Ultrasi walczą
Poniższy tekst miał się ukazać w dzisiejszym wydaniu katowickiego “Sportu”, ale został zablokowany przez redaktora naczelnego gazety. Powód? Polityka. Przez prawie 25 pracy dziennikarza sportowego nie przytrafiła mi się taka sytuacja, ale jak widać zawsze musi być ten pierwszy raz. Tekst publikuję na blogu. Raz że odnosi się do bieżącej sytuacji za naszą wschodnią granicą, gdzie dzieją się straszne rzeczy wywołane przez rosyjskiego agresora, a dwa jest też odnośnik do afrykańskiego futbolu. Oto tekst, sami oceńcie.
“Wśród tych, którzy za naszą wschodnią granicą walczą z rosyjskim najeźdźcą są też ultrasi ukraińskich klubów. Zaraz po tym, jak 24 lutego Putin wydał rozkaz zaatakowania Ukrainy, ci najliczniejsi i najlepiej zorganizowani fani Dynama Kijów wystosowali apel o następującej treści: „Jesteśmy gotowi do walki. Zabijemy wszystkich, którzy wtargną do naszego kraju. Wzywamy wszystkich, którzy mają honor: Idźcie pod ambasadę rosyjską i zaprotestujcie. Udaj się do swojego rządu i rozkaż mu walczyć ze wspólnym wrogiem. Ukraina jest tarczą Europy. Razem stanowimy siłę” – napisali. Teraz wielu z nich walczy już czy to w miastach w szeregach obrony terytorialnej czy w jednostkach wojskowych z wrogiem z Rosji, który od tygodnia bez pardonu atakuje ich kraj i zabija bezbronnych ludzi.
Razem przeciw Rosjanom
Zresztą tak jest od lat, a konkretnie od aneksji Krymu w marcu 2014 roku czy zaraz potem wkroczenia rosyjskiego okupanta do części Donbasu. Wielu ultrasów z ukraińskich klubów zasiliło wtedy ochotnicze bataliony, które broniły ziemi przed dalszymi postępami zbuntowanych „republik” Ługańskiej i Donieckiej. Wśród nich byli szalikowcy wspomnianego Dynama, ale też przede wszystkim klubów ze wschodniej Ukrainy, jak Metalista Charków, Szachtara Donieck czy Dnipro. To nie kto inny, jak fani Metalista jako jedni z pierwszych czy nawet pierwsi zaczęli skandować „Putin khuilo!” czyli „Putin ch…”. Te slogany można teraz oglądać na demonstracjach solidarności z Ukraińcami w Polsce czy nawet na naszych stadionach, gdzie polscy szalikowcy też szybko podjęli temat.
„W takiej szerszej masie i w sytuacji takiego ciągnącego się konfliktu jak u nas, społeczeństwo zaczyna postrzegać to co się dzieje czyli wojnę, jako wydarzenie o drugorzędnym znaczeniu” – pisał kilka lat temu ukraiński dziennikarz Andrij Syniawskij.
„Gdzieś na wschodzie dobrze wyposażona armia trzyma obronę. Dostaje się iluzję spokojnej sytuacji. Kwestie polityczne, które tylko dzielą ludzi, wydają się ważniejsze niż przetrwanie państwa w czasie wojny. W tej sytuacji wielu z nas musi się uczyć od piłkarskich „chuliganów”. Wydaje się, że rozumieją lepiej niż inni, że to nie są spokojne czasy. I jakiekolwiek są problemy państwa z jego reformami i elitami politycznymi, to trzeba je chronić takim, jakim są. Być przykładem dla innych, zmieniać kraj – oto co udało się naszym ultrasom i czego inni muszą się od nich uczyć, zamiast histeryzować w mediach społecznościowych” – pisał Syniawskij w 2017 roku na portalu Ukrainian Crisis Media Center. Nic dodać, nic ująć do jego słów.
Ponad podziałami
Co do ultrasów to dodajmy, że swoje dołożyli też w 2011 roku, w czasie obalania wieloletniego prezydenta Egiptu Hosni Mubaraka liczni fani dwóch najbardziej utytułowanych klubów z Afryki, kairskich jedenastek Al-Ahli i Zamalek. To oni bronili w styczniu i lutym 2011 licznych demonstrantów na placu Tahrir w centrum wielomilionowego Kairu. Rok później ponad 79 z nich zginęło, a 1000 zostało rannych w masakrze na stadionie w Port Said podczas ligowego meczu. Mówiło się wtedy, że była to zemsta egipskich służb bezpieczeństwa na ultrasach, którzy wcześniej wspierali demonstrantów”.
Marzec 2nd, 2022 at 14:14
Kolejna tragedia podczas rejsu Nilem zginęło 5 sudańskich piłkarzy oto artykuł:https://www.msn.com/pl-pl/sport/indeks-dyscyplin/tragedia-podczas-podr%C3%B3%C5%BCy-na-mecz-uton%C4%99%C5%82o-pi%C4%99ciu-pi%C5%82karzy-afryka%C5%84skiego-klubu/ar-AAUvi5m?ocid=msedgntp
Marzec 2nd, 2022 at 14:16
Właściwy link:https://sport.radiozet.pl/Pilka-nozna/Tragedia-podczas-podrozy-na-mecz.-Utonelo-pieciu-pilkarzy-afrykanskiego-klubu
Marzec 4th, 2022 at 15:14
Amir Abdou nowym selekcjonerem Mauretanii.
49-latek na ostatnim PNA prowadził kadrę Komorów i doszedł z nią do 1/8 finału. Po turnieju jednak, po kilku latach pracy z reprezentacją, zrezygnował ze swojej posady.
Marzec 4th, 2022 at 15:15
Reprezentacja Sierra Leone będzie musiała rozgrywać swoje domowe mecze na obiektach w innych krajach przez co najmniej następne dwa lata.
Jest to efektem remontu Stadionu Narodowego we Freetown. Inne obiekty w kraju nie spełniają wymogów międzynarodowych.
Marzec 4th, 2022 at 15:16
Rigobert Song nowym selekcjonerem Kamerunu!
Marzec 4th, 2022 at 21:12
Alain Giresse – wcześniej Tunezja, Mali, Senegal, Mali, FAR Rabat – trenerem reprezentacji Kosowa.
Marzec 5th, 2022 at 11:44
Myślę, że redaktor odebrał Pana tekst za emocjonalny, ale w gruncie rzeczy czyż piłka i całe jej otoczenie to nie są właśnie przede wszystkim emocje? Nie widzę w Pana tekście czegoś, co by było nieweryfikowalne, albo czegoś co byłoby wbrew ogólnopolskiej narracji geopolitycznej w tym momencie. Zaiste dziwne jest taka blokada tekstu. Współczuję o tyle, że dla dziennikarza zablokowanie tekstu z powodów politycznych jest wyjątkowo cienistym dniem w karierze.
Marzec 6th, 2022 at 22:37
National Stadium w Freetown należy się solidny remont, bo ten obiekt, który może pomieścić 45 tysięcy widzów jest wielofunkcyjny
Przydałoby się pomyśleć o nowych obiektach gdzie można by trenować i gdzie szlifowały by swoje talenty miejscowi gracze !
A z tym jest poważny problem…Gra się na plaży zamiast na boiskach
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Stadion_Narodowy_(Sierra_Leone)
Marzec 6th, 2022 at 23:39
Poczytajcie komentarze do tego postu na tej stronie. Wyrazy poparcia, miłości i modlitwy za ukochanego Putina – przyjaciela i zakochanego w Afryce przywódcę. Zastanawiam się czy Ci durnie piszący te komentarze mają mózgi czy trociny :-/ Niedobrze się robi po prostu
https://www.facebook.com/109395780744388/posts/516829660000996/
Marzec 9th, 2022 at 17:14
Środowisko sportowe w Nigerii pogrążyło się w żałobie po śmierci 14-krotnego reprezentanta kraju. Justice Christopher miał 40 lat.
Marzec 9th, 2022 at 18:19
@Podlaszuk
dziękuję