Afrykańskie korzenie

Dwa lata temu trafienie urodzonego w Gwinei-Bissau Edera, w 109 minucie finału Euro 2016 z Francją, dało Portugalii historyczne mistrzostwo Starego Kontynentu. Był to też historyczny gol, bo przecież o triumfie w Europie zdecydował gol kogoś urodzonego daleko poza jej granicami. W przypadku Portugalii to zresztą nie pierwszy raz, kiedy posiłkowała się ona czy posiłkuje graczami z tamtego kontynentu, żeby wspomnieć lata 60., kiedy to w narodowej jedenastce z Półwyspu Iberyjskiego brylowali tacy gracze, jak wspaniały Eusebio czy kapitan reprezentacji Mario Coluna, obaj pochodzący z byłej portugalskiej kolonii Mozambiku.

Piłkarze z afrykańskimi korzeniami są też obecni w kadrach zespołów, które walczą o medale mistrzostw świata. W półfinałowym meczu Francja – Belgia aż 15 graczy miało afrykańskie korzenie, a o wszystkim zdecydował gol zdobyty w drugiej połowie przez urodzonego w Jaunde Samuela Umtiti. Nie dał się namówić słynnemu Rogerowi Milli na grę w barwach „Nieposkromionych Lwów” z Kamerunu, reprezentuje „Trójkolorowych”. Na swoim koncie ma zresztą wiele meczów w juniorskich czy młodzieżowej reprezentacji Francji. Na mundialu w Rosji należy do najlepszych defensorów. Do tego, jak pokazał mecz z Belgią, potrafi jeszcze trafiać do siatki.

We francuskiej kadrze jest jeszcze jeden gracz urodzony w Afryce. To rezerwowy bramkarz Steve Mandanda, który urodził się w Kinszasie. Wielu innych, jak jedna z gwiazd tych MŚ Kylian Mbappe ma też afrykańskie korzenie. Nastolatek pochodzi z podparyskiej dzielnicy Banlieues, gdzie nie raz dochodzi do starć z policją, plądrowania sklepów czy palenia samochodów. To emigranckie skupisko, z którego na obecnym mundialu jest kilkunastu graczy we francuskiej kadrze, ze wspomnianym Mbappe na czele, którego matka jest Algierką, a ojciec Kameruńczykiem. Oprócz błyskotliwego skrzydłowego z Banlieues czy z granic tzw. wielkiego Paryża pochodzą też m.in. Paul Pogba, Ngolo Kante, Steven Nzonzi, Benjamin Mendy czy Alphonse Areola. Zachęcam do obejrzenia, w anglojęzycznej wersji, tego filmiku: „Why France produces the most World Cup players”. Daje obraz szkolenia we Francji.

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Lipiec 13th, 2018 o 19:46 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Afrykańskie korzenie”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Trzymałem kciuki za Chorwatów, ale Francuzi zagrali w sposób wyrachowany i zasłużenie wygrali.

 

Zamiesc komentarz