Nowy król Czarnego Lądu

Sadio Mane po raz pierwsze w swojej karierze wybrany został najlepszym Piłkarzem Afryki. Patrząc na jego formę i dokonania można mniemać, że nie po raz ostatni.

W zasadzie na długo przed decyzją o tym, kto w 2019 roku będzie piłkarzem roku na Czarnym Lądzie, można było przyjmować zakłady, że będzie to reprezentant Senegalu. Poprzedni rok miał naprawdę dobry. Z Liverpoolem sięgnął po klubowe mistrzostwo Europy i klubowe mistrzostwo świata. Do tego wicemistrzostwo kontynentu z reprezentacją Senegalu. Wielu kibiców w Afryce miało nadzieje, że Sadio Mane zdobędzie nawet „Złotą piłkę”. Nie udało się, był czwarty, ustępując Lionelowi Messi, klubowemu koledze Virgilowi van Dijk oraz Cristiano Ronaldo. Za Mane był inny gracz „The Reds” Mohamed Salah, a dziesiątkę zamykał Riyad Mahrez. I właśnie ta trójka walczyła o tytuł Piłkarza Roku Afryki 2019.

Wiedzą, jak szkolić

Mane okazał się bezkonkurencyjny gromadząc 205 punktów. Salah, który wygrywał w dwóch poprzednich latach, zgromadził o 50 punktów mniej, a Mahrez, Piłkarz Roku Afryki 2016, który w zeszłym roku poprowadził Algierię do mistrzostwa kontynentu, zdobył punktów 130. Uroczysta gala CAF, Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej, odbyła się we wtorek w egipskiej Hurghadzie. Nie zabrakło na niej szefa FIFA Gianni Infantino, był oczywiście gospodarz, prezydent CAF Ahmad Ahmad z Madagaskaru i wiele piłkarskich osobistości, jak Nwankwo Kanu, Rabah Madjer, Alain Giresse (Francuz od lat pracuje w Afryce) czy Samuel Eto’o. Jeden z najlepszych graczy afrykańskiego futbolu, sam wybierany zawodnikiem Afryki aż cztery razy, prowadził zresztą galę ze swadą, jak na boisku, gdzie był nie do zatrzymania dla rywala. Zabrakło za to Salaha i Mahreza…

27-letni obecnie Sadio Mane przeszedł długą drogę do tego, żeby po El Hadji Dioufie zostać drugim Senegalczykiem, wyróżnionym tytułem Piłkarza Roku, który na Czarnym Kontynencie mocno się ceni. Mane urodził się w miejscowości Sedhiou w regionie Casamance, który od lat walczy o większą autonomię. Piłkarskiego abecadła uczył się Academie Generation Foot. To klub założony w 2000 roku, który w ostatnich trzech latach dwa razy sięgał po mistrzostwo Senegalu (2017. 2019). Słynie jednak bardziej z takich graczy jak Mane czy inny zawodnik grający w ekipie „Lwów Terangi”, która na mundialu w Rosji ograła Polskę, a mianowicie Ismaila Sarr. Jednym z wychowanków klubu jest też Ibrahima Niane, który w maju i czerwcu ub. roku z bardzo dobrej strony pokazał się na młodzieżowych MŚ w Polsce. W niesamowitym ćwierćfinałowym meczu z Koreą Południową na bielskim stadionie, Niane był zresztą jednym z bohaterów spotkania.

Wart miliony

Talent Mane szybko dostrzegli inni i już jako nastolatek trafił do FC Metz, gdzie grał na zapleczu Ligue 1. Tam jego kolegą był Kalidou Koulibaly, inna z podpór „Lwów Terangi”, a wtedy młodzieżowy reprezentant Francji. W Metz grał na tyle dobrze, że latem 2012 roku, za 4 mln euro trafił do Red Bull Salzburg. Austriacki klub słynie z tego, że ma oko na wielkie piłkarskie talenty, które przysposabia do gry u siebie, a potem odsprzedaje za wielkie pieniądze choćby do Anglii. Tak było ostatnio w przypadku Takumi Minamino, tak było kilka lat wcześniej z Sadio Mane, który latem 2014 przeniósł się na Wyspy Brytyjskie. Southampton zapłacił wtedy za niego prawie 12 mln funtów. Kolejny transfer miał miejsce w 2016. Senegalczyk przeniósł się do Liverpool FC, gdzie gra do dziś. „Czerwoni” zapłacili za niego już 34 mln funtów. W prowadzonym przez Jurgena Kloppa zespole jest jednym z kluczowych graczy. Podaje, sam trafia do siatki. Do tego imponuje indywidualnymi akcjami. Po klubowych sukcesach w zeszłym roku, ma ochotę na powtórkę i teraz. Celem Liverpoolu jest przecież mistrzostwo Anglii. Jedyne czego mu brakuje, to triumf w Pucharze Narodów. Przed zeszłorocznym turniejem w Egipcie mówił zresztą, że oddałby wygraną w Champions League za zdobycie mistrzostwa Afryki. Nie wyszło, bo w finale Senegalczycy, którzy jeszcze nigdy nie wygrali w PNA, przegrali z Algierią. ZOBACZ TEKST PUCHAR NARODÓW DLA ALGIERII.

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Styczeń 15th, 2020 o 20:47 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz