boiskach. Wszyscy pamiętają jego popisy w barwach Wisły Kraków w lidze czy też w Pucharze UEFA w sezonie 2002/2003, kiedy to Wisła wyeliminowała takie firmy, jak włoską Parmę czy niemieckie Schalke. Zapamiętany z nieszablonowego dryblingu, wielkiej szybkości oraz efektownych salt, które wykonywał ciesząc się po zdobytych przez siebie bramkach. Trofea ligowe jakie zdobywał, to trzykrotnie mistrzostwo Polski i dwukrotnie Puchar Polski w barwach Wisły. Po przygodzie z Wisłą przez wiele lat grał w hiszpańskiej Premiera Division w barwach Almerii, Espanyolu i Levante. Łącznie w jednej z najlepszych lig świata Kalu Uche zagrał w 148 spotkaniach strzelając 38 bramek i przy 10 kolejnych asystując. Karierę kontynuował także w szwajcarskim Neuchatel Xamax, tureckiej Kasimpasie – gdzie był bliski zdobycia tytułu króla strzelców (19 bramek), w katarskich zespołach El-Jaish oraz Al-Rayyan czy hinduskim FC Pune City. Obecnie piłkarz drugoligowej hiszpańskiej Almerii. W reprezentacji jak do tej pory rozegrał 35 spotkań strzelając 5 bramek. W styczniu 2010 roku zdobył z reprezentacją 3 miejsce na turnieju Pucharu Narodów Afryki. Był czołowym piłkarzem Nigerii podczas Mistrzostw Świata w 2010 roku, kiedy to strzelił dwie z trzech zdobytych przez Super Orły bramek.

2. Emmanuel Olisadebe (Nigeria/Polska)

Z pochodzenia Nigeryjczyk, jednak wszyscy zapamiętali go jako reprezentanta Polski. W naszej kadrze niegdyś czołowa postać, najlepszy strzelec jakże udanych dla biało-czerwonych eliminacji do Mistrzostw Świata w 2012 roku, kiedy to został najlepszym strzelcem Polaków. Na mundiali w Korei i Japonii zdobył pierwszą bramkę w meczu z USA. Ogólnie w reprezentacji Polski zagrał w 25 spotkaniach strzelając 10 bramek. W Polsce grał w Polonii Warszawa. Z Czarnymi Koszulami zdobył Mistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz Puchar Ligi. W 2001 roku przeniósł się do greckiego Panathinaikosu, z którym raz zdobył mistrzostwo i raz Puchar Grecji. Dane mu było zagrać w Lidze Mistrzów, a nawet strzelić 3 bramki. Na drodze do zrobienia większej kariery stanęły liczne kontuzje, z którymi borykał się zwłaszcza podczas kilkuletniego pobytu w drużynie Koniczynek. Po Panathinaikosie przyszedł czas na epizod w angielskiej Premier League (05/06 – Portsmouth, 2 mecze), na Cyprze i w Chinach. Karierę zakończył w drugoligowym greckim AS Veria.

3. Dickson Choto (Zimbabwe)

„Skała” z Zimbabwe. Wysoki, silny, nieustępliwy środkowy obrońca. Rozegrał najwięcej spotkań (167) w Ekstraklasie spośród wszystkich piłkarzy z Afryki, jacy grali w naszej najwyższej klasie rozgrywkowej. W barwach Legii dwukrotny mistrz Polski(2006, 2013), czterokrotny zdobywca krajowego pucharu (2008, 2011, 2012, 2013) oraz zdobywca Superpucharu Polski (2009). Przez wiele lat spekulowało się nad jego transferem zagranicznym, ale liczne kontuzje uniemożliwiły piłkarzowi z Zimbabwe transfer do silniejszego klubu.

4. Abdou Razack Traore (Burkina Faso/Wybrzeże Kości Słoniowej)

Urodzony w Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale reprezentujący barwy Burkina Faso. Do Polski przychodził w 2010 roku jako dwukrotny mistrz Norwegii w barwach Rosenborg BK. W Polsce przez dwa i pół roku w barwach Lechii Gdańsk zdobył 25 bramek w 64 meczach, dwukrotnie zostając najlepszym strzelcem zespołu z Wybrzeża. Wiosną 2013 roku przeniósł się do ligi tureckiej do Gaziantepsporu. Później grał także w Karabuksporze, a obecnie przywdziewa barwy Konyasporu. W każdym z tych klubów był wyróżniającą się postacią. W Polsce zapamiętany jako wybitny technik i niemal perfekcyjny wykonawca rzutów karnych. Do dzisiaj mam w pamięci bramkę Razacka strzeloną Lechowi Poznań przewrotką. W reprezentacji Burkina Faso rozegrał do tej pory 25 spotkań strzelając 3 bramki. W 2013 roku zdobył wicemistrzostwo Afryki wraz ze swoimi kolegami z reprezentacji.

5. Prejuce Nakoulma (Burkina Faso)

Do Polski trafił jako utalentowany osiemnastolatek, lecz nie do Ekstraklasy, ale do Lubyczy Królewskiej na Lubelszczyźnie, gdzie w IV wówczas lidze zdobywał pierwsze doświadczenia związane z polską piłką. Mimo ciężkich warunków w jakich przyszło mu funkcjonować zabrał się do pracy, nauczył się języka i po czterech latach zadebiutował w Ekstraklasie w barwach Widzewa Łódź. Później już jako piłkarz Górnika Zabrze był zdecydowanie wyróżniającym się piłkarzem w lidze nie tylko ze względu na barwne wywiady, ale przede wszystkim za poczynania boiskowe. W sezonie 2011/2012 najlepszy strzelec Górnika. W 2013 roku razem z reprezentacją Burkina Faso zdobył wicemistrzostwo Afryki. Po udanym sezonie 2013/2014 kiedy to zdobył 10 bramek przeniósł się do tureckiej Super Lig do klubu Mersin IY. Tam również jest liderem zespołu. W obecnych rozgrywkach jest jak do tej pory najskuteczniejszym piłkarzem z 6 bramkami na koncie. Szybki, przebojowy, nieobliczalny.

6. Norman Mapeza (Zimbabwe)

92 spotkania w reprezentacji Zimbabwe. 5 spotkań w Lidze Mistrzów w 1994 roku w barwach Galatasaray Stambuł, w tym przeciwko FC Barcelonie oraz Manchesterowi United. W Polsce grał tylko przez rok w barwach Sokoła Pniewy. 158 spotkań i 8 bramek w tureckiej Super Lig. Był także szkoleniowcem pierwszej kadry narodowej Zimbabwe (2011-2012) oraz drużyny U-23.

7. Emmanuel Ekwueme (Nigeria)

105 spotkań w Ekstraklasie. 14 meczów w narodowych barwach, w tym trzy mecze podczas Pucharu Narodów Afryki w 2004 roku, gdzie wraz z Nigerią zdobył 3 miejsce. Od 1999 roku – z półtoraroczną przerwą na grę w greckich klubach – grał w Polskich klubach (we wszystkich rozgrywkach ligowych 205 spotkań – 9 bramek). Mistrz Polski z 2000 roku w barwach Polonii Warszawa. Wraz ze stołeczną drużyną zdobył także Puchar Ligi (2000) Puchar Polski (2001)oraz Superpuchar (2001). Od 6 lat blisko związany z klubem z Opolszczyzny LZS Piotrówka, w którym grał, przez moment był trenerem, a także pomagał przy sprowadzaniu zawodników z Afryki do Polski. Ma także swoją szkółkę piłkarską w Nigerii, gdzie szkolą się młodzi zawodnicy.

8. Eric Mouloungui (Gabon)

W Ekstraklasie zagrał tylko pół roku w Śląsku Wrocław (10 spotkań, 1 bramka, 2 asysty). Jedyne trofea zdobywał tylko z klubami z rodzimego Gabonu. Jednak niewielu piłkarzy z Ekstraklasy może się pochwalić tak licznymi występami w jednej z najlepszych lig w Europie – francuskiej Ligue One. Mouloungui zagrał bowiem w barwach RC Strasbourg oraz OGC Nice w 177 spotkaniach strzelając w nich 24 bramki i zaliczając 16 asyst. Brał udział w dwóch turniejach Pucharu Narodów Afryki (2010, 2012). Łącznie na tych imprezach zagrał w 5 spotkaniach strzelając jedną bramkę w ćwierćfinale w 2012 roku przeciwko Mali. W reprezentacji Gabonu zagrał dotychczas w 36 spotkaniach strzelając 6 bramek.

9. Takesure Chinyama (Zimbabwe)

Jedyny piłkarz z Afryki, który zdobył tytuł króla strzelców w Ekstraklasie. Udało mu się to w barwach Legii Warszawa w sezonie 2008/2009 kiedy to zdobył 19 bramek i wraz z Pawłem Brożkiem z Wisły Kraków został najlepszym strzelcem ligi. Zdumiewał łatwością dochodzenia do sytuacji strzeleckich, ale także liczbą zmarnowanych okazji do zdobycia bramki. Mimo to był ulubieńcem kibiców. Z Groclinem Grodzisk Wielkopolski, gdzie spędził swoje pierwsze pół sezonu po przyjeździe do Polski zdobył Puchar Polski oraz Puchar Ligi (2007). W barwach Legii Warszawa dwukrotnie podnosił krajowy Puchar (2008, 2011) oraz raz cieszył się ze zdobycia Superpucharu Polski w 2008 roku, przyczyniając się do jego zdobycia strzelając bramkę w finałowym meczu z Wisłą.

10. Emmanuel Tetteh (Ghana)

5 spotkań w Lidze Mistrzów w barwach IFK Goeteborg w sezonie 97/98, w tym mecz w pierwszym składzie przeciwko Bayernowi Monachium. 93/26 w tureckiej Super Lig. W Ekstraklasie w półtorej roku zdobył w barwach Lechii Gdańsk i Polonii Warszawa 13 goli w 48 spotkaniach. 14 Krotnie występował w reprezentacji silnej Ghany.

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Marzec 3rd, 2016 o 08:00 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz