Mistrzostwa Narodów Afryki. Dziwna decyzja

Na stadionach w Algierii trwa 7 edycja African Nations Championship. Gospodarze już są w czołowej ósemce po tym, jak w poniedziałek odnieśli drugie zwycięstwo 1:0. Po pokonaniu w takim stosunku w meczu otwarcia Libii teraz uporali się z Etiopią. O wszystkim ponownie przesądził celny strzał Aymena Mahiousa, 25-letniego napastnika USM Alger.

W drugiej czterozespołowej grupie B blisko awansu do 1/4 jest Uganda. Na koncie ma 4 punkty i do awansu potrzeba jej remisu w ostatnim meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej w niedzielę. W czterech dotychczasowych spotkaniach w tej grupie padły ledwie dwa gole.

W grupie C, która też miała być czterozespołowa, ale z powodu wycofania się Maroka grają w niej trzy ekipy, prowadzi póki co Madagaskar. Z dwóch pozostałych trzyzespołowych grup do ćwierćfinału awansują tylko zwycięzcy, z grupy C będą to aż dwa zespoły. Sprawiedliwe na pewno to nie jest…

MISTRZOSTWA NARODÓW AFRYKI 2023

GRUPA A

13 stycznia: Algieria – Libia 1:0.

14 stycznia: Etiopia – Mozambik 0:0

17 stycznia: Algieria – Etiopia 1:0

Mozambik – Libia 3:2

21 stycznia: Mozambik – Algieria

Libia – Etiopia

GRUPA B

14 stycznia: DR Konga – Uganda 0:0

Wybrzeże Kości Słoniowej – Senegal 0:1

18 stycznia: DR Konga – WKS 0:0

Senegal – Uganda 0:1

22 stycznia: Senegal – DR Konga

Uganda – WKS

GRUPA C

15 stycznia: Madagaskar – Ghana 2:1

19 stycznia: Ghana – Sudan

23 stycznia: Sudan – Madagaskar

Maroko się wycofało.

GRUPA D

16 stycznia: Mali – Angola 3:3

20 stycznia: Angola – Mauretania

24 stycznia: Mauretania – Mali

GRUPA E

16 stycznia: Kamerun – Kongo 1:0

20 stycznia: Kongo – Niger

24 styczna: Niger – Kamerun

ĆWIERĆFINAŁY

27 stycznia: zwycięzca grupy A – drugi zespół grupy B (1)

zwycięzca grupy B – zwycięzca grupy D (2)

28 stycznia: zwycięzca grupy C – drugi zespół grupy A (3)

zwycięzca grupy E – drugi zespół grupy C (4)

PÓŁFINAŁY

31 stycznia: zwycięzca meczu 1 – zwycięzca meczu 4

zwycięzca meczu 2 – zwycięzca meczu 3

MECZ O III MIEJSCE

3 lutego

FINAŁ

4 lutego

POPRZEDNIE TURNIEJE MISTRZOSTW NARODÓW AFRYKI (CHAN)

2009 – zwycięstwo DR Konga

2011 – wygrana Tunezji

2014 – triumf Libii

2016 – wygrana DR Konga

2018 – Maroko pierwsze

2021 – Marokańczycy po raz drugi

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Styczeń 19th, 2023 o 21:08 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

6 odpowiedzi dla “Mistrzostwa Narodów Afryki. Dziwna decyzja”

 1. Azuke napisal(a):

  Bramek jak na lekarstwo. Poziom prowincjonalny. Bajanie o tym, że ten turniej odkrywa diamenty z lokalnych lig, które potem podbijają Europę, to opowieści dziwnej treści. Wystarczy przeanalizować poprzednie edycje, żeby stwierdzić, że CHAN nikogo nie postawił na piedestał. Jeżeli piłkarz ma 22-25 lat i nadal gra w swojej rodzimej lidze w Afryce, to dla niego darem od losu po takim turnieju może być oferta z 2 ligi we Francji czy Belgii. Nie mówiąc już o tym, że prestiż CHAN zaniża to, że po macoszemu traktują ten turniej federacje Egiptu czy Tunezji, a to przecież bez wątpienia dwie najmocniejsze ligi w Afryce.
  Mój typ na finał to Algieria – Kamerun. Chociaż obserwując skróty meczów na kanale CAF na YouTube wydarzyć może się absolutnie wszystko.

 2. Azuke napisal(a):

  PS. Dodam jeszcze, że trzymam kciuki za Senegal. Po pierwsze mają jedną z najmłodszych kadr na turnieju. Po drugie mają szansę na pucharowy hat-trick :) Po wygraniu Pucharu Narodów Afryki, Mistrzostw Afryki w piłce plażowej, teraz pora na Mistrzostwa Narodów Afryki!

 3. Kartagińczyk napisal(a):

  Turniej do zapomnienia. Emocji jak na grzybach. Do tego te skandale. Szkoda słów i nerwów na takie coś.

  Kolo Touré jako trener Wigan do tej pory:

  2 remisy, 5 porażek.

  Trzy porażki zakończyły się wynikiem 1:4.

 4. Biker napisal(a):

  Niestety te całe Mistrzostwa Narodów Afryki to farsa. Po co to komu potrzebne tak naprawdę, bo jak wspomniał @Azuke poziomie prowincjonalny. Do tego nic nie wnosi. Nawet skrótów nie chce mi się oglądać.
  Co to Kolo Toure o którym wspomniał @Kartagińczyk to dobry piłkarz, nie znaczy dobry trener niestety. To samo jest z Frankiem Lampartem, który nie radził sobie w Chelsea i właśnie odszedł z fatalnymi wynikami z Evertonu :-(

 5. Kartagińczyk napisal(a):

  Moussa Konaté, mający za sobą występy w reprezentacji Senegalu, przeszedł na zasadzie transferu definitywnego z Dijon do Dinama Batumi.

  @Biker Masz rację. Nie przekreślam jednak jeszcze Kolo czy Lamparda, może jak nabiorą doświadczenia, to za jakieś dziesięć lat staną się solidnymi trenerami.

 6. Biker napisal(a):

  @Kartagińczyk
  Właśnie brak doświadczenia takich młodych trenerów jak Frank czy Kolo powoduje to , że nie radzą sobie z wynikami w klubach. Moim zdaniem powinni popracować w jakichś słabszych ligach czy klubach.
  Zauważ taką ciekawostkę. Choćby Harve Renard piłkarzem był przeciętnym zdecydowanie, a jako trener kadr narodowych jest znakomitym fachowcem :-)

 

Zamiesc komentarz