Zorganizują mundial w 2026 roku?

- Mój kraj już kilka razy starał się o to, żeby piłkarskie mistrzostwa zorganizować u siebie. Nie udawało się, ale mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej – mówi Mohamed Lamlih, bramkarz Grunwaldu Ruda Śląska.

Dziś decyzja piłkarskich władz, gdzie odbędzie się mundial w 2026 roku. O tym gdzie odbędą się te MŚ zdecydują poszczególne federacje na kongresie w Moskwie. Kandydatów jest dwóch, to Maroko oraz łączona kandydatura USA, Kanady i Meksyku.

O możliwym mundialu w Maroku rozmawiam z 33-letnim Mohamedem Lamlihem (na zdjęciu), który przyjechał do Polski ponad sześć lat temu. Od tego czasu gra w Grunwaldzie Ruda Śl., gdzie jest bardzo lubiany i szanowany. Na stałe mieszka w Mysłowicach. Lamlih jest przekonany, że to jego kraj zorganizuje mundial za osiem lat.

- Mamy stadiony, mamy odpowiednie zaplecze, żeby podjąć się organizacji takiej imprezy jak mistrzostwa świata. Nie ma znaczenia to, że tym razem w turnieju zagra aż 48 reprezentacji. Mamy odpowiednie obiekty, które wielkością nie ustępują tym w Hiszpanii czy Francji. Na te stadiony może wyjść 60,70 czy jak w Casablance nawet 80 tysięcy kibiców – mówi i zaraz dodaje.

- Sam pochodzę spod Agadhiru, które też jest na liście miast chcących gościć najlepsze zespoły z całego świata. U nas wszystko jest już przygotowane. Jest gwarantowana pogoda, dobry transport, odpowiednie miejsca noclegowe, no i oczywiście piękny stadion – podkreśla.

Jak widzi szanse swojego kraju? – Co do wspólnej kandydatury krajów z Ameryki Północnej, to trzeba powiedzieć, że to wielkie kraje. Dla kibiców na pewno nie byłoby łatwe przemieszanie się z jednego miejsca w drugiej. U nas w Maroku wszystko byłoby zorganizowane sprawniej. Wszystko odbywałoby się przecież w obrębie jednego państwa. Łatwiej dojechać, łatwiej się przemieszczać. Dodatkowym plusem jest to, że obywatele wielu państw nie muszą posiadać wizy do naszego kraju. Łatwo dojechać, nie ma problemów – zaznacza.

W 2015 roku z powodu wybuchu wirusa Ebola, marokańskie władze zdecydowały, żeby nie organizować u siebie Pucharu Narodów Afryki. Czy to może nie działać na niekorzyść kraju z Afryki Północnej?

- Może daje to mały minus ze sportowego punktu widzenia, ale trzeba pamiętać, że nasz kraj w dużej mierze żyje z turystyki, więc tamta decyzja była w jakiś sposób sposób usprawiedliwiona – tłumaczy Lamlih.

A co jeśli chodzi o bezpieczeństwo? – Nie ma z tym problemów. Kilka miesięcy temu, kiedy byłem w domu widziałem w jednej z wiosek surfującego turystę. Był tam sam, spał na plaży, nic mu się nie stało. Nie ma kłopotu, naprawdę – podkreśla.

Czy Maroko otrzyma odpowiednią ilość głosów? – Myślę, że tak się stanie, bo będziemy mogli liczyć na wsparcie nie tylko federacji z Afryki, ale też z Europy. Nikt nie chce przecież, żeby jego kibice latali ileś godzin za Ocean. Lepiej, żeby to było bliżej domu. Dla mieszkańców Europy ten turniej, to jak mistrzostwa na Starym Kontynencie – kończy marokański bramkarz Grunwaldu.

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Czerwiec 13th, 2018 o 06:05 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

5 odpowiedzi dla “Zorganizują mundial w 2026 roku?”

 1. Kartagińczyk napisal(a):

  Jednak Kanada,USA i Meksyk.

 2. Kartagińczyk napisal(a):

  Stało się to, o czym pisałem – zwyciężyło prawo kolejności. Ameryka Północna ostatnio gościła najlepsze ekipy w 1994 roku, podczas gdy Afryka w 2010. W 2030 roku raczej szans też nie ma, jako że przypadnie stulecie Mundialu, ma on wrócić do kolebki – do Anglii lub Urugwaju, gdzie wszystko się zaczęło. Choć Urugwaj planuje zorganizować turniej wspólnie z Argentyną i Paragwajem.

  Już powoli mówi się o Mundialu w 2034 roku… Plany, by ubiegać się o organizację mają: Indonezja i Tajlandia, Chiny i Zimbabwe… Odległe czasy, więc jeszcze wszystko może się zmienić. Jednak zgodnie z prawem rotacji gospodarzem powinien być ktoś z Afryki.

 3. Kartagińczyk napisal(a):

  Europa będzie miała 16 miejsc,
  Afryka – 9,
  Azja – 8,
  Ameryka Południowa – 6,
  Ameryka Północna – 6 (w tym 3 dla gospodarzy)
  Oceania – 1
  + 2 zespoły wyłonione po Play-Offach.

 4. Kartagińczyk napisal(a):

  Maroka nie poparły choćby Polska, Arabia Saudyjska, Australia, RPA, Namibia, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Benin, Gwinea, Sierra Leone, Liberia, czy też Portugalia.

 5. zich napisal(a):

  szkoda gadać… z drugiej strony było wiadomo kto wygra

 

Zamiesc komentarz